reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wszelkie sprawy urzędowe ;-)

ullana

Mamy październikowe 2007
Dołączył(a)
4 Czerwiec 2007
Postów
2 454
leżę i kombinuję, żeby się nie nudzić:-) i grzebię w necie, żeby coś przydatnego znaleźć :tak: bo nie cierpię się obijać
....i znalazłam coś o becikowym....
No i sobie pomyślałam, że czasem pewnie Nam się przyda wymiana informacji co, gdzie, jak i kiedy można załawić .....

Becikowe - Krok po Kroku - Kliknij :-) to się może przydać
 
reklama
ullana bardzo dobry pomysł ... teraz potraktuję to jako ciekawostkę a kto wie może w następnej ciąży się przyda ?!:-)

Basia zasnęłaś na klawiaturze czy to szyfr Kacperka :-D:-D:-D:-D?
 
Dziewczyny, nie wiem czy ten wątek się przyjmie ale miotam się w necie w poszukiwaniu informacji co, jak i gdzie załatwić.
Może tu będziemy mogły wymienić się takimi informacjami.

Mnie przede wszystkim nurtuje pytanie czy przysługuje mi zasiłek porody jeśli jestem bezrobotna. A jeśli tak to gdzie się o takowy starać? :baffled:
No i jak to całe becikowe się załawia?
 
reklama
Alamis

www.maluchy.pl :: porady prawne

Serwis ZUS - �wiadczenia

Macierzyński:

Pracodawca jest bezwzględnie zobligowany do udzielenia kobiecie urlopu macierzyńskiego. Podstawą do udzielenia takiego urlopu jest:
- w przypadku porodu w szpitalu -; zaświadczenie o dacie odbycia porodu, wystawione przez uprawnionego lekarza, bądź
- zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu, wystawione przez lekarza sprawującego opiekę medyczną nad kobietą ciężarną.
Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje bowiem z mocy prawa każdej pracownicy, która urodziła lub przyjęła dziecko na wychowanie w czasie trwania stosunku pracy. Nabycie prawa do tego urlopu nie jest uzależnione od spełnienia innych dodatkowych warunków. Nie ma zatem znaczenia wymiar czasu pracy, staż pracy, rodzaj zakładu pracy, jak również rodzaj umowy o pracę i rodzaj zatrudnienia. Warto również zauważyć, iż urlop macierzyński jest wyłącznie uprawnieniem osobistym pracownicy, które może być wykorzystane jedynie w naturze. Oznacza to, iż kobieta nie może w żadnym przypadku domagać się wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
W myśl art. 180 § 3 i 4 k.p., co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje pozostała część urlopu macierzyńskiego, niewykorzystana przed porodem, aż do wyczerpania pełnego przysługującego wymiaru urlopu.

Ale jesli lekarz chce Ci wypisać macierzyński przed porodem - nie godź się na to - stracić kilka cennych dni z maluszkiem. Trzeba sobie poradzić w mniej elegancki sposób - pójść do internisty i dostać zwolnienie z powodu np. bólu gardła. Lekarz inny niż ginekolog nie może wystawić macierzyńskiego.
:-)
 
Do góry