reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Wynagrodzenie chorobowe - pierwsze ciążowe na 28 dni

Rozwiązania
0
Cześć Dziewczyny! Potrzebuję Waszej pomocy.
Byłam przez 28 dni na zwolnieniu L4 ciążowym (20 dni bez weekendów). Wynagrodzenie w takim przypadku wypłaca pracodawca. Z tego co czytałam dopiero po 33 dniu wypłaca ZUS.
Moje pytanie dotyczy tego jakiej wysokości powinna być wypłata. Czy zwyczajnie 100% tego co mam na umowie (umowa o pracę na czas nieokreślony), czy powinna być wyliczona średnia z ostatnich 12 miesięcy?
Otóż dostałam 100% tego co na umowie. A w ciągu ostatnich 12 miesięcy wielokrotnie miałam wyższą pensję (często znacznie wyższą). I jak sprawdzałam na koncie w ZUSie to od tych wyższych kwot były płacone składki chorobowe do ZUSu. Pomóżcie czy już teraz powinnam mieć liczoną średnią z 12 miesięcy czy dopiero wtedy jak będzie płacił ZUS?

Widziałam na forum ekspertki w tym temacie, proszę napiszcie co o tym myślicie.

reklama

jasani

Fanka BB :)
Miasto
Wrocław
Rozwiązania
24
A z czego u Ciebie wynika zmienne wynagrodzenie? Generalnie chorobowe powinno być liczone jako srednia z 12 miesięcy. I jest tutaj brana pod uwagę podstawa od której naliczane są składki.

Rozwiązania
0
Kilka miesięcy miałam dodatek do pensji czekając na nową umowę z podwyżką (w końcu się jej nie doczekałam). Miałam też dodatkowe zadania typu projekt, prowadzenie szkolenia. No i od tych wyższych kwot też były płacone składki do ZUS.
A z czego u Ciebie wynika zmienne wynagrodzenie? Generalnie chorobowe powinno być liczone jako srednia z 12 miesięcy. I jest tutaj brana pod uwagę podstawa od której naliczane są składki.

Rozwiązania
0
Nie wiem czy to znaczenie, ale zawsze dostawałam całą kwotę jednym przelewem - jako jedno wynagrodzenie.

reklama

lidia.aaa1

Fanka BB :)
Rozwiązania
0
Jeśli bywałas w ciągu ostatniego roku na zwolnieniach lekarskich, choćby jednodniowych, to podstawa zasiłku może być liczona od bardzo starych okresów.
Podstawa zasiłku, to twoje 100% jest ponownie przeliczana tylko, jeśli od ostatniej jego wypłaty minęły 3 pełne miesiące kalendarzowe.
Czyli, jeśli byłaś na zwolnieniu choć jeden dzień np. dwa miesiące temu, pięć miesiący temu, sześć miesięcy temu, to te 100% jest nadal liczone od dwunastu ostatnich miesięcy sprzed tych sześciu miesięcy.

Rozwiązania
0
Jeśli bywałas w ciągu ostatniego roku na zwolnieniach lekarskich, choćby jednodniowych, to podstawa zasiłku może być liczona od bardzo starych okresów.
Podstawa zasiłku, to twoje 100% jest ponownie przeliczana tylko, jeśli od ostatniej jego wypłaty minęły 3 pełne miesiące kalendarzowe.
Czyli, jeśli byłaś na zwolnieniu choć jeden dzień np. dwa miesiące temu, pięć miesiący temu, sześć miesięcy temu, to te 100% jest nadal liczone od dwunastu ostatnich miesięcy sprzed tych sześciu miesięcy.
Dzięki to ważne info dla mnie. Byłam na L4 też w lutym (zwykłe 4-dniowe przeziębienie), nie minęły całe 3 miesiące jak poszłam na ciążowe. Tylko te wyższe pensje miałam też wcześniej. Czyli rozumiem, że podstawa do wynagrodzenia powinna być liczona za czas 12 miesięcy przed lutym br. I już w lutym powinnam mieć wyliczoną wyższą podstawę do wynagrodzenia chorobowego. (Być może tak było, bo miałam lekko wyższą pensję za luty i nie wiedziałam dlaczego).

reklama
Autor Podobne tematy Forum Odpowiedzi Data
A L4, wynagrodzenie, macierzyński Potrzebuję porady 11
E Ciąża a wynagrodzenie na zwolnieniu chorobowym z ZUS problemy Potrzebuję porady 9
A wynagrodzenie a ciąża Potrzebuję porady 12
S Wynagrodzenie na zwolnieniu typ B Ciąża, poród, połóg 19
E umowa na pół etaty a praca z aneksem na pełny jakie wynagrodzenie na zwolnieniu? Porady prawnika 1
C Wynagrodzenie po wychowawczym Porady prawnika 3
M kto płaci wynagrodzenie na L4 w nowym roku kalendarzowym ? ? ? Porady prawnika 0
E wynagrodzenie l4 po urlopie wychowawczym Porady prawnika 0
A L4 a wynagrodzenie Porady prawnika 1
mikaa23 Wynagrodzenie na L4 po wychowawczym (kolejna umowa) Porady prawnika 0
C Wynagrodzenie w czasie ciąży podczas L4 Porady prawnika 5
S Wynagrodzenie na L4 w ciąży przy różnym poziomie wypłat Porady prawnika 6
gorgusia wynagrodzenie na l4- przy braku ciągłości umowy Porady prawnika 0
K wynagrodzenie a L4 ciążowe Porady prawnika 1
martusionek Wynagrodzenie po urlopie wychowawczym Porady prawnika 1
martttika Wynagrodzenie w czasie trwania L4 Porady prawnika 15
H niesusznie przesłane wynagrodzenie Porady prawnika 1
N wynagrodzenie -L4,macierzyński, urlop wypoczynkowy Porady prawnika 5
mitaginka wynagrodzenie na l4 w ciąży- z miesiąca na miesiąc niższe Porady prawnika 2
miśkaa Wynagrodzenie i premia podczas i po ciąży Porady prawnika 6
B wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim Porady prawnika 5
A jakie wynagrodzenie? Porady prawnika 5
K Urlop wychowawczy a chorobowe ciążowe Porady prawnika 0
N Upadłość firmy ubezpieczenie chorobowe Lipcowe mamy 2020 0
Patrycja35 Pracodawca nie chce wyplacic pensji oraz.L4 Potrzebuję porady 2
MisiePysie Ciążą a zwolnienie lekarskie KRUS Potrzebuję porady 5
N Zwolnienie chorobowe w ciaży, ZUS ZLA, kontrola l4 Potrzebuję porady 38
A Ciaza a praca-umowa zlecenie Ciąża, poród, połóg 4
miracle00 PIERWSZE L4 W CIĄŻY Potrzebuję porady 35
K Informacja o ciazy nbedac na l4 od neurologa Potrzebuję porady 2
Jadźka87 Chorobowe i urlop macieżyński a upadłośc firmy Porady prawnika 1
K Przejście na zwolnienie chorobowe zaraz po u.macierz.i wypoczynkowym Porady prawnika 16
W chorobowe z zus-u Porady prawnika 1
Tygrysek1985 Dużo niższe chorobowe z zusu (ciąża) Porady prawnika 1
MONINI18 Macierzyńskie i chorobowe Porady prawnika 1
Tygrysek1985 umowa aktywiacyjna niani a chorobowe Porady prawnika 4
I Ciągłość zwolnienia ciążowego + zwolnienie chorobowe Porady prawnika 1
P Praca a zasiłek/chorobowe Porady prawnika 1
tosia1 Czy okresy chorobowe się sumują? Porady prawnika 7
J CHOROBOWE Dzieci urodzone w lutym 2006r. 27
Baby-D Alergia na koty - pierwsze symptomy Potrzebuję porady 2
M Pierwsze oznaki po zapłodnieniu Staramy się 8
M Pierwsze podejście do In vitro Staramy się 6
M Książka, poradnik ciąża, poród, pierwsze miesiące Potrzebuję porady 4