reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wychowawczy urlop.... macierzyński... i sprawy poważne

Dokładnie tak.
Jeżeli dziewczyna jest w ciąży to umowa powinna być przedłużona do daty porodu. Zwolnić się jej nie da!!! Należy jej się normalny macierzyński.
 
reklama
daisy26 z tego co mi wiadomo to umowe musza Twojej kumpeli przedluzyc do dnia porodu.
a slyszalyscie o tym urlopie tygodniowym ojcowskim od 2010, podobno nasi tatusiowie tez moga z niego skorzystac do ukonczenia przez dziecko 12 miesiecy.i wlasnie nie wiem jak to interpretowac. slyszalyscie cos o tym? bo juz od kadrowej u mojego D slyszalam, ale nie jestem na 100% pewna.
 
wydaje mi się że z tym ojcowskim to dot kobiet które w tym roku urodzą albo bynajmniej zaczynają macierzyński. Ale pewności nie mam:-)
beatko chyba nie masz racji;-);-);-)
ten urlop mogą wziąc ojcowie dzieci które nie skończyły jeszcze 1 roku zycia, bo ja dowiedzialam sie o tym od kuzyna mojego M. który ponoc to dokładnie przesledził, a jego córeczka urodziła się pod koniec stycznia zeszlego roku, wiec niewiele czasu mu zostało na wybranie tego urlopu, ale on sprawdzał, ze mu się to należy, ale ja osobiście nie czytałam więc na 100% też pewności nie mam:-):-):-):-)
 
Nasi mezowie moga w 2010 (do czasu gdy maluchy nie skoncza roku) wykorzystac ten tydzien urlopu. HRy mojego meza same przeslaly mi takie info by wziac pod uwage ze do lipca 2010 moj malzonek ma tydzien wolnego ekstra :) Nie sadze by to obowiazywalo tylko w duzych korporacjach wiec pytajcie sie smialo kadr i planujcie tydzien wakacji od prania, sprzatania i gotowania :)
 
odnie z nowymi zapisami Kodeksu pracy począwszy od 1 stycznia 2010 r. pracownik-ojciec, wychowujący dziecko ma prawo do płatnego na zasadach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Z urlopu tego będzie można skorzystać również wtedy, gdy w tym samym czasie na urlopie macierzyńskim przebywa już matka dziecka oraz ewentualnego korzystania przez pracownika-ojca wychowującego dziecko z urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu macierzyńskiego.Wymiar urlopu ojcowskiego w 2010 r. oraz 2011 r. będzie wynosił 1 tydzień, natomiast od 2012 r.- 2 tygodnie. Ponadto, pracownik-ojciec wychowujący dziecko, który korzysta już w dniu 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia nabędzie prawo do części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy pomiędzy podwyższonym, a dotychczasowym wymiarem urlopu ojcowskiego. Części urlopu ojcowskiego udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w wymiarze dotychczasowym, na złożony pisemnie wniosek, który powinien zostać złożony pracodawcy w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z pozostałej części urlopu.
 
No dobra to że taki urlop jest to wiem. Ale teraz pytanie!
Bo skoro ja jestem na wychowawczym to czy ojciec może wziąć taki tacierzyński??
 
Dokładnie. Tata może wziąć urlop kiedy chce czy ty jesteś na L4 czy na macierzyńskim czy też na wychowawczym. Po prostu bierze i tyle. Choć ja już wyobrażam sobie mojego męża samego z dzieckiem przez tydzień.hehe. Kamera by się przydała:-)
 
reklama
Do góry