reklama

Witaminy A, E,D + kwasy omega - pytanie o tran

Temat na forum 'Żywienie dzieci - porady' rozpoczęty przez Emmka, 26 Styczeń 2013.

1. Emmka

Emmka Początkująca w BB

Witam,

Do tej pory podawałam swojemu synkowi wit D3 w dawce 400 j.m. oraz DHa w dawce 150 mg.
    Zaczęłam się zastanawiac nad przejściem na tran ze względu na zawarte w nim wit A i E.
    Mój syn ma teraz 19 m-cy, ma dobry apetyt i uwielbia mleko - ale tylko mleko krowie - modyfikowanego nigdy nie chciał pić (próbowałam kilku firm - bezskutecznie).
    Wracając do tranu :)
    Chciałabym mu kupić Möller’s Baby Tran Norweski.Na stronie tej firmy jest napisane, że dzieciom do lat 3 nalezy podawać 2,5ml.
    Wg tabeli 2,5ml tranu zawiera:
    Column 1
    [TR]
    [TH="class: nobg, colspan: 2"]SKŁAD W 2,5 ML[/TH]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: alt, bgcolor: #CBECBC"]Kwasy tłuszczowe omega-3[/TD]
    [TD="class: alt, bgcolor: #CBECBC"]0,6 g *[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]- kwas eikozapentaenowy (EPA)[/TD]
    [TD]0,2 g[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: alt, bgcolor: #CBECBC"]- kwas dokozaheksaenowy (DHA)[/TD]
    [TD="class: alt, bgcolor: #CBECBC"]0,3 g[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Witamina D[/TD]
    [TD]5 μg[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: alt, bgcolor: #CBECBC"]Witamina A[/TD]
    [TD="class: alt, bgcolor: #CBECBC"]125 μg[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]Witamina E[/TD]
    [TD]5 mg[/TD]
    [/TR]

No i tutaj mam problem bo wychodzi na to, że jest za mało wit D3. Z kolei gdybym zwiekszyła dawkę boję się o zbyt duże dawki pozostałych witamin, no i mega-dawkę kwasów omega 3.
    Proszę Panią Doktor o poradę co najlepiej zrobić: podawac tran w dawce 2,5ml z 5 ug wit D (200 j.m. -czyli połowy zalecanej ilości) czy 5ml tranu z większą ilością pozostałych składników czy tez po prostu zapomniec o wit E i A i podawać jak dotąd kapsułkę wit D3 400 j.m. i kapsułkę ze 150 mg DHA.

POzdrawiam serdecznie i dziękuję z góry za odpowiedź,
    Małgorzata

Ostatnia edycja: 2 Luty 2013
  2. Emmka

Emmka Początkująca w BB

Podbijam pytanie do góry bo nadal niezbyt wiem co robić....

3. reklama
  4. Agnieszka Kozioł-Kozakowska

Agnieszka Kozioł-Kozakowska Ekspert BB. Specjalista żywienia

witam,

może Pani zwiększyć dzienną ilość tranu, nie ma dowodów naukowych na przedawkowanie kwasów omega 3, sa badania w których bezpiecznie podawano nawet 1g DHA i EPA, witaminy D w sugerowanej przez producenta dziennej dawce jest faktycznie za mało w stosunku do rekomendacji pediatrycznych towarzystw naukowych ponieważ pojawiły się zalecenia o zwiększonej ilości wit. D do 15 ug czyli 600IU, nie musi się Pani martwić przedawkowaniem wit. A, ponieważ dla dzieci powyżej 1 roku życia zalecane spożycie tej witaminy wynosi 400ug natomiast górny tolerowany poziom spożycia jest bardzo wysoki również dla wit. E (200mg), która w preparacie zabezpiecza kwasy tłuszczowe przed utlenieniem.

Poleć forum