reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wymiar dodatkowego macierzynskiego

Milutek23

BLIŹNIAKI- szczescia dwa
Dołączył(a)
29 Lipiec 2010
Postów
2 987
Miasto
Góry:)
Witam. Do 8.09.2011 mam podstawowy urlop macierzyński z tytułu urodzenia bliźniaków. Wniosek o urlop dodatkowy w wymiarze 3 tygodni złożyłam juz w kwietniu. Z wyliczen wyszło ze urlop będzie w sumie trwał do 29.09.2011. W minionych dniach otrzymałam email od zaprzyjaźnionej mamy bliźniaków ze przysługuje nam dodatkowy urlop w wymiarze do 8 tyg!!!! Przesłała mi również link do kodeksu pracy umieszczonego na stronie PIP żebym miała wgląd do art.182 z mała jedynaczka u góry gdzie jest mowa o dodatkowym urlopie do 8 tyg!! Jej kadrowa z zakładu pracy ustosunkowała sie do tego i taki dodatkowy urlop 8 tygodni będzie jej wypłacać. Poszłam wiec z tym do mojego płatnika urlopu do Zusu. Tam Pani najpierw operowała ustawami i odnośnikami ze urlop ma być zwiększany stopniowo w kolejnych latach. No tak słyszałam o tym, ale jako zwykły człowiek dochodzący swoich praw kieruje sie aktualnym kodeksem pracy gdzie jest taki paragraf 182 (1) do którego mam prawo!!!! Pani w Zusie po zapoznaniu sie z tym dogłębnie przyznała mi racje, powiedziała zebym napisała prosbe o korektę urlopu dodatkowego ale ona mnie uprzedza ze kierownik wyda odpowiedz negatywna. Wiec pytam na jakiej podstawie??? skoro jest taki przepis! Tego juz mi nie umiała odpowiedziec...wtedy pozostanie mi tylko śad pracy do odwoływania sie!

Prosze sie wypowiedziec na ten temat.....
 
reklama
Witam. Do 8.09.2011 mam podstawowy urlop macierzyński z tytułu urodzenia bliźniaków. Wniosek o urlop dodatkowy w wymiarze 3 tygodni złożyłam juz w kwietniu. Z wyliczen wyszło ze urlop będzie w sumie trwał do 29.09.2011. W minionych dniach otrzymałam email od zaprzyjaźnionej mamy bliźniaków ze przysługuje nam dodatkowy urlop w wymiarze do 8 tyg!!!! Przesłała mi również link do kodeksu pracy umieszczonego na stronie PIP żebym miała wgląd do art.182 z mała jedynaczka u góry gdzie jest mowa o dodatkowym urlopie do 8 tyg!! Jej kadrowa z zakładu pracy ustosunkowała sie do tego i taki dodatkowy urlop 8 tygodni będzie jej wypłacać. Poszłam wiec z tym do mojego płatnika urlopu do Zusu. Tam Pani najpierw operowała ustawami i odnośnikami ze urlop ma być zwiększany stopniowo w kolejnych latach. No tak słyszałam o tym, ale jako zwykły człowiek dochodzący swoich praw kieruje sie aktualnym kodeksem pracy gdzie jest taki paragraf 182 (1) do którego mam prawo!!!! Pani w Zusie po zapoznaniu sie z tym dogłębnie przyznała mi racje, powiedziała zebym napisała prosbe o korektę urlopu dodatkowego ale ona mnie uprzedza ze kierownik wyda odpowiedz negatywna. Wiec pytam na jakiej podstawie??? skoro jest taki przepis! Tego juz mi nie umiała odpowiedziec...wtedy pozostanie mi tylko śad pracy do odwoływania sie!

Prosze sie wypowiedziec na ten temat.....

Szanowna Pani,
nie jest moją rolą "wypowiadanie się" na temat sytuacji, świadkiem których nie byłam.
Jeśli ma Pani jakieś pytanie, proszę je sformułować a ja postaram się odpowiedzieć.
Pozdrawiam
 
Ustawa, która wprowadziła artykuł 182 ze znaczkiem 1 do kodeksu pracy, to ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1654). Taka już praktyka prawnicza, że przepisy docelowe formułuje się w formie twierdzącej, a tylko ustawy nowelizujące zawierają tak zwane przepisy przejściowe. Dla Twojego przypadku istotne są dwa paragrafy nowelizacji:

art. 1 pkt. 2, który mówi, że:
"po art. 182 [kodeksu pracy] dodaje się art. 182(1)—182(3) w brzmieniu:
„Art. 182(1). § 1. Pracownica ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
1) do 6 tygodni (...) <jedno dziecko>
2) do 8 tygodni — w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2—5." <te przypadki z pkt. 2-5 to urodzenie więcej niż jednego dziecka>

oraz niestety dla Ciebie, artykuł 12 pkt. 3, który mówi, że:
"Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, o którym mowa w art. 182(1) § 1 pkt 2 <czyli powyższego> (...) wynosi:
1) w 2010 r. i 2011 r. — do 3 tygodni;
2) w 2012 r. i 2013 r. — do 6 tygodni."

I to ograniczenie z artykułu 12 nowelizacji sprawia, że dopiero w 2014 roku będzie przysługiwało pełne 8 tygodni dodatkowego macierzyńskiego. Wg mnie kadrowa koleżanki popełnia błąd i może się to skończyć tak, że pracodawca będzie sam musiał pokryć koszty nadpłaconego zasiłku.
 
Do góry