reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wprowadzenie nowego posilku

Sandra_kaminska

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
31 Styczeń 2018
Postów
67
Hej. Moja corcia konczy za tydzien 4 miesiace. Karmiona jest MM. Chcialabym wprowadzic jej cos nowego. Ostatnio probowala pomidorowki ( 1 lyzeczke ) i polizala chrupka kukurydzianego i nie zauwazylam by cos jej bylo. Ale jesli chodzi o sloiczki po 4 miesiacu ... Kiedy zaczynalyscie dawac ? A jak nie sloiczki to od czego zaczynalyscie ? Kaszka ?
 
reklama
Rozwiązanie
Według aktualnych zaleceń WHO rozszerzanie diety powinno nastąpić dopiero po skończeniu przez dziecko 6 miesięcy.
Wersja, że w wieku 4msc była utrzymywana przez kilka lat, ale po przeprowadzeniu kolejnych badań okazało się, że dopiero półroczne dziecko jest na to gotowe.

Dziecko musi spełnić jeszcze takie warunki:
- potrafi siedzieć z podparciem, kontroluje ruchy szyi i głowy
- nie wypycha językiem przedmiotów
- celnie trafia rączką z zabawką do buzi.

Nie rozszerzamy przed 6msc ponieważ:
-Pokarmy stałe nie są tak obfite w kalorie i wartości odżywcze, jak mleko matki czy modyfikowane.
-Układ pokarmowy nie jest jeszcze gotowy, więc składniki przechodzą one przez niego nie odżywiając dziecka.
- dziecko najada się, przez co je mniej...
Hej. Moja corcia konczy za tydzien 4 miesiace. Karmiona jest MM. Chcialabym wprowadzic jej cos nowego. Ostatnio probowala pomidorowki ( 1 lyzeczke ) i polizala chrupka kukurydzianego i nie zauwazylam by cos jej bylo. Ale jesli chodzi o sloiczki po 4 miesiacu ... Kiedy zaczynalyscie dawac ? A jak nie sloiczki to od czego zaczynalyscie ? Kaszka ?
Są różne szkoły, jedni mówią żeby dawać najpierw warzywa bo jak posmakuje owoców to nie będzie chciała jeść warzyw, z drugiej strony mleko mamy i mm jest słodkie. Ja zaczęłam w 5 m-cu z warzyw od marchewki a z owoców od jabłka i najlepiej podawać jeden produkt przez 2-3 dni i obserwować bo jak wysypie to będziesz wiedziała przynajmniej od czego. Na zupki przyjdzie czas, niech pozna najpierw pojedyncze smaki, a tym bardziej macie czas zupki na wywarach mięsnych które są za ciężkie dla tak małego brzuszka.
 
Diete rozszerza sie po 6 miesiacu ! 4 miesiace to duzo za wczesnie
Ja równiez rozszerzałam po 4 miesiącu i nic mojemu dziecku nie jest. Najpierw zaczynałam od marchewki ugotowanej na parze i zbendowanej z odrobiną oliwy i wody, później ziemniak, dynia, brokuł a potem zaczęłam miksować różne warzywa. Moje dziecko nie przepada za słoiczkami.
 
Według aktualnych zaleceń WHO rozszerzanie diety powinno nastąpić dopiero po skończeniu przez dziecko 6 miesięcy.
Wersja, że w wieku 4msc była utrzymywana przez kilka lat, ale po przeprowadzeniu kolejnych badań okazało się, że dopiero półroczne dziecko jest na to gotowe.

Dziecko musi spełnić jeszcze takie warunki:
- potrafi siedzieć z podparciem, kontroluje ruchy szyi i głowy
- nie wypycha językiem przedmiotów
- celnie trafia rączką z zabawką do buzi.

Nie rozszerzamy przed 6msc ponieważ:
-Pokarmy stałe nie są tak obfite w kalorie i wartości odżywcze, jak mleko matki czy modyfikowane.
-Układ pokarmowy nie jest jeszcze gotowy, więc składniki przechodzą one przez niego nie odżywiając dziecka.
- dziecko najada się, przez co je mniej mleka i dostaje mniej wartości odżywczych.
- Niedojrzały układ immunologiczny. Niemowlęta otrzymujące za wcześnie stałe pokarmy są bardziej narażone na infekcje i alergie.
-jelita nie są gotowe na stałe pokarmy, przepuszczają składniki, co może prowadzić do alergii pokarmowych.

Skutki zbyt szybkiego rozszerzania diety często są widoczne dopiero po latach, ale z tym zupełnie nie wiązane.
Dzieci, które przedwcześnie rozpoczynają spożywanie pokarmów stałych mają większe predyspozycje do różnych problemów zdrowotnych w dzieciństwie i w dorosłości. Między innymi do nadwagi, otyłości, cukrzycy, alergii. Dlatego, to że póki co dzieci są zdrowe, nie świadczy o skuteczności metody. Skutki takich działań mogą wyjść dopiero w dorosłości.

Dla czteromiesięcznego dziecka dwa miesiące to połowa życia, przypomnijcie sobie jak bardzo dziecko zmieniło się i dojrzało przez dwa miesiące i wyobraźcie sobie jak bardzo się zmieni za kolejne dwa, w tym dojrzeje jego układ pokarmowy. To naprawdę jest ogromna różnica. Nie ma się co spieszyć.

Wiecej tutaj:
Link do: Czym się różni cztery od sześciu ? Czyli o tym kiedy rozszerzać dietę niemowlęcia? - Małgorzata Jackowska o diecie mamy i dziecka blw rozszerzaniu diety karmieniu piersią rodzicielstwie przepisy kulinarne dla dzieci i rodziny

Link do: Rozszerzanie diety - dlaczego warto poczekać? - Freelance Mama

Link do: Rozszerzamy dietę -zbiór NAJWAŻNIEJSZYCH, AKTUALNYCH informacji (aktualizacja 2018)) - alaantkoweblw

Słoiczków ja nie polecam, jeżeli już przecierki, to robione w domu, bo te w słoiku nie mają tyle wartości odżywczych, to jednak pokarm mocno przetworzony w fabryce, ale to już osobny temat.

uVN6p1.png
 
Rozwiązanie
Do góry