reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wózek, wyprawka, fotelik... Zaczynam panikować

Dołączył(a)
27 Styczeń 2014
Postów
5
Witam Was Kochane. Proszę o pomoc i o rady. Nie mam zielonego pojęcia od czego zacząc, co kupować na co zwracać uwagę. Zacznę od wózka, czy te wielofunkcyjne zdają egzamin, rozglądałam się to tu to tam i widziałam że nie które mają mocowany fotelik samochodowy na stelażu w wózku tzw. 3w1. Czas już na wyprawkę ? Co z ciuszkami do wyprawki ? Jaki rozmiar kupić by pasowały ? Może się zdarzyć ze kupię za małe ? :eek:
 
reklama
co do wózka - myśmy kupili 3w1 <z tym, że fotelik mamy innej firmy, z takimi "przejściówkami", żeby dało się go wpiąć> głównie dlatego, że chciałam mieć gondolę na zimę, żeby Małej było ciepło na spacerach. doświadczona kuzynka mówiła mi, że jak rodzisz wiosną lub w lecie to można przemyśleć kupno porządnej spacerówki rozkładanej na płasko zamiast wózka z gondolą. jeśli chodzi o wpinanie fotelika to niby jest to wygodne, ale wyczytałam, że dziecko nie powinno za dużo czasu spędzać w foteliku <oczywiście poza sytuacjami kiedy jest to niezbędne, np w podróży>, zwłaszcza noworodek/mały niemowlak, bo najzdrowsze dla pleców to nie jest. i polecam kupno używanego wózka:-) jeśli chodzi o spacerówkę z wózka 2w1 lub 3w1 to zasadniczo raczej szybko będziesz chciała ją zamienić na wózek-parasolkę, żeby było lżej, więc raczej nie nastawiaj się na więcej niż jeden sezon w niej. znajomi mi doradzali, żeby kupić tańszy pierwszy wózek, a więcej kasy włożyć potem w spacerówkę typową, bo z nią w sumie więcej się będzie jeździło.

jeśli chodzi o ciuszki - nam się urodziła 4,6kg dziewczynka z rozmiarem 62 na start, więc wszystkie ciuszki w 56 <czyli standardowy rozmiar zwykłego noworodka> mogliśmy od razu spakować do piwnicy. jeśli masz dziecko z normalną lub małą wagą urodzeniową, to 56 powinno być ok <ew. trochę za duże, ale można popodwijać rękawki>. nie kupuj dużo ciuszków, bo Maluchy superszybko z nich wyrastają - polecam popytać po rodzinie o używane, poszukać po ciucholandach, takie małe ciuszki są w zasadzie nieznoszone, a naprawdę szkoda kasy na ubranko, z którego maluch potrafi nawet w dwa tygodnie wyrosnąć. nie wiem, w którym tygodniu jesteś i czy już coś wiesz o rozmiarach maluszka, ale jeśli nie, a chcesz już coś mieć, to proponowałabym kupić kilka sztuk body i pajaców w rozmiarze i 56 i 62 <pajace koniecznie zapinane na napy, najlepiej od góry do dołu, żeby się łatwo ubierało - naszej Małej nie przeszkadza przekładanie ubrań przez głowę, ale wiele niemowląt tego nie lubi>, wtedy na pewno nie będzie za małe, a większy rozmiar będziesz miała na później. jeśli chcesz kupić niedrogo nowe ciuszki, to polecam Pepco albo Tesco - fajne promocje i fajne jakościowo ciuszki:-) a jeśli rodzina chce Ci kupić w prezencie ubranka to proś o większe rozmiary, bo może się zdarzyć, że maluch nie ubierze nawet prezentu, bo zdąży wyrosnąć. jeśli chodzi o inne ubranka - dla nas w zasadzie były niepraktyczne - coś innego niż body+pajac to ubieraliśmy Małej tylko przy wychodzeniu z domu w gości.

jeśli chodzi o wyprawkę w ogóle, ja zaczęłam zakupy w pod koniec 7go miesiąca, żeby mieć już spokojną głowę do porodu, niektórzy robią wcześniej, niektórzy później - jak uważasz:-) na pewno warto zrobić wcześniej listę rzeczy z adresami co gdzie kupić, na wypadek gdybyś musiała wysłać kogoś po zakupy, np męża czy mamę. zwłaszcza pod koniec ciąży człowiek ma coraz mniejszą ochotę na wychodzenie z domu i zakupy, jak zmęczenie i różne ciążowe dolegliwości doskwierają.

pozdrawiam serdecznie i życzę dużo radości przy kompletowaniu wyprawki:-)
 
ja zaś mam wózek właśnie 2w1 i powiem szczerze, spacerówki-parasolki nie używam w ogóle ... dlaczego? bo ma małe kółka i bardzo ciężko się prowadzi, a zimą to już masakra, zresztą nasze drogi i chodniki to dla matki z takim wózkiem prawdziwe wyzwanie, ja wybrałam wózek na dużych pompowanych kołach i chociaż synek ma już ponad 3 latka nadal wolę z niego korzystać niż z typowej spacerówki składanej ... myślę że wózek 3w1 to dobry wybór, szczególnie jeśli się trochę jeździ autem bo nie musisz pakować do samochodu fotelika i całego wózka bo wystarczy stelaż, a niektóre dzieci podobno nawet wolą jeździć w foteliku podpiętym do wózka - nie słyszałam aby ta pozycja była zła dla dziecka wręcz jest naturalna (taka jak w brzuchu mamy dlatego część maluszków woli właśnie tak)z ubrankami nie masz szansy zgadnąć, ja kupowałam na 56 rozmiar i słyszałam opinie że jak dzidziuś się mały urodzi to może w to wejdzie, a urodził się taki malutki że i r 50 był na niego za duży :-) jeżeli masz możliwość kupienia lub otrzymania używanych to skorzystaj bo dla maluszków fakt szybko się wymienia, najwygodniejsze zaś są pajacyki, łatwo przebrać i jest wygodne dla maluszka, stópki zasłonięte itd :-)co do kosmetyków to do kąpieli polecam jakiś emolient bo nie wiadomo czy dzidzia ni będzie miała wrażliwej skóry (ja wybrałam emolium), krem na odparzenia Bepanten (Sudocrem jest dobry na same odparzenia ale zbyt często nie należy stosować bo wysusza), osobiście nie używałam kremów na ciałko bo emolient bardzo fajnie nawilżał skórę, chusteczki nawilżane (te kupuję w rossmanie BabyDream i uważam że są bardzo dobre, wersja sensitiv jest bezzapachowa)nie warto też przesadzać z zakupami bo większość rzeczy się potem nie przydaje :-)powodzenia :-)
 
kasia, tak na szybko, ze strony o fotelikach (ale ja to po raz pierwszy czytałam w jakiejś bardziej naukowej publikacji, tylko nie mam jej teraz pod ręką):
Lekarze pediatrzy zalecają, by niemowlę nie spędzało w foteliku samochodowym więcej niż średnio 2 godziny dziennie. Nie jest to zbyt korzystna pozycja dla zapewnienia prawidłowego rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego niemowlęcia. Nie należy więc używać fotelika 0-13 kg ponad konieczne minimum, używając go jako podstawowego miejsca do siedzenia, leżenia i transportu dziecka poza samochodem. Z drugiej strony, nie należy przesadzać i tragizować z tego powodu w sytuacji, gdy musimy odbyć od czasu do czasu podróż dłuższą niż 2-godzinna. Pamiętajmy, że ta właśnie specyficzna, półleżąca pozycja, tyłem do kierunku ruchu, zapewnia dziecku w foteliku 0-13 kg maksimum bezpieczeństwa. Jest to najbezpieczniejsza pozycja do przewożenia dzieci, jaką udało się do tej pory wymyślić.

czyli generalnie jest to najlepsza pozycja do przewozu dziecka - najbezpieczniejsza, ale nie najlepsza do długiego przebywania w niej, bo nie zapewnia odpowiednich warunków do rozwoju układu mięśniowo-kostnego.

i jeszcze dzięki za uwagi a propos małych kółek i zimy, niby sama brałam to pod uwagę przy wyborze wózka, a teraz zapomniałam.
 
ja rodziłam we wrześniu a wyprawkę zaczęłam kompletować jakoś w maju.
Jeżeli chodzi o wózek to my kupiliśmy 2w1 (tzn. głęboki wózek z gondolą który można przerobić na spacerówkę) i powiem że gondola sprawdziła się w 200% ale ale spacerówka to niewypał i szybko (bo już w marcu) kupiliśmy taką zabudowaną spacerówkę, którą można było rozłożyć na płasko. Jakbym jeszcze raz rodziła we wrześniu to nie kupowałabym takiego wózka tylko zwykłą gondolę + porządną spacerówkę (zastanowiłabym się też nad sprzętem używanym bo można znaleźć naprawdę fajne egzemplarze w super cenach)
Jeżeli chodzi o ciuszki to ja naprawdę bardzo mało kupowałam bo większość dostaliśmy w "spadku". Ja urodziłam syna 4600/60cm i do tego ze złamanym obojczykiem więc u nas najmniejsze ciuszki (56) nie były używane i nie używaliśmy też body- ja wolałam małego ubierać w kaftaniki i śpioszki ze względu na ten obojczyk właśnie. Jak będziesz kupowała ciuszki to sprawdź czy są zapinane na napy bo są wygodniejsze niż guziki i wygodne są te ciuszki rozpinane w kroku.
Jeżeli chodzi ogólnie o wyprawkę to ona jest ściśle powiązana z porą roku w jakiej urodzi się dziecko- poszukaj na forum jest sporo fajnych list wyprawkowych stworzonych przez dziewczyny. Nie zostawiaj sobie kompletowanie wyprawki na samą końcówkę ciąży bo możesz nie mieć na to poprostu siły.
Życze spokojnych miesięcy
 
ja zaczelam wczesnie kompletowac wyprawke, i moze temu bylam spokojniejsza i sie nie przeciazalam bo nie musialam wszystkiego na raz prasowac i prac, jesli chodzi o wozek to 3w1 jest ok, ale musisz zwrocic uwage czy bedziesz spaceowala glownie w miescie czy tez gdzies w terenie, poz tym musi sie zmiescic do samochodu i tu nie polecam wielofunkcyjnych bo sa ogromne... teraz jest bardzo duzy wybor ja moge polecic to co u mnie sie sprawdzilo i w rodzinie czyli Quinny no i jeszcze Maxi Cosi, tylko musisz pod siebie wybierac...
 
na pewno wielofunkcyjny wózek, który zaoszczedzi i czasu i pieniedzy, wybierajac kieruj się nie tylko ceną, ale i funkcjonalnoscia, wygodą dla Ciebie i dziecka oraz stabilnoscia, bo bezpieczenstwo jest najwazniejsze, takie wymagania na pewno spelniaja wózki graco evo i jane muum, zajrzyj na strony producentów, przejdz sie do najblizszego sklepu stacjonarnego i przekonaj się sama :)
 
na pewno wielofunkcyjny wózek, który zaoszczedzi i czasu i pieniedzy, wybierajac kieruj się nie tylko ceną, ale i funkcjonalnoscia, wygodą dla Ciebie i dziecka oraz stabilnoscia, bo bezpieczenstwo jest najwazniejsze, takie wymagania na pewno spelniaja wózki graco evo i jane muum, zajrzyj na strony producentów, przejdz sie do najblizszego sklepu stacjonarnego i przekonaj się sama :)[/QUOTE

oba bardzo fajne
 
ja się zgadzam :) zwłaszcza z graco evo :) niedrogi, lekki a bardzo funkcjonalny i wygodny wózek :) dla mnie super sprawa
 
reklama
Do góry