reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wszystko o kolce niemowlecej

U

Użytkownik Usunięty

Gość
[h=1]Przyczyny[/h]Częstość występowania kolek wydaje się być niezależna od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mieszankami sztucznymi. Etiologia kolki nie jest do końca znana. Uznaje się, że przyczynami kolki u małego dziecka mogą być:
[h=2]Alergia pokarmowa[/h]Wśród czynników żywieniowych zwraca się uwagę na współzależność kolki z nadwrażliwością i alergią na białko mleka krowiego. Alergizacja wynika w dużej mierze z niedojrzałości bariery jelitowej, niewykształconego układu trawiennego, czy też obciążenia rodzinnego. Podobnie pokarmy spożywane przez matkę - kofeina, ostre przyprawy czy produkty wzdymające mogą przenikać do pokarmu kobiecego, a następnie wywoływać niepożądane reakcje u dziecka. Wówczas konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej u karmiącej mamy.[h=2]Nietolerancja laktozy[/h]Istotną przyczyną kolki może być również nietolerancja laktozy.[h=2]Zaburzenia mikroflory jelitowej[/h]Przewód pokarmowy niemowląt w łonie matki jest zupełnie jałowy, natomiast w ciągu kilku godzin po urodzeniu jest kolonizowany przez liczne bakterie. Niektóre z nich mogą powodować choroby przewodu pokarmowego, ale większość wpływa korzystnie na stan zdrowia niemowląt. Skład flory bakteryjnej przewodu pokarmowego u niemowląt bywa zmienny i w dużej mierze zależy od sposobu żywienia, przyjmowanych leków czy stanu emocjonalnego.[h=2]Nieprawidłowa technika karmienia[/h]Obecnie coraz więcej uwagi zwraca się na technikę karmienia. Jeżeli dziecko karmione jest piersią powinno w czasie ssania obejmować całą brodawkę wraz z obwódką. Jeżeli tak nie jest wówczas istnieje możliwość łykania powietrza z każdym łykiem połykanego pokarmu. Podobna sytuacja, prowadząca do łykania powietrza, może powstawać w czasie sztucznego karmienia, jeżeli butelka, którą karmione jest dziecko, jest za mało pochylona i nad powierzchnia mleka gromadzi się powietrze. Wówczas w jelitach gromadzi się duża ilość gazów, powodująca ból.[h=2]Niedojrzałość centralnego układu nerwowego[/h]Przyczyną kolki może być również niedojrzałość centralnego układu nerwowego. Proces "sen-czuwanie" dojrzewa między 3-4 miesiącem życia. U niektórych niemowląt próg wrażliwości na bodźce jest obniżony. U tych dzieci "przeładowanie bodźcami" ze środowiska może powodować bardzo intensywny krzyk.[h=2]Czynniki psychospołeczne[/h]Zaburzenia psychospołeczne często określane są ogólnie jako zaburzenia interakcji pomiędzy dzieckiem i matką lub jako rodzina dysfunkcjonalna. Małe dziecko, pomimo pozornej "nieświadomości prawdy" o swoim otoczeniu, jest prawdziwym barometrem emocji i różnorodnych problemów domowych. Niemowlę nawiązuje z rodzicami silny kontakt pozawerbalny i doskonale wyczuwa atmosferę emocjonalną otoczenia. Nawet bardzo małe dzieci potrafią wyczuć stres oraz złe emocje panujące w najbliższym otoczeniu i manifestować to różnorodnymi objawami somatycznymi, takimi jak drażliwość, zaburzenia łaknienia, kolki czy zaparcia.[h=2]Kolka może być również objawem chorobowym[/h]Kolka może być również jednym z objawów choroby, na którą cierpi dziecko. Dlatego tak ważny jest wywiad lekarski, który pomaga w zdiagnozowaniu właściwej przyczyny kolki i nie dopuszcza do przeoczenia symptomów choroby.


 
reklama
[h=1]Objawy[/h]Pod pojęciem kolki niemowlęcej rozumiemy napadowy, nie dający się ukoić płacz (nawet krzyk) z podkurczeniem nóżek, powiększeniem obwodu brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych. Aby w/w objawy uznać za kolkę uznaje się, że powinny utrzymywać się minimum przez trzy godziny, występować minimum trzy razy w tygodniu przez co najmniej trzy tygodnie.
 
my też dajemy Biogaię, ale szybko się kończy jak codziennie dawkujemy po 5 kropelek - wystarcza na ok 3 tyg - a ostatnio odkryłam że buteleczka nie jest sama w sobie mała, ale 1/3 zajmuje grube dno :/

my cały czas jeszcze jedziemy na Delicolu - buteleczka wystarcza tylko na ok 5 dni i dwa razy dziennie po 5 kropelek Espumisan
 
Do góry