reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wiek ciąży a wielkość płodu i wielkość główki - WAŻNE

Witajcie!
HIPOTROFIA, IUGR, czyli wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu jest dość niepokojącym objawem. Im wcześniej się pojawi, tym zagrożenie jest większe, bo im mniejsze dziecko tym ma mniejsze szanse na prawidłowy rozwój po porodzie, albo w ogóle na przeżycie. Moja córeczka miała podejrzenie hipotrofii w 25tc. Wtedy było to mieszczące się w normie dwa tygodnie, dlatego nie diagnozowano ostatecznie. Tutaj znalazłam bardzo dobry artykuł:http://www.ptmp.pl/kliniczna/tom43-3/KPG_433-13.pdf w którym przeczytałam m.in.:
"Przyczyny IUGR można podzielić na wewnętrzne (płodowe) i zewnętrzne (czyli łożyskowe i matczyne). Do czynników płodowych najczęściej występujących należą nieprawidłowości chromosomalne, wady wrodzone towarzyszące hipotrofii, a mianowicie bezmózgowie, zarośnięcie przewodu pokarmowego, zespół Pottera, agenezja trzustki. Dużym problemem są wrodzone infekcje wewnątrzmaciczne, uszkadzające płód podczas organogenezy.
Odmienną grupę stanowią czynniki łożyskowe mogące spowodować wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. Liczne zawały łożyska, nieprawidłowo zbudowana pępowina, zakrzepica żyły pępkowej i krwiaki łożyskowe zmniejszają powierzchnię wymiany płodowo-macicznej.
Czynniki matczyne mają bezpośredni wpływ na wzrost płodu w łonie matki. Zmniejszony przepływ krwi naczyniowo-łożyskowej spowodowany przez nadciśnienie ciężarnej w konsekwencji upośledza rozwój płodu, zaburzając transport składników odżywczych, wzrastanie i dojrzewanie układu mięśniowo-szkieletowego płodu. Postępowanie położnicze w przypadku rozpoznania hipotrofii płodu wiąże się z ustaleniem optymalnego terminu zakończenia ciąży, monitorowaniem stanu płodu w czasie ciąży i porodu, celem rozpoznania zamartwicy płodu
i zapobieżenia jego zgonowi oraz leczenie przyczynowe i niespecyficzne hipotrofii. W ciąży donoszonej stwierdzenie IUGR jest wskazaniem do zakończenia ciąży.
"Klinicznie wyodrębniono dwa podstawowe typy IUGR.
Typ pierwszy zwany hipotrofią symetryczną, rozpoczyna się w I i II trymestrze ciąży i zależy od wpływu czynników teratogennych na płód w okresie organogenezy. Obserwuje się wtedy symetryczne zmniejszenie się wszystkich wymiarów ciała płodu (np. obwodu brzucha, głowy i długości) wraz ze zmniejszeniem masy organów wewnętrznych płodu. Typ ten stanowi około 20% przypadków hipotrofii i związany jest najczęściej z nieprawidłowościami genetycznymi
lub infekcjami wewnątrzmacicznymi matki. Typ drugi zwany hipotrofią asymetryczną, rozpoczyna
się na przełomie drugiego i trzeciego trymestru ciąży. Klinicznie stwierdza się małą masę urodzeniową ciała, przy względnie prawidłowym obwodzie głowy i długości ciała noworodka. Deficyt masy zależy tu od wielkości komórek, a nie od ich liczby. Ten typ hipotrofii spowodowany jest najczęściej zaburzeniami krążenia maciczno-łożyskowopłodowego . Noworodek przybiera charakterystyczny wygląd, czyli ma nieproporcjonalnie długą głowę, zapadnięty brzuch, brak tkanki tłuszczowej, długie chude kończyny górne i dolne.Ten typ IUGR występuje od 70 do 80% wszystkich przypadków hipotrofii.wskazuje na wady genetyczne (niezgodność kariotypu) lub infekcje przebyte we wczesnym rozwoju zarodka.
Moja córeczka urodziła się martwa w 28tc. Niedonoszona. Wtedy rodzą się bardzo malutkie wcześniaki, z masą poniżej 1kg (moje dziecko ważyło 550g). Powodem było łożysko (zawały i przedwczesne odklejenie). Malutka nie miała wad anatomicznych, obrzęków, czy rozszczepów. Ja za to miałam stwierdzone nadciśnienie indukowane ciążą. Nie miałam krwawień, często jednak twardniało mi podbrzusze, brzuch był malutki...
O metodach postępowania i leczenia w takich zagrożeniach ciąży warto poczytać w powyżej przywołanym artykule.
Pozdrawiam!
 
reklama
Do góry