reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wodny KONKURS – wygraj parowar

Dobrze jest nie tylko pić pyszną i pełnowartościową wodę źródlaną, ale przede wszystkim dobrze jest doceniać wodę...
Muszę przyznać szczerze, że do zeszłego roku nie przywiązywałam zbytniego znaczenia do wody. Oczywiście, wiedziałam, że gdzieś tam daleko w Afryce brakuje wody, ale w moim różowo - cukierkowym świecie nie było miejsca na żadne głębsze refleksje. Woda w końcu jest w kranie, pod prysznicem, w sklepie - i to w ogromnych ilościach, woda jest w jeziorze i w Warcie, która płynie niedaleko mojego domu. Kochałam długie kąpiele z wodą lejącą się strumieniami, a do picia częściej wybierałam popularne słodzone napoje, bo byłam taka cool :) Rok temu pojechałam na wymarzoną wyprawę do Indii. Powiedziałabym "wycieczkę", ale ten miesiąc oznaczał zdecydowanie coś ważniejszego niż tylko fajne wakacje. Na delhijskich i mumbajskich ulicach zobaczyłam ludzi, dla których szklanka wody, nawet niespecjalnie czystej, jest warta więcej niż wszystkie klejnoty tego świata. W Chandigarze, słynnym modernistycznym mieście wielkiego Le Corbusiera, bezdomni rikszarze co wieczór zdejmowali kratkę ze studzienki kanalizacyjnej, żeby w odrobinie stojącej wody obmyć warzywa na wieczorną strawę (bo właśnie była to strawa, nie kolacja), umyć ręce i resztę ciała. W Agrze, niepodal znanego w każdym zakątku Ziemi Taj Mahal, częstowałam chłopca butelkowaną wodą i okazana przez niego wdzięczność sprawia, że do dziś jest mi wstyd - że my mamy tak wiele, a niektórzy nie mają nic. Na Goa wodą częstowałam bezdomnego psa - tak, na tym samym Goa, na którym miliony zagranicznych turystów rocznie spędzają słoneczne wakacje swojego życia. Dało mi to wiele do myślenia, bo zorientowałam się, że nie tylko, jak się mówi w Polsce, do życia potrzebne jest białko i inne składniki odżywcze. Do życia potrzebna jest przede wszystkim woda, której wartość tu, w Europie, chyba deprecjonujemy. Woda jest tak oczywistą oczywistością, że kto mówiłby o znaczeniu tego życiodajnego elementu. Bezdomni rikszarze z Chandigarhu potrafią każdego dnia ciężko harować bez pełnowartościowych posiłków, ale nie bez wody. Będąc w Indiach dostrzegłam także jeszcze jedną ważną rzecz - smak. W Polsce woda smakuje prawie wszędzie tak samo. W Indiach zaś, zgodnie z zaleceniami wytrwałych podróżników wystrzegałam się wody z kranu i kupowałam butelkowaną, która jest tak mocno chlorowana i nasączana zapewne wszystkimi innymi dezynfekującymi chemikaliami, że jej metaliczny posmak zapamiętam na zawsze. O ironio - właśnie wtedy, kiedy poznałam jaką wartość ma woda i jak bardzo potrzebna jest do życia, byłam skazana wyłącznie na sł↕odkie, sztuczne napoje, bo metalicznej wody nie dało się pić :) Ale przysięgam, że już nigdy nie zapomnę, co tak naprawdę znaczy woda...
 
reklama
Dobrze jest pić wodę źródlaną,
każdy wie wody źródlanej toń ,
źródło w lesie, radość niesie ,
wody źródlanej moc ,
A pić się chce
 
Uważam iż naturalna woda źródlana zawiera małe ilości składników mineralnych (poniżej 500 mg/l). Nadaje się ona do codziennego spożywania, w tym dla dzieci i osób starszych. Niemowlęta mają niedojrzałe nerki i wrażliwe żołądki, stąd źle tolerują wodę bogatą w składniki mineralne. Wodę źródlaną poleca się do przygotowywania napojów oraz jedzenia, gdyż gotowanie nie wpływa na jej jakość i nie zmienia ona smaku potraw. Można ją zatem używać np. do rozcieńczania gotowych soczków i zupek dla niemowląt, gotowania, przygotowywania herbaty i kawy, a nawet do mycia zębów i prania. Woda źródlana może zastąpić wodę kranową w okresie jej braku. Pozdrawiam
 
Dobrze jest pić wodę źródlaną, bo daje nam ona radość niesłychaną.
Dla nas - dorosłych smak ma idealny,
Dla naszych dzieci nieco neutralny.
Więc by wszystkim dobrze smakowała,
Dodajmy do niej owoce bądź soki.
Wtedy nie straci swych magicznych właściwości,
A smakować wszystkim będzie ku naszej radości!
 
reklama
Dobrze jest pić wodę źródlaną, by z naturą więź tworzyć niesłychaną.
Nie musisz być w górach, nie musisz iść ku źródła,
Z nami nawet w domu czy w pracy w biurowcu,
Więź z naturą utrzymasz celująco!
Zawsze masz ją pod ręką, zawsze niezawodną,
Dającą Ci zdrowie, uśmiech i energię motywującą!

 
Do góry