reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Własna działalnosć gospodarcza na urlopie wychowawczym.

KasiaiAlex

Mama Alexa 01.04.2010
Dołączył(a)
29 Kwiecień 2010
Postów
456
Miasto
Iława, Poland
Witam serdecznie.

Od października jestem na urlopie wychowawczym. Ogółem w firmie zatrudniona jestem od 2 lat. Planuję otworzyć działalność gospodarczą, ale nie wiem, czy w takim wypadku muszę rozwiązać umowę z firmą, która mnie zatrudnia, czy mogę prowadzić działalność, korzystając jednocześnie z urlopu wychowawczego?
Jeśli tak, to czy mogę nadal korzystać ze świadczeń MOPS czy należy z nich zrezygnować?
Chciałabym też wiedzieć, czy pracodawca może sam zakończyć mój urlop wychowawczy, mimo, że działalność będę prowadzić w domu?
Ostatnie pytanie dotyczy składek do ZUS. Jeżeli jest możliwość prowadzenia działalności na wychowawczym, to czy mogę otrzymać dodatkowe ulgi na składkę do ZUS (pomijając obniżony koszt przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności)?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
reklama
Od października jestem na urlopie wychowawczym. Ogółem w firmie zatrudniona jestem od 2 lat. Planuję otworzyć działalność gospodarczą, ale nie wiem, czy w takim wypadku muszę rozwiązać umowę z firmą, która mnie zatrudnia, czy mogę prowadzić działalność, korzystając jednocześnie z urlopu wychowawczego?
Tak, ale:
1. musi Pani opłacać pełne składki
2. musi Pani zgłosić pracodawcy, iż zmienia się Pani tytuł ubezpieczenia.
3. pracodawca może uznać,że działalność uniemożliwia Pani sprawowanie opieki nad dzieckiem i może odwołac Panią z urlopu, a pani musi sie stawić w pracy.

Jeśli tak, to czy mogę nadal korzystać ze świadczeń MOPS czy należy z nich zrezygnować?
Nie wiem o jakich świadczeniach Pani pisze.

Chciałabym też wiedzieć, czy pracodawca może sam zakończyć mój urlop wychowawczy, mimo, że działalność będę prowadzić w domu?
Tak jak pisałam powyżej. nawet działalność prowadzona w domu może uniemożliwiać sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Ostatnie pytanie dotyczy składek do ZUS. Jeżeli jest możliwość prowadzenia działalności na wychowawczym, to czy mogę otrzymać dodatkowe ulgi na składkę do ZUS (pomijając obniżony koszt przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności)?
Nie.
 
Do góry