reklama

wychowawczy, a staż zawodowy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Stopi69, 20 Maj 2011.

 1. Stopi69

  Stopi69 Lipcowe mamy'09

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam serdecznie.
  Mam pytanie, jak z prawnego punktu widzenia wygląda sprawa podjęcia bezpłatnego stażu zawodowego, będąc na urlopie wychowawczym. W związku z obronieniem pracy magisterskiej, chciałabym rozpocząć bezpłatny staż np. w szpitalu, kilka godzin w tygodniu, w celu dokształcenia sie w wyuczonym zawodzie. Na urlopie wychowawczym jestem w firmie zupełnie nie związanej z zawodem wyuczonym. Czy może odbycie takiego stażu będąc na urlopie wychowawczym jest niemożliwe,ze względu na pozostawieniu dziecka kilka godzin dziennie pod opieka np.dziadków?
  Jak to sie ma do weekendów??? czy w weekendy, jesli w firmie w której jestem zatrudniona sobota i niedziela są dniami wolnymi od pracy??? czy wtedy legalnie moge odbywać staż?

  I jeszcze jedno pytanie - czy będąc na wychowawczym dziecko mozna pozostawic na kilka godzin w tygodniu w zlobku czy klubie malucha, np. 2x w tyg., czy na same zajęcia dla dzieci typu rytmika, malowanie, na które dzieci uczęszczaja bez rodziców??

  Z góry dziękuje .

  Pozdrawiam
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Pracownik ma prawo w trakcie urlopu wychowawczego podjąć pracę lu/i szkolenie, ale tylko wtedy gdy aktywność ta nie prowadzi do zaprzestania sprawowania opieki nad dzieckiem. Trudno uznać (i nie ma tu tez normy prawnej) jaki czas pozostawiania dziecka pod opieką innych można uznać za zaprzestanie osobistej opieki nad nim.
  Reasumując, może Pani podjąć staż, a jesli Pani pracodawca (u którego jest Pani na urlopie) uzna, że zaprzestała Pani opieki, może wezwać Panią do pracy, a Pani się musi stawić.

  Prawo na ten temat milczy.

  Wszystko co prawo mówi na ten temat napisałam w odpowiedzi na pierwsze pytanie.

  Wszystko co prawo mówi na ten temat napisałam w odpowiedzi na pierwsze pytanie.
   
 3. reklama
 4. Stopi69

  Stopi69 Lipcowe mamy'09

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. mam jeszcze jedno pytanie. Czy jak podejmę staż zawodowy, czy musze go zgłaszac pracodawcy u którego jestem na urlopie wychowawczym?
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  W przypadku stażu bezpłatnego - nie. Nie zmienia się bowiem tytuł Pani ubezpieczenia.
   
 6. davi09

  davi09

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam.
  Mam podobne pytanie, jednak ono dotyczy urlopu macierzyńskiego. Czy będąc na urlopie macierzyńskim można odbywać bezpłatny staż?
  Skończyłam studia podyplomowe i muszę odbyć roczny bezpłatny stać o bliżej nieokreślonej liczbie godzin. Mogę np. pojawiać się u "stażodawcy" jeden dzień w tygodniu. Wspomnę, że mam zamiar skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego. Czy prawo pozwala na odbywanie takiego stażu na urlopie macierzyńskim?

  Chcialabym upewnić się jeszcze w jednej kwestii. Na zwolnieniu lekarskim nie można kontynuować bezpłatnego stażu u innego pracodawcy? Rozumiem, że zwolnienie lekarskie (ciążowe) świadczy o niezdolności do pracy. Nie ma możliwości zatem odbywania stażu?
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim? Nie ma rocznego urlopu macierzyńskiego.

  Chcialabym upewnić się jeszcze w jednej kwestii. Na zwolnieniu lekarskim nie można kontynuować bezpłatnego stażu u innego pracodawcy? Rozumiem, że zwolnienie lekarskie (ciążowe) świadczy o niezdolności do pracy. Nie ma możliwości zatem odbywania stażu?[/QUOTE]
   

Poleć forum