reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wybor imienia

Aniaanka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Marzec 2018
Postów
700
Chcialabym nazwac synka Luka bo bardzo podoba mi sie to imie. W Europie jest czesto uzywane. Jednak w Polsce spotkalam sie ze zlym odbiorem tego imienia, nawet pediatra w szpitalu powiedziala ze skrzywdze dziecko. W Europie jest duza roznorodnosc imion a tutaj sie boje zeby sie z niego nie smiali. Dzieci potrafia byc okrutne a poki co dorosli krytykuja to imie. Dlatego dalam mu na imie Filip tez mi sie podoba ale jest na moj gust zbyt czeste. Serce mowi by dac mu Luka ale rozum Filip. Jeszcze mam chwile na zmiane imienia. Za granica nikt sie nie bedzie smial z imienia Luka, ale jak bedzie w Polsce nie wiadomo. Aha i Luka to nie jest odpowiednik Lukasza tylko to zupelnie inne imie.
 
reklama
Rozwiązanie
@Galadriela gdzie napisałam, że krytykuję imię MAJA/LENA? Napisałam, że są to imiona tak popularne, że co druga dziewczynka się tak nazywa, a nie, że są brzydkie. Owszem, Antonina i Ignacy są popularne, ale mimo to moja córka jest jedyną na swój rocznik, syn jedyny na całe przedszkole, więc jak ich wołam, to nie odwraca się kilkoro dzieci naraz. Równowaga pomiędzy czymś za bardzo pospolitym a czymś za bardzo wyjątkowym.

Obecnie są to imiona popularne. Za piec lat już mogą być niezwykle. To się co jakiś czas zmienia.
Imie nadaje się na całe życie, nie ma sensu podążać za taka czy inna moda. Dlatego uważam, ze rodzice mogą nadać imię jakie chcą. Popularne lub jedyne w swoim rodzaju.
Fakt, ze twoja córka czy syn są jedynymi...
Może zacznij od tego czy mieszkasz na stałe w Polsce czy za granicą?
Szczerze powiedziawszy ani trochę nie podoba mi się imię Luka ( nawet bym stwierdziła że chodzi o słowo a nie imię) ale każdy ma inny gust i również wiem że w Europie różne imiona są na "topie".
Kiedyś podobało mi sie imię Brajan heh do momentu zobaczenia mema o Brajanach i Dżesikach :-D
 
Miałam psa o tym imieniu. Jako imię dla zwierzęcia nie miałabym problemu, jako imię dla chłopca już nie. Pierwszy raz jak usłyszałam to imię to myślałam, ze to imię żeńskie. Jakby mi ktoś powiedział „idę na spotkanie z Luka” to myślałabym o dziewczynce.
Dodam, ze mieszkam na stałe za granica i nie znam żadnej osoby o tym imieniu. I wole Filipa niż Luka.
 
Luka to imie, ktore czesto spotyka sie w Meksyku lub w Hiszpanii. Przede wszystkim to Tobie ma sie podobac imie, a nie innym. Nigdy wszystkim nie bedzie sie podobac to samo. Mi akurat podoba sie to imie. Ja swojej coreczce dalam na imie Kalina. I co? Slysze, ze jak drzewo. Mam to gdzies. Mi sie podoba i koniec. Dobrze, ze nie wszyscy wiedza jak ma na 2, bo to bylby dopiero szok. A jakbym miala syna to dalabym mu na imie Rene. Tak w Polsce.
 
Luka to imie, ktore czesto spotyka sie w Meksyku lub w Hiszpanii. Przede wszystkim to Tobie ma sie podobac imie, a nie innym. Nigdy wszystkim nie bedzie sie podobac to samo. Mi akurat podoba sie to imie. Ja swojej coreczce dalam na imie Kalina. I co? Slysze, ze jak drzewo. Mam to gdzies. Mi sie podoba i koniec. Dobrze, ze nie wszyscy wiedza jak ma na 2, bo to bylby dopiero szok. A jakbym miala syna to dalabym mu na imie Rene. Tak w Polsce.
Dziekuje za ten wpis, ze jest tez pozytywny odzew na to imie. Luca pisane przez c jest tez bardzo popularne we Wloszech. O imieniu Rene tez myslalam bo bardzo mi sie podoba. A jak ma na drugie Twoja coreczka? Kalina mi sie podoba. Ja gdybym miala corke to chcialam jej dac na imie Tina i tez slyszalam ze skrzywdze dziecko bo to imie dla psa. A za granica to imie normalnie funkcjonuje. Masz racje, kazdy ma inny gust, tylko zastanawiam sie czy nie beda sie smialy z niego inne dzieci chodzi mi o niego jak bedzie sie czul z tym imieniem. Tylko to mnie wstrzymuje przed daniem mu tego imienia bo to nie ja je bede nosic tylko on.
 
Tak na marginesie....moja znajoma w Polsce nadała synkowi na imię Pascal. To jest za granica normalnie funkcjonujące imię. Chyba francuskie jeśli dobrze kojarzę.
Po półtora roku zmieniła mu na Stanisław....
Mozna snuć domysły co było powodem takiej decyzji. Komentarze rodziny? Komentarze innych dzieci? A może właśnie obawa żeby w przyszłości nie miał nieprzyjemności w szkole czy w pracy. Nie wiem...
Co do Tiny to przecież jest Tina Turner. Gwiazda wielkiego formatu.
 
„Jeden z urzędów stanu cywilnego zwrócił się do RJP z prośbą o opinię, czy imię Luka jest imieniem żeńskim, czy też męskim. Do USC wpłynął bowiem wniosek osoby płci żeńskiej o zmianę imion na imię Luka.
Odpowiedziała sekretarz Rady, dr Katarzyna Kłosińska:
Luca jest imieniem męskim. Jest to obcojęzyczny (m.in. białoruski, bułgarski, łotewski, słoweński, włoski) odpowiednik polskiego imienia Łukasz.”

...tak na marginesie.

 
reklama
Mieszkam w Uk i nie spotkalam sie z Luka,znam Lucas.Ale tutaj by nikt sie nie dziwil na takie imie.Tutak dzieci sa z roznych krajow i maja przerozne imiona,jesli planujesz wyprowadzke to ok jesli chcesz zostac w Pl to moze byc ciezko bo zawsze bedzie pytanie a skad takie imie i na dzien dobry bedzie musial tlumaczyc
 
reklama
Tak, wlasnie po Tinie Turner mialo dostac imie moje dziecko jakby bylo dziewczynka. Ale i tak slyszalam ze Tina to smieszne imie i zebym tak nie nazywala dziecka. A co do Filipa to w dziecinstwie mialam kanarka o tym imieniu a moja ciotka ma psa Filipa. Ja z kolei mam psa Zuzie a jest to teraz bardzo popularne imie dla dziecka. A gdzie zmieniala imie po poltora roku? W Polsce mozna zmienic do pol roku od momentu zarejestrowania dziecka w urzedzie.
Moja znajoma zmienila z Arlety na Iwone bo ciagle slyszala ze Arleta jest dziwnie.
 
Do góry