reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wprowadzanie glutenu

W sumie to tak jak napisałyście - sposób żywienia dziecka zależy od decyzji matki. Ja się z tym w 100 % zgadzam. Ja mojej małej podawałam różne produkty jeszcze później - gluten w 14 miesiącu, produkty mleczne typu jogurt czy twarożek po 15 miesiącu, owoce cytrusowe, czekoladę - od niedawna. Jestem sceptycznie nastawiona do dań w słoiczkach. Wydaje mi się że nie jestem zacofaną matką, co to nie wie nic o żywieniu dzieci ale jestem w tej kwestii bardzo ostrożna i wolę dmuchac na zimne. Niby te najnowsze badania z glutenem o braku jego właściwości uczulających - ale jeżeli za 10 lat okaże się że jednak nie mieli racji... Myślę że lepiej podac jakiś nowy produkt kilka miesięcy później niż tydzień za wcześnie... Jednak nie krytykuję absolutnie i nie pouczam mam ktre robią inaczej - bo każda mama wie najlepiej czego jej dziecko potrzebuje...

Małą dygresja dotycząca karmienia piersią - od zaprzyjaźnionego pediatry wiem że w Stanach propagują karmienie dziecka wyłącznie piersią do ukończenia 9-go miesiąca. Ciekawe czy nasi zapatrzeni na zachód pediatrzy wiecznie podpierający się "badaniami z zachodu" coś już wedzą na ten temat...
 
reklama
Nam lekarz kazał wprowadzać gluten dopiero około roku(mamy duże ryzyko alergii) ja z kolei słyszałam że wcześniejsze podawanie gluteu nie tyle wywołuje uczulenie, tylko że niektóre dzieci młodsze mogą mieć nietolerancję glutenu (to co innego niż celiakia!!!) czyli póxniej do niego "dorastają" a jak zaczną jeść go wcześniej to nie przybierają na wadze - nie ma jakichś innych objawów tylko nie przyswaja glutenu i nie tyje...tak mi to mniej więcej uzasadniał pediatra
 
Hej

Celiakia jest dziedziczna ale może lub nie się ujawnić. Jeśli ktośma w genach nietolerancję wtedy statystycznie najbezpieczniejszym okresem na wprowadzenie glutenu jest między 3 a 6 miesiącem, przynajmniej tak wyszło na badaniach - między 1 a 3 wyszło że u sporo większego odsteka dzieci rozwinęła sie nietolerancja, natomiast jeśli się wprowadza po 6 to nieznacznie większe ryzyko jest,


Aga
 
Czesc,

Pytalam juz w dziale Jedzeniowe ABC, ale brak odpowiedzi. moze tu mi sie poszczesci ;)

Mam pytania co do wprowadzaniu glutenu w 10tym miesiacu (przy karmieniu piersia), a mianowicie, czy tez trzeba go wprowadzac ostroznie, czyli podajac jakas dawke wprowadzajaca przez jakis tam czas, czy moze mozna juz swobodnie zaczac dawac jedzenie z glutenem w roznych dawkach i formach?

Czy ktos moze wie, czy to prawda, ze lepiej do roku nie podawac ciemnego pieczywa?

Z gory bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam!
 
kazda nowsc trzeba wprowadzac stopniowo i ostroznie b nigdy nie wiadom czy nie uczuli malenstwa z tygodnia na tydzien mozesz zwiekszac dawki
 
Zoe w Poradniku Nutricia jest napisane ze u dzieci karmionych piersią "Po 9 miesiącu, kiedy organizm dziecka nauczy sie przyswajać gluten- ale koniecznie zawsze koniecznie po pełnym, 2-miesięcznym okresie ekspozycji!- ilość produktów glutenowych w diecie można zwiększyć zgodnie z możliwościami i apetytem dziecka."

Ale skoro dopiero wprowadzasz gluten spróbuj od tzw. ekspozycyjnych dawek produktu glutenowego jako dodatku do posiłku-proporcja wynosi 2-3 g produktu glutenowego na 100ml posiłku.(wg. w/w Poradnika) i tak przez dwa miesiące, a później hulaj dusza piekła nie ma:-D
 
Serdecznie dziekuje za odpowiedz!

Az dwa miesiace? Straszne ;). Szkoda, ze przegapilam ten moment kolo 5tego miesiaca. Jak bylam w ciazy, obowiazywaly jeszcze stare zasady, co prawda widzialam jakis artykul w Wyborczej o wczesniejszym wprowadzaniu glutenu, ale stwierdzilam, ze naukowcy znowu "kreca" ;).

Ech. Chcialabym moc juz poszalec, kanapeczki, makaroniki, no, ale coz... Moje dziecko prawdopodobnie i tak dostaje juz gluten w sloiczkach, bo w Anglii wprowadza sie gluten w 6tym miesiacu, ale tak sobie mysle, ze to jednak nie to samo, co kaszka manna czy swieze pieczywo, bo te na pewno sa "silniejsze".

Pozdrawiam
 
Zoe najważniejsze nie jest trzymanie sie sztywno schematów tylko uważna obserwacja reakcji dziecka na dane produkty i tak jak napisała irfinka z tygodnia na tydzien mozesz zwiekszac dawki.
Pozdrawiam
 
Zoe- Blancia moja dostaje gluten od 6 miesiaca .
I zareagowala na niego bardzo pozytywnie :tak: dzis zajada sloiczki , a tez mieszkamy w anglii i na gluten jest tu wielki nacisk , bo sloiczki przewaznie sa z makaronem :sorry2: i jest go dosyc sporo.
musisz obserwowac malenstwo i patrzec jak mu smakuje i czy jest OK
 
reklama
Macie racje. Zreszta, i tak bym tak dlugo nie wytrzymala z podawaniem jakiejs malej dawki, zwlaszcza, ze moja mala do tej pory wszystko bardzo dobrze toleruje.

Jeszcze tylko jedno male pytanie, czy zamiast kaszki manny, moge po prostu podac troszke takiej gotowej kaszki, ale z glutenem (jak Bobovita w Polsce)?

buziaczek1626 - tak z ciekawosci, jaki jest ten nacisk na gluten w UK? Zeby wlasnie podawac duzo? Tak tylko sie pytam, bo jak narazie, to moje wrazenia sa takie, ze na ogol, to oni sie tu nie przejmuja ;)

Dziekuje za wszyskie odpowiedzi!
 
Do góry