reklama

wychowawczy i zwolnienie desyplinarne raz jeszcze

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Kasiurek1983, 16 Maj 2012.

1. Kasiurek1983

Kasiurek1983 Fanka BB :)

Witam

Pisze do Pani w dwóch sprawach (przepraszam za przydługi wstęp)

W swojej obecnej pracy-pracuje od 15 lipca 2010 roku, w czerwcu 2011 przeszłam na L4 powodu zagrozonej ciazy, w lutym w dniu porodu przeszłam na urlop macierzyński (20 tygodni plus 4 dodatkowego) do pracy mam przyjsc 30 lipca.
    Dowiedziałam sie ze muszę wybrać urlop za rok 2011 wiec do pracy bym przyszła 27 sierpien.
    i tu jest moje 1 pytanie

chce przejść na urlop wychowawcy z możliwością pracy czyli calego etatu chce przejsc na 7/8 (względy finansowe-niestety) i nie wiem
    czy wniosek o urlop wychowawczy mam napisać dnie 27 sierpień (1 dzien po zakończonym urlopie wypoczynkowym ), czy 29 lipec (pierwszy dzień w którym kończy mi sie urlop macierzynski)

Drugie pytanie:

dotyczy zwolnienia dyscpilinarnego - jak to z nim jest? Co musi nastapic abym muogla byc zwolniona dyscyplinarnie (nagany wcześniejsze, upomnienia?) czy te rzeczy musza byc na piśmie, czy tylko moge byc poinformowana słownie ?

Juz pisze o co mi chodzi!!!
    w mojej firmie niestety szef nie umie zwalniać ludzi jak szantażem- cyli wzywa na tzw dywanik i mowi ze albo zwolni delikwenta dyscyplinarnie, albo za porozumieniem stron -NIGDY z winy pracodawcy. Wiadomo ze za porozumieniem stron nie ma sie zasilku bezrobotnego od razu tylko po 3 miesiącach dopiero ! Stąd moje pytanie o dyscyplinarke - kiedys dowiadywałam sie ze musza byc albo bardzo duze uchybienia, czy przyjście na podwójnym gazie lub 3 nagane(pisemne,slowne, pieniężne) Nie wiem czy nadal to obowiązuje czy jednak nie ?

Przepraszam,ze tak gmatwam ale te dwie rzeczy sa dla mnie bardzo istotne, a nie chce zostac na bruku przynajmniej do poki nie najde innej pracy. Bardzo dziekuje za zrozumienie i za wszelkie odpowiedzi :]

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

No tego niestety nie rozumiem.

Urlop powinna Pani rozpocząć w nastepnym dniu po zakończeniu urlopu wypoczynkowego. tj. jak wypoczynkowy ma Pani do 26 sierpnia to wychowawczy od 27 sierpnia.

Pracodawca nie ma obowiązku stopniowania kar. W razie rażącego naruszenia obowiązków (nie ma tu doprecyzowania) pracodawca może zwolnić pracownika. nie musi go wczesniej upominac itp. jedynie sąd pracy moze rozstrzygnąć czy naruszenie rzeczywiście było rażące.

3. reklama
  4. Kasiurek1983

Kasiurek1983 Fanka BB :)

dziekuje a odp ;]

chodzi mi o to e w casie urlopu w2ychowawczego chce pracowac na 7/8 etatu - jesli dobrze pamietam art 186art7 (moglam pomieszac)

Poleć forum