reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wszysto co dotyczy porodu jest tutaj!!!!!!

Silka

Szczęśliwa Mamusia Alanka
Dołączył(a)
29 Lipiec 2007
Postów
2 347
Miasto
Gorzów Wielkopolski
Kwietnióweczki, sądzę, że powolutku możemy już zacząć kompletować niezbędne rzeczy potrzebne na pobyt w szpitalu i podczas porodu. Ja ( jako, że jeszcze nie rodziłam ) znalazłam na internecie co należy spakować. I oczywiście mam prośbę do wszystkich mamuś, a w szczególności tych, które już pierwszy poród mają za sobą o weryfikację i modyfikację :happy:

Poród


Torba do szpitalaPakowanie torby do szpitala to ważny rytuał przygotowujący kobietę do urodzenia dziecka. To okazja, by zastanowić się, w jaki sposób możesz oswoić szpitalną przestrzeń i co Ci jest potrzebne, by w sali porodowej poczuć się bezpiecznie. Jeżeli nie rodzisz w domu, możesz kawałek domu wziąć ze sobą - np. ulubioną koszulę i szlafrok albo płytę z muzyką. Przygotowania najlepiej zacząć wraz z końcem 7. miesiąca. Warto wówczas upewnić się, czego wymaga szpital. Jest jeszcze czas na zrobienie badań i przygotowanie niezbędnych zaświadczeń lub uzyskanie zgody na wykonanie obowiązkowych zabiegów (golenia i lewatywy - jeśli są konieczne) we własnym domu. Proponowana przez nas lista pomoże przygotować najpotrzebniejsze rzeczy bez zbędnego pośpiechu. Łatwiej będzie znaleźć to, czego potrzebujesz, jeśli do jednej torby włożysz rzeczy na czas porodu, do drugiej - konieczne po porodzie, do trzeciej - rzeczy dla dziecka, a osobno - dokumenty i wyniki badań. Jeśli planujecie wspólny poród, pokaż swojemu mężowi, gdzie co jest. Unikniecie stresu i wielkiego bałaganu, gdy poprosisz go o wyjęcie czegoś z torby podczas porodu!Dokumenty
  • dowód osobisty
  • aktualna książeczka ubezpieczeniowa i RUM
  • karta przebiegu ciąży
  • skierowanie do szpitala (nie jest wymagane, ale dobrze mieć).
Wyniki badań
  • grupa krwi i czynnik Rh
  • przy ujemnym Rh (Rh-) - badanie na obecność przeciwciał anty Rh
  • zrobione po 32. tygodniu HBS - badanie krwi na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej
  • odczyn WR - badanie w kierunku kiły (robione dwukrotne: na początku i pod koniec ciąży)
  • wynik USG zrobionego po 36. tygodniu ciąży
  • ostatnia morfologia i badanie moczu.
NA CZAS PORODU
  • ubranie dla mamy (1 lub 2 długie koszulki bawełniane typu T-shirt, szlafrok, ew. rozpinany sweter lub bluza, ciepłe skarpetki, kapcie, majtki)
  • wygodne ubranie dla taty (czasem wymagany jest zestaw jednorazowy: fartuch, maska, ochraniacze na buty - wówczas sprzedawane są w szpitalu, kapcie)
  • jednorazowe pieluchy w kształcie podpasek
  • jednorazowa lewatywa, jednorazowa maszynka do golenia, jeśli wykonywane są zabiegi przygotowawcze
  • jednorazowe chusteczki
  • przybory toaletowe
  • mały ręcznik
  • szczotka do włosów, opaska, spinki lub gumka
  • pielucha lub bawełniana chusteczka (do przecierania twarzy, do okładów)
  • gąbka kosmetyczna do zwilżania twarzy i ust
  • woda kosmetyczna w aerozolu do odświeżania twarzy
  • termos z kostkami lodu (do okładów), wypełniony do 1/3 objętości
  • termofor z gorącą wodą (do okładów), owinięty w poszewkę
  • piłka "jeżyk" lub dwie piłki tenisowe włożone do skarpetki (do masażu okolicy lędźwiowej)
  • lanolinowa pomadka do ust (wysuszonych podczas długotrwałego oddychania)
  • walkman i kaseta z ulubioną, relaksującą muzyką
  • coś do jedzenia i picia (szczególnie dla męża)
  • kilka jednorazowych kubków
  • notatnik i długopis
  • karta telefoniczna lub żetony
  • dla zwolenników: aparat fotograficzny
PO PORODZIE Rzeczy dla mamy:
  • koszula lub piżama wygodna do karmienia
  • rozpinany sweter
  • skarpetki
  • 6 par majtek (w sprzedaży jednorazowe)
  • przybory toaletowe
  • 2 ręczniki
  • 20 pieluch jednorazowych w kształcie podpasek
  • ręczniki papierowe
  • dziecięce kółko do pływania (do siadania w okresie gojenia się krocza)
  • specjalna poduszeczka do karmienia (pod główkę dziecka)
  • 2 staniki do karmienia
  • wkładki laktacyjne
  • ręczny odciągacz do pokarmu
  • karta telefoniczna, żetony (trzeba spytać na oddziale o typ automatu) lub telefon komórkowy
  • drobne pieniądze
Rzeczy dla dziecka (na trzydniowy pobyt w szpitalu):
  • 15-20 pieluch tetrowych albo najmniejszy rozmiar jednorazowych (wygodne do użycia w szpitalu) i odpowiednio mniej tetrowych; jeśli jednorazowe pieluchy nie mają wycięcia na pępek, trzeba to zrobić
  • 3 bawełniane koszulki
  • 2 bawełniane cienkie czapeczki i jedna cieplejsza
  • 3 pajacyki (śpiochy z rękawami i nogawkami - wygodniejsze są rozpinane w kroku) lub 3 kaftaniki i 3 pary śpiochów
  • skarpetki
  • nie perfumowane mydełko dla niemowląt
  • ręcznik kąpielowy z kapturem
  • zestaw do pielęgnacji pępka (gencjana na spirytusie, spirytus 70 %, jałowe gaziki)
  • oliwka dla niemowląt
  • zasypka
  • delikatny krem do pupy
  • wata bawełniana
  • szczoteczka do włosów
  • kocyk
  • odpowiednie do pogody ubranko na wyjście ze szpitala (dobrze chroniące przed wiatrem i chłodem)
  • krem ochronny.
 
reklama
Silka szalejesz;-) :-) normalnie aż mnie zmroziło, niby fanie by było już mieć kwiecień, ale jak pomyślę o porodzie, to może jeszcze wolę pochodzić sobie w ciąży:-D
co do listy, z tego co wiem dobrze jest pojechać do szpitala zwiedzić porodówkę i wypytać położne co potrzeba.
Fakt ważne są dokumenty, z opowieści słyszałam jak na izbie przyjęć kobiecie mogą lecieć wody strumieniami, lub można się zwijać z bólu a i tak będą chcieli najpierw dokumenty:angry: nie ma litości:-D
A i z tego co wiem a nie ma na liście najlepiej mieć swój kubek, talerzyk, sztućce, papier toaletowy i swój termometr.
Podpytam jeszcze siostrę co i jak, to będę pisać.
 
masiek, jak szaleć, to szaleć ;-):happy: No i ja się obawiam, ze do kwietnia nie wytrzymam w stanie " dwa w jednym ", bo ostatnio na wizycie jak ginka zmierzyła obwód główki Alanka, to Jej wyszedł termin na 27 marca :szok:, ale potem zmierzyła kość udową i powrociło do 1 kwietnia :-) No i fajnie jest wiedzieć wcześniej co kompletować :happy: Aczkolwiek ja też jak pomyślę o porodzie, to wolałabym do maja w ciąży pochodzić :laugh2::rofl2:

Masz rację z tymi sztućcami, talerzykiem i kubkiem :tak: tego na pewno nie będzie. Ja rozmawiałam z koleżanką, która rodziła teraz w październiku ( w szpitalu, w którym ja będę raczej rodzić ) i mówiła, że trzeba wziąć ze sobą dosłownie WSZYSTKO :no::szok: Niby szpital powinien zapewnić pieluszki, czy kosmetyki dla dziecka, a mój nie zapewnia... No i dlatego tak postanowiłam nowy wątek założyć :-) Mam taką ogromniastą torbę w domu... Zacznę ją już powoli pakować, to może do końca marca zdążę ;-) A podobno torba do szpitala powinna być spakowana na 3 tyg. przed planowanym terminem. Czyli zostało mi jakieś 14 tygodni :szok:
 
Przeraziło mnie ta ilość chyba wynajmę bagażowego...:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D ale faktycznie Kasiu jak torby możemy wyglądać...
dużo tego ale ja też sie pytałam i niestety ogrom tego sila ja też chyba teraz zacznę się już pakować to może do końca ciąży zdążę ja na razie nie myślę o porodzie nie boję się pewnie mnie tryknie w siódmym ale póki co mogę chodzić z mą dzidzią w brzusiu...:tak::-)
 
No i rozmawiałam z siostrą, fakt chcę rodzić w tym samym szpitalu co ona, chociaż biorę też pod uwagę inny, bo ostatnio słyszałam, że Raszeja się popsuła, chyba coś w tym jest skoro mój gin czyli Dmochowski zmienił szpital. Na szczęście mam jeszcze trochę czasu. Bo niby według ostatnich obliczeń ginka wychodzi mi 21kwietnia według usg a według om24. No ale przy moim serduchu brana pod uwagę będzie cesarka:szok: więc ten termin może się zmienić:eek:
No ale, to co moja siostra mówi, to
  • przygotować torbę na kółkach, nie dużą, rzeczy podzielić na trzy części, na poród, po porodzie i wyjście. Na wyjście można zostawić w domu i ktoś może dowieść.
  • Laktatora nie trzeba, w szpitalach można wypożyczyć, choć może się nie przydać jeśli dziecko będzie dobrze sssało. Siostra mówi, że lepiej pokazać mężowi co ma kupić w razie potrzeby, ale wcześniej nie musimy kupować tego wynalazku.
  • na poród przygotować skarpetki, zwykłe bawełniane i cieplejsze, bo ponoć nogi mogą bardzo zmarznąć
  • pieluchy dla noworodków przeważnie mają wycięcie a jak nie to dają się łatwo zawinąć tak by nie podrażnić pępka
  • do przemywania pępka kupić spirytus, który rozcieńczamy 3na1
  • nie kupujcie tych płatków ze spirytem, bo są do bani, nie da się nimi dobrze przemyć pępuszka
No a najlepiej pojechać do szpitala i wypytać co trzeba mieć.
 
Hej przyszłe mamuśki!
Moja siostra jest na tym etapie co Wy, spodziewa sę dzidzi pod koniec kwietnia, więc czasem tu zaglądam.

Z mojego doświadczenia polecam kupić do picia wodę z ustnikiem takim wyciąganym z butelki, z której można się napić bez podnoszenia głowy, albo zaopatrzeć się w słomkę. Bardzo pomocne jak poród zakończy się cesarką, tak było w moim przypadku, potem 12 godzin nie wolno mi było nawet podnosić głowy po tym znieczuleniu-to grozi bólami głowy bardzo bardzo silnymi- i taka butelka z ustnikiem bardzo się przydaje szczególnie,że pić się bardzo chce.

Kolejna rzecz to podkłady tylko nie takie podpaski lecz duże 60cm na 90 cm,dostępne w aptekach. Przydają się bardzo mamie na łóżko podczas pierwszych dni kiedy krwawienie jest najsilniejsze. W szpitalu podkładali nam tylko skrawek prześcieradła, trudno wtedy o zachowanie czystości posłania. Jak dla mnie te podkłady to była rewelacyjna sprawa.
 
Kurcze dziewczyny ta torba to rzeczywiscie wielka rzecz:szok:, az wstyd sie przyznac ale ja jakos tak szczegolowo sie nie zastanawialam na torba, poprostu sie spakowalam (jak??? :no:) i juz bylo po, no ale nigdy nie jest za pozno i moze do tego porodu przygotuje sie porzadnie:-D:-D:-D

Dobry pomysl mysle ze mi sie przyda

Co my bysmy zrobily bez ciebie Sila- ty nasza Matko Polko;-):-):-D

Buziole
 
Dziewczyny ja zapomnialam wziasc wode mineralna na porodowke i strasznie mnie suszylo wiec nie zapomnijcie tez o wodzie ;-)
Pozdawia mama kwietniowa 2007 :-)
 
reklama
No tak sobie pomyślałam, że skoro mam już tyle rzeczy dla dzidzi, to zacznę kompletować torbę do szpitala. Ale wiecie co nie mam żadnej odpowiedniej:confused2:
ostatnio kuzynka powiedziała mi (rodziła w tym samym szpitalu w którym chcę rodzić) że najlepiej mieć torbę taką sportową rozpinana, by łatwo było z niej wyjąć rzeczy.
Myślałam o torbie na kółkach odradziła mi bo ten szpital nie ma długich korytarzy itp (stary budynek)
a i zwróciła mi uwagę na to, że jestem zmarzlakiem.
Więc już wiem, że do szpitala muszę mieć:
  • piżamę do karmienia (koszula odpada bo się podwija, no i zimno w niej)
  • skarpetki parę cieńszych i parę grubszych
  • sweter zapinany z przodu
  • kapcie (klapki pod prysznic i ciepłe papcie)
 
Do góry