reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wynagrodzenie chorobowe - pierwsze ciążowe na 28 dni

Dołączył(a)
28 Kwiecień 2020
Postów
12
Cześć Dziewczyny! Potrzebuję Waszej pomocy.
Byłam przez 28 dni na zwolnieniu L4 ciążowym (20 dni bez weekendów). Wynagrodzenie w takim przypadku wypłaca pracodawca. Z tego co czytałam dopiero po 33 dniu wypłaca ZUS.
Moje pytanie dotyczy tego jakiej wysokości powinna być wypłata. Czy zwyczajnie 100% tego co mam na umowie (umowa o pracę na czas nieokreślony), czy powinna być wyliczona średnia z ostatnich 12 miesięcy?
Otóż dostałam 100% tego co na umowie. A w ciągu ostatnich 12 miesięcy wielokrotnie miałam wyższą pensję (często znacznie wyższą). I jak sprawdzałam na koncie w ZUSie to od tych wyższych kwot były płacone składki chorobowe do ZUSu. Pomóżcie czy już teraz powinnam mieć liczoną średnią z 12 miesięcy czy dopiero wtedy jak będzie płacił ZUS?

Widziałam na forum ekspertki w tym temacie, proszę napiszcie co o tym myślicie.
 
reklama
Rozwiązanie
Dzięki to ważne info dla mnie. Byłam na L4 też w lutym (zwykłe 4-dniowe przeziębienie), nie minęły całe 3 miesiące jak poszłam na ciążowe. Tylko te wyższe pensje miałam też wcześniej. Czyli rozumiem, że podstawa do wynagrodzenia powinna być liczona za czas 12 miesięcy przed lutym br. I już w lutym powinnam mieć wyliczoną wyższą podstawę do wynagrodzenia chorobowego. (Być może tak było, bo miałam lekko wyższą pensję za luty i nie wiedziałam dlaczego).
Tak, wtedy za te 4 dni w lutym powinnaś mieć 80 % z średniej z lutego 2019 do stycznia 2020 - oczywiście 4/30 za 4 dni (chyba zawsze dzieli się na 30 niezależnie od długości miesiąca, ale nie dam głowy).
Oczywiście jeśli wcześniej przez listopad, grudzień i styczeń przepracowałaś bez...
A z czego u Ciebie wynika zmienne wynagrodzenie? Generalnie chorobowe powinno być liczone jako srednia z 12 miesięcy. I jest tutaj brana pod uwagę podstawa od której naliczane są składki.
 
Kilka miesięcy miałam dodatek do pensji czekając na nową umowę z podwyżką (w końcu się jej nie doczekałam). Miałam też dodatkowe zadania typu projekt, prowadzenie szkolenia. No i od tych wyższych kwot też były płacone składki do ZUS.
A z czego u Ciebie wynika zmienne wynagrodzenie? Generalnie chorobowe powinno być liczone jako srednia z 12 miesięcy. I jest tutaj brana pod uwagę podstawa od której naliczane są składki.
 
reklama
reklama
Jeśli bywałas w ciągu ostatniego roku na zwolnieniach lekarskich, choćby jednodniowych, to podstawa zasiłku może być liczona od bardzo starych okresów.
Podstawa zasiłku, to twoje 100% jest ponownie przeliczana tylko, jeśli od ostatniej jego wypłaty minęły 3 pełne miesiące kalendarzowe.
Czyli, jeśli byłaś na zwolnieniu choć jeden dzień np. dwa miesiące temu, pięć miesiący temu, sześć miesięcy temu, to te 100% jest nadal liczone od dwunastu ostatnich miesięcy sprzed tych sześciu miesięcy.
 
Do góry