reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Witaminy A, E,D + kwasy omega - pytanie o tran

Dołączył(a)
26 Styczeń 2013
Postów
2
Witam,

Do tej pory podawałam swojemu synkowi wit D3 w dawce 400 j.m. oraz DHa w dawce 150 mg.
Zaczęłam się zastanawiac nad przejściem na tran ze względu na zawarte w nim wit A i E.
Mój syn ma teraz 19 m-cy, ma dobry apetyt i uwielbia mleko - ale tylko mleko krowie - modyfikowanego nigdy nie chciał pić (próbowałam kilku firm - bezskutecznie).
Wracając do tranu :)
Chciałabym mu kupić Möller’s Baby Tran Norweski.Na stronie tej firmy jest napisane, że dzieciom do lat 3 nalezy podawać 2,5ml.
Wg tabeli 2,5ml tranu zawiera:
SKŁAD W 2,5 ML
Kwasy tłuszczowe omega-30,6 g *
- kwas eikozapentaenowy (EPA)0,2 g
- kwas dokozaheksaenowy (DHA)0,3 g
Witamina D5 μg
Witamina A125 μg
Witamina E5 mg

No i tutaj mam problem bo wychodzi na to, że jest za mało wit D3. Z kolei gdybym zwiekszyła dawkę boję się o zbyt duże dawki pozostałych witamin, no i mega-dawkę kwasów omega 3.
Proszę Panią Doktor o poradę co najlepiej zrobić: podawac tran w dawce 2,5ml z 5 ug wit D (200 j.m. -czyli połowy zalecanej ilości) czy 5ml tranu z większą ilością pozostałych składników czy tez po prostu zapomniec o wit E i A i podawać jak dotąd kapsułkę wit D3 400 j.m. i kapsułkę ze 150 mg DHA.

POzdrawiam serdecznie i dziękuję z góry za odpowiedź,
Małgorzata
 
Ostatnia edycja:
reklama
witam,

może Pani zwiększyć dzienną ilość tranu, nie ma dowodów naukowych na przedawkowanie kwasów omega 3, sa badania w których bezpiecznie podawano nawet 1g DHA i EPA, witaminy D w sugerowanej przez producenta dziennej dawce jest faktycznie za mało w stosunku do rekomendacji pediatrycznych towarzystw naukowych ponieważ pojawiły się zalecenia o zwiększonej ilości wit. D do 15 ug czyli 600IU, nie musi się Pani martwić przedawkowaniem wit. A, ponieważ dla dzieci powyżej 1 roku życia zalecane spożycie tej witaminy wynosi 400ug natomiast górny tolerowany poziom spożycia jest bardzo wysoki również dla wit. E (200mg), która w preparacie zabezpiecza kwasy tłuszczowe przed utlenieniem.
 
Do góry