reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wrodzona niedoczynność tarczycy

Proszę o pomoc, co mogą znaczyć wyniki:
TSH 4,170 (norma- 0,27-4,2)
FT4 1,840 (0,932-1,71)
FT3 8,830 (3,95- 6,8)

FT3 i FT4 są za wysokie a TSH też na granicy górnej normy. Wizytę u endokrynologa mam dopiero 11 stycznia. Moja córka jest niska jak na swój wiek dlatego też miała zlecone badania ale może to być też skutek uczulenia na gluten (dopiero od miesiąca jest na diecie). Proszę o podpowiedz co mogą znaczyć te wyniki?:-(

Sorki, dawno nie zaglądałam tu - sprawy rodzinne, ale postaram się coś podpowiedzieć,
MamaHelenki
otóż te wyniki świadczą EWIDENTNIE o niedoczynności tarczycy i to bardzo głębokiej, tak wysokie FT3 w stosunku do FT4 nie pozostawia złudzeń, TSH w górnej granicy ale przy takich pozostałych wynikach......., nie ma wątpliwości to niedoczynność tarczycy - nie piszesz czy dziecko ma jakieś inne objawy, jak się czuje (prócz uczulenia na gluten - co też niestety ma znaczenie)

MIGIEM do endokrynologa bezwzględnie konieczne jest wprowadzenie tyroksyny, może czasowe, nie wiem, w każdym razie dziecko potrzebuje "wspomagacza" i to nie ulega wątpliwości!!!
 
reklama
Magdulichaa, dzięki za odpowiedź. Ogólnie to nie wiem czy ona ma jakieś objawy niedoczynności tarczycy, poza tym, że jest mała jak na swój wiek, ma półtora roku i około 74 cm wzrostu, ale ja też jestem niska. Poza tym śpi bardzo niespokojnie, budzi się po kilka razy w nocy, w dzień jest często marudna ale to można podciągnąć pod wszystko bo jak pisałam ma uczulenia różne + wychodzą jej zęby. Je normalnie, jeszcze nie mówi, ale dużo rozumie. Z takich niepokojących rzeczy, które dla mnie są dziwne to to, że często chodzi z otwarta buzią i wytyka język:confused:. Kurde ogólnie to jestem załamana, czytałam o skutkach niedoczynności u tak małych dzieci i boję się o jej rozwój, dlaczego głęboka niedoczynność, wyniki tylko trochę odbiegają od normy? A TSH jest prawie w normie. I skąd się mogła wziąść ta niedoczynność, bo jeśli ona to ma od dawna a nikt tego nie zauważył to może być coś później nie tak?
 
Witam, byłam u endokrynologa dziecięcego i wyniki uznała za prawidłowe, tz dziecko na pewno nie ma niedoczynności. Mam nadzieję że lekarka wie co mówi, w każdym razie Helenka faktycznie nie ma objawów niedoczynności tarczycy, poza tym niskim wzrostem, więc chyba to prawda. Odkąd jest na diecie bezglutenowej i wyszły jej zęby zaczęła spać i nawet urosła całkiem sporo przez ostatni miesiąc dużo ubranek zrobiło się za małych więc chyba jest ok.
 
Witam, byłam u endokrynologa dziecięcego i wyniki uznała za prawidłowe, tz dziecko na pewno nie ma niedoczynności. Mam nadzieję że lekarka wie co mówi, w każdym razie Helenka faktycznie nie ma objawów niedoczynności tarczycy, poza tym niskim wzrostem, więc chyba to prawda. Odkąd jest na diecie bezglutenowej i wyszły jej zęby zaczęła spać i nawet urosła całkiem sporo przez ostatni miesiąc dużo ubranek zrobiło się za małych więc chyba jest ok.

witaj
a moze jednak potzrebne by byly jakies szczegowle badania?
a ten wytykajacy jezeyk-pamieta ze moja jezyk miala powiekszony i do tego niski taki zachrypialy glos.skrezczala jak zaba:-)
od glutenuu tez mogla wolniej rosnac i gorzej spac
 
Witam, byłam u endokrynologa dziecięcego i wyniki uznała za prawidłowe, tz dziecko na pewno nie ma niedoczynności. Mam nadzieję że lekarka wie co mówi, w każdym razie Helenka faktycznie nie ma objawów niedoczynności tarczycy, poza tym niskim wzrostem, więc chyba to prawda. Odkąd jest na diecie bezglutenowej i wyszły jej zęby zaczęła spać i nawet urosła całkiem sporo przez ostatni miesiąc dużo ubranek zrobiło się za małych więc chyba jest ok.

ja bym jednak skorzystała z porady u innego lekarza......
i zrobiłam bym koniecznie panel tarczycowy!!!

nie jetem lekarzem, ale jeśli lekarka przy takich wynikach mówi, że wszystko jest ok to........., no sorki
 
ja bym jednak skorzystała z porady u innego lekarza......
i zrobiłam bym koniecznie panel tarczycowy!!!

nie jetem lekarzem, ale jeśli lekarka przy takich wynikach mówi, że wszystko jest ok to........., no sorki
A co to jest ten panel tarczycowy bo nie jestem w temacie? Kurde no nie wiem to jest jedyny endokrynolog dziecięcy w moim mieście i lekarka raczej ma doświadczenie, myślę że jak by było coś niepokojącego to by tego nie lekceważyła. Poza tym myślę że lekarze w Polsce nie wiedzą trochę jak się do mojej córki odnieść bo jej ojciec jest azjatą, ona też wygląda inaczej, nie umieją określić czy ma prawidłowy wzrost bo obowiązują ją inne siatki centylowe, przypuszczalnie inne normy hormonów itd. Z 2 lekarzy spytało się mnie czy ona ma zespół Downa bo ma skośne oczy, no sorry, trochę to niekompetentne:confused:. W każdym razie te wyniki nie muszą wskazywać na tarczycę tylko coś zupełnie innego a objawów chorej tarczycy według lekarki nie ma.
 
Panel tarczycowy to nic innego jak badanie hormonów TSH, FT3, FT4z jednej próbki krwi, i USG tarczycy

a czym lekarka wyjaśniła tak wysokie FT3???

może być też tak, że wkradł się tutaj błąd laboratoryjny - no nie wiem, ja bym powtórzyła badania w komplecie, a skoro dziecko nie ma typowych objawów, to na pół roku bym odpuściła, a po tym czasie ponownie badania zrobiła

ja przyznaję swoje niedopatrzenie, źle odczytałam wyniki dziecka, FT3 wzięłam za FT4

tak czy siak, zrobiłabym jeszcze powtórne badania łącznie z USG tarczycy

może masz rację, że lekarze nie bardzo wiedzą jak się zająć twoim dzieckiem, może faktycznie te normy powinny yć inne dla twojego dziecka,
ale z doświadczenia wiem, że jak się spraw nie weźmie we własne ręce to różnie może być

pozdrawiam i przepraszam za zamieszanie, które przez przypadek zrobiłam!!!:zawstydzona/y::zawstydzona/y::zawstydzona/y:
 
Panel tarczycowy to nic innego jak badanie hormonów TSH, FT3, FT4z jednej próbki krwi, i USG tarczycy

a czym lekarka wyjaśniła tak wysokie FT3???

może być też tak, że wkradł się tutaj błąd laboratoryjny - no nie wiem, ja bym powtórzyła badania w komplecie, a skoro dziecko nie ma typowych objawów, to na pół roku bym odpuściła, a po tym czasie ponownie badania zrobiła

ja przyznaję swoje niedopatrzenie, źle odczytałam wyniki dziecka, FT3 wzięłam za FT4

tak czy siak, zrobiłabym jeszcze powtórne badania łącznie z USG tarczycy

może masz rację, że lekarze nie bardzo wiedzą jak się zająć twoim dzieckiem, może faktycznie te normy powinny yć inne dla twojego dziecka,
ale z doświadczenia wiem, że jak się spraw nie weźmie we własne ręce to różnie może być

pozdrawiam i przepraszam za zamieszanie, które przez przypadek zrobiłam!!!:zawstydzona/y::zawstydzona/y::zawstydzona/y:

Nie ma za co przepraszać, dzięki za odpowiedz. Chyba tak zrobię właśnie, jak mała będzie mieć dwa lata to powtórzę wszystkie badania, nie chcę jej znowu męczyć i latać po różnych lekarzach, jeśli nie ma jeszcze objawów choroby tarczycy to chyba jedynie może to być błąd laboratoryjny albo jakaś choroba która dopiero się rozwija, bo innego wytłumaczenia nie ma. Znalazłam siatki centylowe dla małych chińczyków i rzeczywiście te dzieci są niższe więc jej wzrost może być. A wysokie FT3 wytłumaczyła tak, ze powiedziała że to po prostu niemożliwe, jak jest wysokie TSH to nie może być wysokie FT3, prawda? Tak to zrozumiałam że to się nawzajem wyklucza?
 
Czesc
Dziewczyny mam pytanko. Do tej pory mala rosla dosc szybko, ale najprawdopodobniej od 1msc i3 tyg nie drgnela ze wzrostem. Wage zawsze miala mizerna, ale wzrostem szla super. Przez pierwsze 4,5msc urosla 16cm, a teraz przez 1,5msc najprawdopodobniej nic. Czy to moze byc zwiazek z jej niedocznnoscia tarczycy??
 
reklama
hej
Mam wyniki nikoli
może któraś z was mi wytłumaczy dlaczego mała ma TSH poniżej normy dawke bierze 25 na przemian z 37,5
TSH 0,09 norma 0,34-5,60
FT 4 1,07 norma 0,58-1,64
 
Do góry