reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wrodzona niedoczynność tarczycy

Witam
Jestem w 34 tygodniu ciazy w styczniu 2008 mialam usuniety prawy plat tarczycy i od tego czasu jestem na euthyroxie. Poczatkowa dawka to 50 jednak z racji tego ze zaszlam w ciaze zwiekszono na 100. Mam pytanie czy to ze caly czas biore te hormony ma wplyw na moje dziecko i jakie moga byc konsekwencje jesli dawka ktora mi ustalono jest niewystarczajaca. Nie mam mozliwosci zrobienia teraz tsh a nie ukrywam ze troszeczke sie martwie o dzidziusia czy bedzie to mialo wplyw na jego rozwoj. Jesli ktoras z was moglaby mi pomoc to bardzo prosze o odpowiedz.

niestety ja Ci bardzo nie pomoge:no: wiem żeze niedoczynnosc u matki moze miec wpływ na dziecko ale co i jak dokładnie to nie wiem.no a w ciazy tsh tez sie moze wahac
 
reklama
Witam
Jestem w 34 tygodniu ciazy w styczniu 2008 mialam usuniety prawy plat tarczycy i od tego czasu jestem na euthyroxie. Poczatkowa dawka to 50 jednak z racji tego ze zaszlam w ciaze zwiekszono na 100. Mam pytanie czy to ze caly czas biore te hormony ma wplyw na moje dziecko i jakie moga byc konsekwencje jesli dawka ktora mi ustalono jest niewystarczajaca. Nie mam mozliwosci zrobienia teraz tsh a nie ukrywam ze troszeczke sie martwie o dzidziusia czy bedzie to mialo wplyw na jego rozwoj. Jesli ktoras z was moglaby mi pomoc to bardzo prosze o odpowiedz.

Z tą chorobą u mam to róznie bywa... Zdrowe kobiety rodzą chore dzieci i na odwrót. Myślę, że 100 mikrogram to dosyc duza dawka ale jesli sie martwisz to zrob TSH. Nie wiem, dlaczego nie masz takiej mozliwosci... Mozesz isc do kazdej przychodni i zrobic to na wlasna reke, koszt około 35 zl. To chyba nie duzo, zwlaszcza gdy chodzi o zdrowie dziecka... A nawet, jak pisalam wczesniej, lekarz rodzinny dalby ci skierowanie na to badanie.

marchewka1978 pisze:
Jak Olek miał 1-3 miesiące chodziliśmy co 2-3 tygodnie. Teraz ma 12,5 miesiąca i najbliższa wizyta za 2 tygodnie, ale od poprzedniej minie 3 miesiące. Dla mnie to wieczność i teraz z każdym dniem myślę czy ustalona dawka jest wystarczająca. Szczególnie, że Oluś sporo ostatnio przytył. :biggrin2: Teraz mamy dawkę 31,25. Ciekawa jestem, czy jak na jego wiek to dużo?:confused: Waży koło 10kg może ciut więcej. Możecie coś na ten temat powiedziec

Marchewka, dawka hormonow to bardzo indywidualna sprawa i nie mozna powiedziec czy 31 to duzo czy malo...:tak:
A synek wedlug siatek centylowych wazy w sam raz (pomiedzy 25 i 50 centylem, wiec nawet mniej niz wiecej ;-))

Anabuba pisze:
mam do was pytanie-czy wasze dzieci tez dosyc czesto sie przewracaja?moja Weronika własnie wydaje sie ze tak.wiadomo ze jak sie uczyła chodzic to naturalne.a teraz chodzi sprawnie,czasami juz biega,ale idac potrafi sie na prostej drodze potknac i przewrócic.i to czesto,po kilka razy dziennie.pani dr kazała sie zglosic do neurologa,ale chyba jesczze zalicze ortopede dla formalnosci bo miala dysplazje bioderek i nibywszytsko jest ok,ale ona w sumie duzo wazy.

Moja Maja chodzi od 3 miesiecy i tez czesto sie wywraca. Nie patrzy pod nogi i potyka sie o najmniejsze zabawaki :-D My sie rehabilitujemy i jestesmy pod opieka neurologa i wedlug nich jest wszystko w przadku :tak: Rehabilitant powiedzial, ze caly drugi rok zycia ma na doskonalenie nabytych umiejetnosci :) Wiec mysle, ze z Twoja niunia wszystko jest ok :) Ale oczywiscie lepiej chuchac na zimne i sprawdzic u specjalisty
 
Z tą chorobą u mam to róznie bywa... Zdrowe kobiety rodzą chore dzieci i na odwrót. Myślę, że 100 mikrogram to dosyc duza dawka ale jesli sie martwisz to zrob TSH. Nie wiem, dlaczego nie masz takiej mozliwosci... Mozesz isc do kazdej przychodni i zrobic to na wlasna reke, koszt około 35 zl. To chyba nie duzo, zwlaszcza gdy chodzi o zdrowie dziecka... A nawet, jak pisalam wczesniej, lekarz rodzinny dalby ci skierowanie na to badanie.


Problem tkwi w tym ze mieszkam w Irlandii a tu robiac jakiekolwiek badania nie podaja wyniku (jest on tylko do wiadomosc gp).Powiedziano ze wszystko jest ok ale tu wiekszosc rzeczy jest ok . Dzieki za pomoc
 
Moja Maja chodzi od 3 miesiecy i tez czesto sie wywraca. Nie patrzy pod nogi i potyka sie o najmniejsze zabawaki :-D My sie rehabilitujemy i jestesmy pod opieka neurologa i wedlug nich jest wszystko w przadku :tak: Rehabilitant powiedzial, ze caly drugi rok zycia ma na doskonalenie nabytych umiejetnosci :) Wiec mysle, ze z Twoja niunia wszystko jest ok :) Ale oczywiscie lepiej chuchac na zimne i sprawdzic u specjalisty[/QUOTE]

no wałśnie moja weronika była rehabilitowana z uwagi na zwiekszone napeicie miesniowe ale wszytsko wyszło na prosta.no coz pozostaje mi isc do neurologa,ale pewnie pruywatnie bo panstwowo to wiadomo jak jest.zrestza neurolog który u nas mieszka pracuje w Centrum zdrowia dziecka w miedzylesiu wiec jakby co to nas dalej skieruje.

No wałsnie ja jestem zdrowa a WEronika ma niedoczynnosc a z Paulina mam innej natury problemy:-(
 
Marchewka moja Amelka dostaje letrox 25 dawka 1 tabletka rano i 0,5 wieczorem a 2 razy w tygodniu 2 całe dziennie.My wizyte mamy co pół roku wiec jeszcze dłużej czekamy ,traz dzwoniłam do lekarki bo mi kazała zrobic wyniki i zadzwonic ,mała miała ok wyniki niekazała zwiekszyć dawki wiec zostajemy przy ty dawkowaniu.Wizyte mamy 23 marca.Moja Amelka rozwija sie prawidłowo wiec sie niemartwie że jest może cos nietak,bo ogłupiała bym chyba.Wiec i ty przestań sie aż tym tak mocno martwić jak wszystko z małym ok.Pozdrawiam serdecznie.Ja nieraz zapominam że mała jest chora tylko jak jej daje tabletke .

Nasza doktor radzi, aby podawać jednakowe dawki każdego dnia i dlatego u nas to jest codzień 1 i 1/4 tabletki. Ale tak jak napisała MARMI jest to sprawa indywidualna. może dla Was ten sposób dawkowania jest najlepszy.
Ja też nie myślę o chorobie Olka cały czas, rozwija się wzorcowo i jest bardzo inteligentny, ale mimo wszystko czasami się martwię. Pół roku to chyba wieczność, ale nas to też czeka w najbliższym czasie. Dziękuję za wsparcie.
Pozdrawiam
 
Witajcie Mamusie,
na kontrole fosforanowo-wapniową zwróciła Nam uwage radiolog u której bylismy z mala na usg brzuszka kontrolnie. Mówi, że tarczycowe dzieci a w naszym wypadku u Gabi tarczycy w okolicach szyji i śródpiersia nie znalazła trzeba robic w/w kontrole poniewaz nie wiadomo czy Gabi posiada przytarczyce które są odpowiedzialne za ta gospodarke. Najprosciej mowiac czy np. w przyszlosci nie bedą jej sie odkładac kamienie na nerkach.
Nasz ENDO zapisał mnie na po swietach na 1dniowy pobyt w szpitalu. Wtedy jak to stwierdził przebada ja wzdluz i w szerz.
Szczerza mowiac gdy rozpoczełam ten temat myslalam ze okresli przy kolejnym badaniu krwi poziom wapnia i fosforu we krwi. Widocznie chce zrobic cos wiecej skoro zaprasza nas na oddział. (Poznań ul. Szpitalna).. U nasz generalnie OK, jestesmy cały czas na 25 mg/dziennie. Dzisiaj odebrałam wyniki TSH 4,59 i FT4 16,65. W poniedzialek dzwonie do niego, ciekawe czy do wizyty w szpitalu nie zniemi mi dawki, czy pozostanie przy tak malej...
AHA. Wiecie co? w styczniu wyniki tsh Gabi byly podwyzszone do 8 a ft4 bylo w normie... Okazalo sie, ze czasami skracanie czasu na jedzonko 30 min do 20 jest istotny. Zgadza sie. własnie tak robiłam gdy bylam np na weekend u tesciow. nie chcialam nikogo budzic gaworzeniem młodej etc. i wyszło szydło z worka. Od stycznnia do dzisiaj skrupulatnie pilnowalam czasu i prosze. wynik sie poprawil... ok. napaprałam z młodą na kolanach. mam nadzieje ze ktos cos z tego zrozumie. Pozdrawiam.
 
Witajcie Mamusie,
na kontrole fosforanowo-wapniową zwróciła Nam uwage radiolog u której bylismy z mala na usg brzuszka kontrolnie. Mówi, że tarczycowe dzieci a w naszym wypadku u Gabi tarczycy w okolicach szyji i śródpiersia nie znalazła trzeba robic w/w kontrole poniewaz nie wiadomo czy Gabi posiada przytarczyce które są odpowiedzialne za ta gospodarke. Najprosciej mowiac czy np. w przyszlosci nie bedą jej sie odkładac kamienie na nerkach.
Nasz ENDO zapisał mnie na po swietach na 1dniowy pobyt w szpitalu. Wtedy jak to stwierdził przebada ja wzdluz i w szerz.
Szczerza mowiac gdy rozpoczełam ten temat myslalam ze okresli przy kolejnym badaniu krwi poziom wapnia i fosforu we krwi. Widocznie chce zrobic cos wiecej skoro zaprasza nas na oddział. (Poznań ul. Szpitalna).. U nasz generalnie OK, jestesmy cały czas na 25 mg/dziennie. Dzisiaj odebrałam wyniki TSH 4,59 i FT4 16,65. W poniedzialek dzwonie do niego, ciekawe czy do wizyty w szpitalu nie zniemi mi dawki, czy pozostanie przy tak malej...
AHA. Wiecie co? w styczniu wyniki tsh Gabi byly podwyzszone do 8 a ft4 bylo w normie... Okazalo sie, ze czasami skracanie czasu na jedzonko 30 min do 20 jest istotny. Zgadza sie. własnie tak robiłam gdy bylam np na weekend u tesciow. nie chcialam nikogo budzic gaworzeniem młodej etc. i wyszło szydło z worka. Od stycznnia do dzisiaj skrupulatnie pilnowalam czasu i prosze. wynik sie poprawil... ok. napaprałam z młodą na kolanach. mam nadzieje ze ktos cos z tego zrozumie. Pozdrawiam.

Ania a ile Twoja Gabi ma lat czy miesiecy?
ja nie daje swojej Weronice calkiem na czczo bo tak sie powinno robic ale on je mleko tak 5-6rano wiec jej kolo 9 daje tabletke i kolejny posilek je 10-11 i ostaatnio tsh miala 0,5.ft4 nie pamieatm:-)
 
Witam mamusie!
Jestem mamą Wiktorii 8 lat od kilku lat leczymy sie na subkliniczne zapalenie tarczycy które podobno oznacza iż może się przerodzić w niedoczynność bądź minąć:dry: Od samego początku zażywa lek LETROX 25 po którym miała schudnąć wazy 32 kg nie je duzo slodkiego!bo moze 2 batoniki lub cos innego tygodniowo ogólnie je bardzo mało!! najchętniej kulki nesquik, mleko duze ilosci(uwielbia) troche ziemniaczkow, jajka(smazone, gotowane) chleb ryzowy (zwyklego nielubi!!:baffled:)masakra ona mnie wykonczy do tego ta nadwaga! mila badania na cukrzyce wyszly ok, usg tarczycy tez dobre, tylko zaczelo sie od tego ze nie ma apetytu a jest kluska i zrobilismy badania miala podwyzszony hormon Tsh i sie zaczelo juz kilka lat polyka te tabletki bez zmian tylko dwke zwiekszaja raz w roku badania po ktorych jest niby dobrze ale kontrol 2 razy w roku. Juz mnie to meczy bo nic sie nie dzieje a leki ciagle ma brac! wie ktoras cos na ten temat bo ile moze lykac te tabsy!! kontrol wyglda tak ze waga , wzrost pan doktor bada szyje mowi ze w porzadku i czepia sie ze grubasek straszy sanatorium i mnie wyzywa ze ja pase!!!czym??!!!ruch ma ale nic nie spada na wadze. Szczerze mam dosc i milon watpliwosci co do sposobu leczenia tego lekrza!!!prosze o odp
 
Gabrysia ma skończone 9 miesięcy. Dzwoniłam dzisiaj do naszego Docenta i mówi ze do wizyty w szpitalu nie zmieniamy dawki leku. ale pewnie juz 25 mg/dobę będzie dla niej wkrótce za mało... Ma 75 cm i waga 8 kg. Jest kruszynką drobną. Jak na razie niezła z niej bystrzacha. Nie raz sie łezka kula z radości...Minisia. Ja raczkuję z tą choroba tarczycy, więc nie wiele tu pomoge. Jedno mogę Ci poradzić, gdy z męzem mamy jakiekolwiek wątpliwości, strach, zawsze robimy kontrole krzyżową więc jeśli masz mozliwość polecam konsultacje u innego specjalisty. Ja akurat trzymam się jednego ENDO, ale Gabi miala szmer na sercu - echo serca robiłam u 3 róznych specjalistów. Mamy do tego świete prawo. Walczyć o zdrowie Naszych dzieci. Gorąco pozdrawiam.
 
reklama
Witam,
jesteśmy po wizycie i wynikach. Niestety TSH wyszło 10:no:, choć FT4 w normie. Mamy zwiększoną dawkę do 1,5 tabletki 25ug ale może będzie jeszcze więcej.
Jutro mamy jeszcze konsultację z naszą doktor i dodatkowe wyniki za 2 tygodnie.
CIĘŻKO !!!!!!!!!!!!!:unsure:
 
Do góry