reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Wychowawczy urlop.... macierzyński... i sprawy poważne

iwon3004

lipcowa mamuśka 09
Dołączył(a)
12 Maj 2008
Postów
3 302
Miasto
Bielsko
a ja mam 2 pytania
jak wyglada urlop macierzynski w wypadku prowadzenia własnej działalnosći? nie mogę się nigdzie doszukać informacji

jakie formalności czekaja nas po narodzinach maluchów? USC? co, gdzie , kiedy, jak ???? przychodnia?


O macierzyński lepiej zapytać bezpośrednio w Zusie. Żeby nie było niewyjaśnionych sytuacji o jakich się słyszało parę miesięcy temu. Chodzi o składki itp....


Akt urodzenia i numer PESEL

To najważniejszy dokument, bez którego nie można załatwić innych spraw. Urodzenie dziecka trzeba zgłosić w ciągu 14 dni od dnia narodzin w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Należy zabrać ze sobą dowody osobiste obu rodziców oraz odpis aktu małżeństwa. Należy też wcześniej ustalić imiona dziecka, bo sporządzanie aktu wiąże się z ich podaniem. Więcej informacji można uzyskać na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:
Adres strony: www.mswia.gov.pl
Numer PESEL nadawany jest z urzędu po zgłoszeniu narodzin dziecka w urzędzie stanu cywilnego. Urzędnicy mają 30 dni na jego nadanie.
Becikowe

Posiadając wyżej wymienione, możesz się ubiegać o becikowe. Wyróżniamy trzy typy becikowego: jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (dla wszystkich), dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (dla najuboższych) oraz becikowe samorządowe (zależne od miejscowości, w której się mieszka; niektóre tylko samorządy fundują ten dodatek).
Aby otrzymać becikowe dla wszystkich, należy złożyć pisemny wniosek w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (w zależności od tego, gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne) w terminie do 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka . Oprócz tego należy okazać dowód osobisty oraz przedłożyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie drugiego rodzica, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe. Niektóre gminy żądają podania numeru PESEL dziecka.
O becikowe dla najuboższych można się starać, gdy dochód netto rodziny w roku poprzedzającym okres zasiłkowy nie przekracza kwoty 504 zł na osobę (583 zł gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne). Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:
Adres strony: www.mpips.gov.pl
Inne formalności

Oprócz powyższych należy także:

  • zameldować dziecko (a także: zgłosić w spółdzielni mieszkaniowej)
  • zgłosić w przychodni (wypełnić kartę o wyborze lekarza)
Tu zdarza się że tym zajmują się już w szpitalu.

  • zgłosić do ZUS-u (jeden z pracujących rodziców; w miejscu pracy)
  • wyrobić kartę ubezpieczenia zdrowotnego, czyli tzw. kartę chipową (na Śląsku)
  • odebrać pieniądze z ubezpieczenia (wiele firm ubezpieczeniowych proponuje w ramach ubezpieczenia jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka)
 
reklama

izabela...

Fanka BB :)
Dołączył(a)
2 Styczeń 2009
Postów
2 573
Miasto
Dolny Śląsk
witam!
a może orientuje się któraś z was gdzie dziecko jest meldowane, jeśli rodzice mają różne adresy zameldowania? z mamą czy z tatą? a może istnieje możliwość zameldowania na innym adresie, gdzie nikt jeszcze nie został zameldowany?
jeśli ktoś coś wie na ten temat, byłabym wdzięczna za informacje, pozdrawiam :-)
 

matylda1405

Lipcowe mamy'09
Dołączył(a)
7 Listopad 2008
Postów
1 433
Miasto
Dolny Śląsk
Z tego co sie orientuje to dziecko jest automatycznie meldowane w miejscu zameldowania matki. Jesli rodzice chca zameldowac dziecko w miejscu zamieszkania ojca to obydwoje musza byc obecni przy meldowaniu. Meldunek nastepuje na podstawie odpisu skroconego aktu urodzenia wystawionego przez USC.
 

Stopi69

Lipcowe mamy'09
Dołączył(a)
3 Luty 2009
Postów
3 905
Miasto
WAW
Tak jak piszą dziewczyny dziecko jest meldowane tam gdzie jest zameldowana matka, ale pozniej mozna przemeldowac. Ja swoja corcie bede pozniej meldowac pod adreem gdzie ani ja , ani ojciec dziecka nie ejst zameldowany.
 

sempe

doświadczona mama
Dołączył(a)
6 Styczeń 2009
Postów
2 862
Miasto
Poznań
moja córka od początku zamelowana jest u ojca swojego i tak teraz zamierzamy zrobić, nie ma z tym zadnego problemu, oboje rodziców wtedy idzie do urzędu
 

iwon3004

lipcowa mamuśka 09
Dołączył(a)
12 Maj 2008
Postów
3 302
Miasto
Bielsko
Od listopada zasiłki rodzinne wzosną o 40%

Praca i ubezpieczenia - Gazeta Prawna - największy dziennik gospodarczy
12 sierpnia 2009 r.

Przez następne trzy lata nie zmieni się wysokość kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych. Wzrośnie natomiast świadczenie pielęgnacyjne.
Wczoraj rząd przyjął rozporządzenie dotyczące wysokości świadczeń rodzinnych oraz dochodu rodziny lub dochodu osoby uczącej, który stanowi podstawę do ubiegania się o nie. Zrobił to praktycznie w ostatnim momencie, bo zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992), wysokość kryterium dochodowego oraz poszczególnych świadczeń musi być znana do 15 sierpnia w roku, w którym jest przeprowadzana ich weryfikacja.
Rząd podtrzymał swoje dotychczasowe propozycje, które zostały przyjęte na posiedzeniu w maju i przedstawione do uzgodnienia w Komisji Trójstronnej. Oznacza to, że od listopada o 40 proc. wzrosną zasiłki rodzinne. Wyniosą one odpowiednio 68 zł za dziecko do piątego roku życia, 91 zł - za dziecko powyżej 5 lat oraz 98 zł - za osoby od 18 do 24 roku życia. Nie zmieni się natomiast przez kolejne trzy lata wysokość progów dochodowych uprawniających do świadczeń.
Do 2012 roku, bo wtedy, zgodnie z ustawą, jest przewidywana kolejna weryfikacja, kryterium dochodowe będzie nadal wynosić 504 zł na osobę w rodzinie oraz 583 zł, gdy wychowuje ona dziecko niepełnosprawne.
Przyjęte przez rząd rozporządzenie nie uwzględnia więc przygotowanych przez resort pracy propozycji wyższych kryteriów dochodowych. Miały one wynieść 539 zł i 624 zł.
- Skoro w ustawie jest mowa o weryfikacji progów uwzględniających ruch cen i wydatków rodzin, to w związku z ich wzrostem podwyższenie progów dochodowych jest konieczne - mówi Bożena Kołaczek z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
Dodaje, że kolejne zamrożenie kryterium dochodowego spowoduje spadek uprawnionych do wsparcia rodzin.
W 2004 roku, kiedy nowa ustawa wchodziła w życie, zasiłki rodzinne otrzymywało 5,55 mln dzieci, natomiast w tym roku - 3,26 mln. Na propozycje podwyższenia progów dochodowych nie zgodziło się ze względów oszczędnościowych Ministerstwo Finansów. Zgodnie z szacunkami resortu pracy przyjęcie tych rozwiązań spowodowałoby wzrost wydatków na świadczenia rodzinne w 2010 roku o 1,63 mld zł.
Rząd zaakceptował natomiast propozycję wyższego świadczenia pielęgnacyjnego. Przysługuje ono osobie, która rezygnuje z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Wzrośnie ono z 420 do 520 zł. Z takim postulatem występowało do rządu wiele organizacji stowarzyszających rodziców niepełnosprawnych dzieci.
Od listopada, kiedy zacznie się nowy okres zasiłkowy, nie zmieni się natomiast wysokość dodatków do zasiłku rodzinnego oraz zasiłku pielęgnacyjnego.
Źródło: GP
Artykuł z dnia: 2009-08-12, ostatnia aktualizacja: 2009-08-12 12:52

www.premier.gov.pl
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała
11.08.2009
Dla osób korzystających ze świadczeń rodzinnych przyjęto następujące ustalenia:
· wysokość kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych pozostaje na obecnym poziomie,
· podwyższa się, do poziomu nie niższego niż 40 proc. wartości koszka żywnościowego, wysokość zasiłku rodzinnego, co oznacza:
- 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 lat,
- 91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 lat,
- 98 zł na dziecko powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 lat.
· na obecnym poziomie pozostają: dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, dodatek do zasiłku rodzinnego dla samotnie wychowujących dziecko, dodatek do zasiłku dla rodzin wielodzietnych, dodatek do zasiłku rodzinnego na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka i zasiłek pielęgnacyjny.
Rząd zdecydował jednocześnie o podwyższeniu świadczenia pielęgnacyjnego o 100 zł, z 420 do 520 zł.
 
reklama

daisy26

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Styczeń 2009
Postów
710
Miasto
Międzyrzec Podlaski
Dziewczyny mój mąż w tej chwili jest na bezrobotnym bez prawa do zasiłku czy jesli podejmie prace w najbliższym miesiacu to bedzie mógł sie starac o urlop wychowawczy,czy trzeba przepracowac np. rok zeby ubiegac sie o urlop wychowawczy,jak to wyglada i czy pracodawca bedzie placil za niego zus czy tylko dostanie te 400zl. jak to wyglada moze ktoras z was sie orientuje?
 
Ostatnia edycja:
Do góry