reklama

witam

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez skuter-27, 21 Marzec 2010.

  1. skuter-27

    skuter-27 Początkująca w BB

    Witam.
    Od sześciu miesięcy żyję z mężem w separacji.Chcemy się rozwieść. Oboje mieszkamy w Irlandii, w Polsce żadne z nas nie jest zameldowane.
    Moje pytanie brzmi: czy w naszej sytuacji istnieje możliwość rozwodu w Polsce?
    Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Co do zasady możliwe jest przeprowadzenie rozwodu i w Polsce i w Irlandii.

    Irlandia jest jednak krajem o dość rygorystycznym prawie w tej dziedzinie.
    O rozwód w Irlandii może wystąpić osoba posiadająca:
    - stały pobyt („domicile”) w Irlandii w terminie wszczęcia postępowania lub
    - zwykły adres zamieszkania w Irlandii przez okres jednego roku bezpośrednio przed tym terminem.
    Miejsce zawarcia małżeństwa (Polska, Irlandia itp.) nie ma znaczenia.
    Zgodnie jednak z sekcją 39 ust. 1 lit. a) i b) ustawy z 1996 r. Prawo Rodzinne Rozwodowe by móc ubiegać się o rozwód (rozpocząć procedurę) małżonkowie muszą być w separacji (niekoniecznie formalnej) minimum 4 lata. Wnioskujac z Pani postu, musiałaby Pani poczekać jeszcze 3,5 roku.
    Obok rozwodu, prawo w Irlandii przewiduje instytucję separacji. By móc się o nią ubiegać, zgodnie z sekcją 2 ustawy z 1989 r. o separacji sądowej i reformie prawa rodzinnego faktyczny brak pożycia musi trwa minimum 1 rok.

    Możliwy jest też rozwód w Polsce. Zgodnie z art. 1103(1) § 1 kodeksu postępowania cywilnego bowiem, sprawy małżeńskie oraz sprawy dotyczące małżeńskich stosunków majątkowych należą do jurysdykcji krajowej także wtedy, gdy:
    1) oboje małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania lub ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli jedno z nich nadal ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
    2) małżonek będący powodem ma co najmniej od roku bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
    3) małżonek będący powodem jest obywatelem polskim i ma co najmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed wszczęciem postępowania miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej, lub
    4) oboje małżonkowie są obywatelami polskimi.
    Rozumiem, ze w Państwa przypadku zachodzi przesłanka nr 4.
    W myśl art. 41 kodeksu postępowania cywilnego powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. w przypadku braku takiej podstawy właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda. Ustalenie właściwego sądu jest na podstawie Pani postu niemożliwe, nie wiem bowiem czy do Irlandii wyjechaliście Państwo jeszcze razem (przed rozstaniem się) czy już po rozstaniu.
     
    Ostatnia edycja: 22 Marzec 2010
  3. reklama
  4. skuter-27

    skuter-27 Początkująca w BB

    Do Irlandii wyjechaliśmy przed rozstaniem.
    Jak powinnam rozumieć termin "miejcse zwykłego pobytu"?
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Zatem pozew składa Pani w sądzie okręgowym właściwym z uwagi na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania.
     
  6. skuter-27

    skuter-27 Początkująca w BB

    Serdecznie dziękuję za odpowiedż!
    Pozdrawiam!
     

Poleć forum