reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wcześniak 36 tc i co dalej?

Mythopoeia

Fanka BB :)
Dołączył(a)
2 Kwiecień 2019
Postów
666
Właśnie urodziłam wcześniaka 36+2 i w zasadzie nie wiem co dalej .. Synek przy urodzeniu ważył 3100 g, trzymał ciepło i samodzielnie oddychał, podali mu glukozę. Przy wypisie ze szpitala nic nie powiedzieli, dali mi tylko skierowanie do neurologa i kazali przyjść na kontrolę tydzień po wypisie. Dopytam wtedy co i jak ale tak sie zastanawiam, czy samo wcześniactwo pociąga za sobą coś jeszcze? Czegoś powinnam dopilnować, na coś szczególnego zwrócić uwagę?
 
reklama
Rozwiązanie
Urodziłam synka w 30 tygodniu ciąży. Ciąża przebiegała bez problemów, a tu nagle zaczęłam tracić wody. Po tygodniu na podtrzymaniu, maluszek nie miał już wód płodowych, była to męczarnia za równo dla mnie jak i dla niego. Urodził się mając 1kg350 g... byłam załamana. Naszczescie po 2 miesiącach na oddziela neonatologii synek wyszedł do domu, aktualnie ma 9 misiecy i jest pełnym życia chłopczykiem.
Jest silny i coraz szybciej dorównuje rówieśnikom :)
Opuszczając szpital dostaliśmy sporo zaleceń i skierowań, naszczescie u większości specjalistów zakończyło się na kontroli.
Mój syn ur w 36 tc miał skierowanie do poradni neonatologicznej i co mies. tam byliśmy na kontroli (do końca 12 mies), dodatkowo kontrola po porodzie w Poradni okulistycznej.
Że wzgl na wczesniactwo o mies miał przesunięte także szczepienia. Dodatkowo musieliśmy badać poziom żelaza.
 
Mój syn urodzony w maju tego roku tolez wczesniaczek z 36 tyg z waga 3010g i 53cm Po porodzie przez chwilę miał spadek cukru. W szpitalu byliśmy 3 doby. Przy wypisie dostaliśmy skierowanie do poradni neonantologocznej i do okulisty.
Wszystko było okej więc więcej kontroli brak.
Szczepienia mamy za darmo, te które normalnie są płatne.

Młody rozwija się dobrze. 3.12 będzie miał 7 msc. Obecnie waży prawie 7700g i ma 73 cm.
 
Tak naprawdę wszystko zależy od danego przypadku. I co wymaga jest w wypisie. Należy Wam się neonatolog do ukończenia roku- on może zlecać więcej badań niż pediatra. Ponadto warto badać żelazo i ewentualnie suplementować, bo miesiąc krócej te zapasy zbierał.
Ja mam córkę 36+6tc i mieliśmy sporo specjalistów, ale ona urodziła się z wagą 2090 i 45cm, z dysmorfiami. U nas był neurolog, kardiolog, gastroenterolog, okulista, audiolog, endokrynolog i genetyk.
 
Mój synek też urodził się w 36+2. U nas akurat było trochę problemów po porodzie, bo mały miał problemy z oddychaniem, okazało się, że ma zapalenie płuc, więc przez 8 dni leżał na oddziale neonatologicznym. Najpierw miał wspomaganie oddechu (nie respirator, tylko takie coś, co jakby wymuszało na nim tą czynność), miał antybiotyk z uwagi na zapalenie płuc, był karmiony sonda na samym początku. Po ok. 4 dniach został przeniesiony z intensywnej pomocy na taki przejściowy, gdzie leżał jeszcze te 4 dni, aż skończył brać antybiotyk, sprawdzili, że dobrze sobie radzi z jedzeniem itp. Wagę na początku miał ładną, bo 3330. W zasadzie wychodząc ze szpitala nie dostaliśmy żadnych konkretnych zaleceń, nawet skierowania do poradni neonatologicznej.
Ale po wyjściu w sumie większych problemów nie było - mały od początku miał duży apetyt, przybierał ładnie na wadze, szczepienia mieliśmy zgodnie z kalendarzem. Po 3 miesiącu chodziliśmy przez jakiś czas na rehabilitację, bo mały miał asymetrię i wzmożone napięcie, ale to akurat raczej nie wina wcześniactwa. Teraz ma 9,5 miesiąca, waży ponad 10 kilo, rozwija się bardzo ładnie:)

Myślę, że skoro po urodzeniu twój synek miał ładną wagę, nie miał problemów, zostaliście wypisani o czasie, to wszystko powinno być dobrze. Podpytaj w poradni neonatologicznej przy kolejnej wizycie, ale do tego czasu się nie stresuj. No i tak jak już ktoś wcześniej wspominał, wcześniakom należy się szczepienie 5w1 na NFZ, gdybyś akurat taką szczepionką chciala szczepić.
 
Okulista jest że względu na ryzyko retinopatii, ale u takich "starych" wcześniaków raczej się nie zdarza. Moja miała z powodu wcześniactwa+naświetlania przy żółtaczce
 
reklama
Dziękuję Wam za odpowiedzi :) zastanawia mnie ten okulista, bo przewija się u Was skierowanie na kontrole u niego a ja nie dostałam .. podpytam w poradni dlaczego :)
Zwykle u wczesniakow są problemy ze wzrokiem ale to u młodszych. Mój Ernest urodził się dokładnie w 36t6d i lekarka powiedziała że tak naprawdę mogłaby go uznać za donoszone dziecko bo oprócz spadku tego cukru co zdarza się też u donoszpnych dzieci nie było nic niepokojącego ale wpisała w dokumentach że to wczesniak bo dzięki temu mogła zrobić dodatkowe badania które nie przysługują dzieciom donoszonym.
My po 3 do ach wyszliśmy do domu i w 6 dobie mieliśmy pierwsza kontrolę w poradni neonantologicznej na której mieliśmy zadany poziom bilurbiny i musieliśmy być naświetlani 1. 5 doby. Później mieliśmy kolejna kontrolę po tygodniu.
 
reklama
Moja urodziła się 36+6. Po porodzie była naświetlana. Dostaliśmy tylko skierowanie na ponowne badanie słuchu i to tyle. Szczepienia miała wszystkie w terminie. Ma prawie 1,5 roku i jest wszystko ok [emoji6]
 
Do góry