reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wymowa trzylatka

gosiekr

mama Cypiska
Dołączył(a)
16 Październik 2007
Postów
6
Mam pytanie, czy przekręcanie literki "W" na "B" lub "D" jest u trzylatka już wadą - mam koleżankę, która jest logopedką i twierdzi, że powinno się to już leczyć. Prawdę mówiąc zastanawiam się czy faktycznie jest to problemem, synek ma dokładnie 3 latka i 9 miesięcy, poza tym spieszcza sobie S, C, Z ale np widzę że czasem uda mu się ładnie wypowiedzieć literkę "R". Czyli stopniowo ta wymowa mu się poprawia.
Dziewczyny co myślicie, czy któraś z Was ma lub miała podobny problem?
 
reklama
moje dziecko ma 3 latka i też trudno wymawia "w" i nie tylko przekręca dużo mówi, ale nie wyraźnie, chodzi do przedszkola i w nim do logopedy, który uważa że nie ma tragedii, każde dziecko rozwija się indywidualnie i jedno najpierw skupia swą uwagę na mówieniu a inne na opanowywaniu sprawności ruchowej, ale ważne jest żeby poprawiać dziecko i ćwiczyć z nim wymowę
 
moj syn ma prawie 3,5 roku...w niektorych wyrazach rowniez ladnei udaje mu sie powiedziec 'R"...natomiast moj to przekreca "B" na "W" np. zamiast powiedziec biodro mowi wiadro hehe i nie moge go oduczyc tego ;0 wydaje mi sie ze spkojnie maja jeszcze czas nasze dzieciaki na to zbey sie nauczyc poprawnej wymowy...poprostu trzeba poprawiac za kazdym razem... moj np jak wyraz zaczyna sie na "PRZ" to on mowi "CI" i tak..nie ma przepraszam tylko cieplasiam, nie ma przytul sie tylko jest citul sie....ale jakos neispecjalnie sie tym przejmuje...uwazam ze ma czas jeszcze na to... :)
 
a mi sie wydaje,ze warto skorzystać z rady logopedy i udać się do poradni!!sama mam w domu 3 latke,która co prawda nie ma problemów z wymową,ale mam bratanice która skończyła już 4 i na bilansie zwrócono uwagę na wymowę...i wszyscy sie zastanawiają czemu tak późnao mama decyduje sie na wizytę skoro dzieciaczek od dawna juz mówi mało wyraźnie,szybko i przekręca literki!ja bym radziła isć!!to przecież nic nie boli..a mozna sprawdzić i ewent ćwiczyć z dzieciaczkiem:happy:
 
atfk ale zwrocili uwage na wymowe w jakim sensie? za bardzo sie piescila czy jak? nie no oczywiscie ze nic nie kosztuje przejscie sie do logopedy...ja z synem robie takie cwiczenia zabawowe typu robienie roznych min...dmuchanie balona...itp...zabawa i cwiczenia jednoczesnie...osoby obce go rozumieja, wiec mysle ze nie jest z nim tak zle...a ze czasami cos przekreci coz...nie mozna generalizowac dzieci. Jedne dzieci szybciej zaczynaja mowic..inne pozniej i nie mozna oczekiwac ze jako 3 latki wszystkie dzieci beda mowily tak samo wyraznie... moj chrzesniak zaczal mowic dopiero jak mial 2,5 wiec w wieku 3 lat mowil gorzej niz dzieci ktore zaczely mowic ok 2 roku zycia i nie widze w tym nic nienormalnego...niedlugo skonczy 5 lat i mowi swietnie. Przedszkole tez duzo daje w tym temacie..jak dziecko ma stycznosc z innymi dziecmi.
 
głównie chodziło o niewyraźną wymowę jak na 4-letnia dziewczynkę!wiesz mama rozumiała o co dziecku chodzi-a reszta niekoniecznie:rofl2:!!przekręcała literki,a co do pieszczenia to raczej nie wada;-),bo dzieci po prostu tak mówią i w tym wieku raczej starczy zwracanie dziecku uwagi gdy zaczyna sie piescić!
teraz są po wizycie i z tego co wiem oprócz ćwiczeń w domku będą chodziły na terapie co 2 tyg chyba!
 
u mnei też jest problem z W i czasem przekręca K z T ale nie przejmuje się tym, nauczy sie mówić, ma czas.
 
Witam. Moja córeczka ma 3 i pół roku i dopiero od niedawna mówi w miarę wyraźnie. Jeszcze spieszcza "s" i"C' . Przekręca też nawy np. kurcak zamiast kurczak. Póki co w przedszkolu logopeda nie widzi problemu. Zobaczymy jak się będzie dalej rozwijać jej mowa.
 
Moja podobnie jak córka Kasi -K wymawia jako T.Jest totet nie kotek.Mówi nie wyraźnie,czasami ja sama nie moge jej zrozumieć.Staram sie dużo do niej mówić,poprawiam po niej wyraz jak juz go zrozumiem.Mam nadzieje,ze jak pójdzie do przedszkola to poprawi się z wymową.
 
reklama
Witam,
mój synek ma prawie trzy lata. Mówi wyraźnie, rozumieją go obce osoby ale zamiast K mówi T, zamiast G - D, nie wymawia R. więc jest todut zamiast kogut, lowel zamiast rower. Byliśmy u logopedy, ale powiedziała że to fizjologiczne, prawidłowe r tworzy się ok 5 roku życia, k i g ok 4. Zaleciła jednak zabawy właśnie w dmuchanie róznych rzeczy, powtarzanie koko, kra kra itd, mimo że mówi źle, ale ćwiczyć i powtarzać mu wyraźnie. "dotykanie"językiem do brody, nosa, uszu, liczenie ząbków językiem. Tez mam nadzieję że w przedszkolu się porawi. Pochwaliła nas za to że mówi gramatycznie, że okresla siebie jako ja a nie Bartek np. ja chcę a nie Bartek chce.
Powiem wam, że wizyta u logopedy mnie uspokoiła.
 
Do góry