reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ważne, przydatne, potrzebne

reklama
Ewa może nie będzie tak źle:)ja mam nadzieję że Borysek ani nie będzie alergikiem, ani że nie będzie miał bardzo wrażliwej skórki:) ciekawe czy marzenie ściętej głowy:D

Swoją drogą pamiętajcie jeszcze dziewczynki że nawet przy kuracji antybiotykiem NIE ODSTAWIAMY MALUCHA OD PIERSI, mamy karmić jak do tej pory.
I gdy chorujemy to dzieci karmione piersią mają w sobie przeciwciała na to, na co chorujemy, i te przeciwciała utrzymują się w organizmie nawet do 3 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią.
 
Ewa może nie będzie tak źle:)ja mam nadzieję że Borysek ani nie będzie alergikiem, ani że nie będzie miał bardzo wrażliwej skórki:) ciekawe czy marzenie ściętej głowy:D

Swoją drogą pamiętajcie jeszcze dziewczynki że nawet przy kuracji antybiotykiem NIE ODSTAWIAMY MALUCHA OD PIERSI, mamy karmić jak do tej pory.
I gdy chorujemy to dzieci karmione piersią mają w sobie przeciwciała na to, na co chorujemy, i te przeciwciała utrzymują się w organizmie nawet do 3 miesięcy po zakończeniu karmienia piersią.
Karmimy nawet na antybiotyku, może to uchronic malucha przed zarażeniem. U nas tak było. Lolek miał jakieć 5 miesięcy jak dostałam takiej anginy, że prawie magline miałam od gorączki. Koszmar...Oczywiście dumox poszedł w ruch, ale kazała Małego karmic i nie zachorował.

jak dostaniesz pierwszy posiłek w polskim szpitalu, bo będziesz wiedzieć gdzie szpital ma te swoje zalecenia.... w D!!
Acha np. jak dostaniesz ogórka kiszonego do obiadu.Jak szwagierka.
Choc jak ja leżałam na tej patologii to obiady były takie, że spokojnie karmiące mogły jeść. Zupki lekkie, jak mięsko to tylko gotowane...No ale ja lezałam tylko tydzień, cholera wie jak to wyglada w ogóle;-);-);-)
 
Odnośnie do zabawek dla dzieci (były pytania na innych wątkach, czy kupować karuzele i takie tam inne gadżety): fragmenty książki "Język niemowląt". Nie jest to może jakaś wyrocznia, bo każde dziecko jest inne, ale jednak pewne fizyczne cechy i predyspozycje pojawiają się i rozwijają u większości niemowlaków podobnie.

Co wywiera wpływ na niemowlę
1. Słuch
- mowa
- buczenie
- śpiew
- bicie serca
- muzyka

2. Wzrok
- karty czarno-białe
- materiały w paski
- ruchome zabawki
- twarze
- otoczenie (to jest odkrycie Ameryki ;) otoczenie, czyli wszystko ;))

3. Dotyk
- kontakt ze skórą, ustami, włosami
- przytulanie
- masaż
- woda
- tkaniny

4. Powonienie
- ludzie
- zapachy kuchenne
- perfumy
- ostre przyprawy

5. Smak
- mleko
- inne pokarmy (;))

6. Ruch
- kołysanie
- noszenie
- bujanie
- wożenie (w wózku, w samochodzie)
 
O zabawie w granicach naturalnych możliwości dziecka.

Etap obserwacji i słuchania
- pierwsze 6-8 tygodni
- wzrok niemowlęcia sięga na odległość 20-30 cm
- rozpoznaje osoby, który do niego podchodzą (po twarzy i po głosie)
- lubi przyglądać się liniom prostym, ponieważ widzi je jako obiekty ruszające się (siatkówki nie są jeszcze ustabilizowane)
- najlepsza zabawka: imitująca dźwięki, które słyszało w łonie matki
- niemowlęciu daje się na raz jedną, góra dwie zabawki i zmienia je, kiedy przestaje się nimi interesować (intensywne barwy pobudzają, pastelowe - uspokajają; warto dostosować kolory do pory dnia, np. nie dawać dziecku jaskrawych zabawek przed porą drzemki)

Etap unoszenia głowy i kontrolowania szyi
- ok. 2 miesiąca niemowlę przekręca główkę, potem ją lekko podnosi
- dziecko łatwiej skupia wzrok na poruszającej się rzeczy, więc w tym okresie warto kupić karuzelę lub inną ruszającą się zabawkę (nie należy jej wieszać na linii wzroku dziecka, żeby pobudzić je do odwracania główki; nie powinna być powieszona dalej niż ok. 35 cm od oczu dziecka)
- maluch widzi już trójwymiarowo, zaczyna chwytać przedmioty (ale jeszcze raczej przypadkowo)
- lubi oglądać proste obrazki i wpatrywać się w lusterko (potrafi naśladować miny:))

Etap sięgania po rzeczy i ich chwytania
- niemowlę ok. 3-4 miesięczne
- wszystko jest chwytane i pakowane do buzi
- dobre zabawki to grzechotki; dziecko zaczyna kojarzyć związek przyczyny i skutku, tzn. fakt, że potrząśnięcie grzechotką wywołuje dźwięk

Etap przekręcania się na boki
- między końcem 3 a końcem 5 miesiąca
- dziecko równie chętnie bawi się przedmiotami codziennego użytku (drewniana łyżka, plastikowy talerzyk), co zabawkami w kształcie różnych brył (nie muszą już koniecznie wydawać dźwięków) - wg badań dziecko potrafi rozpoznać kształt, biorąc zabawkę do buzi :)

Etap siadania
- zwykle od końca 6 miesiąca, kiedy główka nie jest już tak ciężka
- w pełni rozwija się trójwymiarowe widzenie, dziecko przekłada przedmioty z ręki do ręki, wskazuje je, opanowuje też inne gesty
- dobre są zabawki zachęcające do aktywności, takie, w których widać skutki działań dziecka (gdy np. po przyciśnięciu coś wyskakuje)

Etap raczkowania
- między 8 a 10 miesiącem (często dziecko najpierw pełza do tyłu lub w kółko)
- warto zaopatrzyć dziecko w zabawki, do których można coś wkładać i wyjmować (na początku oczywiście maluch będzie głównie wyjmował przedmioty z pudełek ;))
- między 10 a 12 miesiącem dziecko nauczy się już łączyć przedmioty, zbierać małe elementy (ma coraz sprawniejsze dłonie), lubi toczyć okrągłe przedmioty i ciągnąć je za sobą
- pod koniec tego okresu dziecko zaczyna przywiązywać się do ulubionych zabawek
- śpiewając piosenki, można uczyć dziecko prostych ruchów, które będzie naśladować (melodie i rytmy uczą koordynacji i przygotowują do nauki mówienia)
- ulubiona zabawa to "a ku ku" :)

[zabawki powinno dać się umyć lub wyprać, nie powinny mieć ostrych krawędzi i wystających nitek; przedmioty mieszczące się wewnątrz rolki po papierze toaletowym są ZA MAŁE dla niemowlaka]
 
reklama
Do góry