reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wynagrodzenie w ciąży. ZUS

Dołączył(a)
5 Wrzesień 2020
Postów
13
Dzień dobry,

od 14.10.2020 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim (ciąża). Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy wynagrodzenie wypłacał pracodawca tj. od dnia 14.10.2020 r. do dnia 16.11.2020 r.

Za październik otrzymałam w całości wynagrodzenie od pracodawcy (14 dni przepracowane, 17 na zwolnieniu). Za listopad tj. pozostałe 16 z 33 dni - otrzymałam wynagrodzenie od pracodawcy w wysokości 1320 zl netto. Od 17.11 wynagrodzenie powinien wypłacać ZUS.

W jakiej kwocie otrzymam wynagrodzenie za okres 17.11-10.12 od ZUS? Jestem zatrudniona na dwie umowy - o pracę i zlecenie (bez składki na chorobowe). Z tytułu umowy o pracę wynagrodzenie z ostatnich 12 mscy netto wynosi ok. 2500 zl netto.

Czy ZUS jeszcze coś potrąca od należnych kwot?
 
reklama
ZUS zazwyczaj wypłaca za okresy miesięczne - za listopad otrzymasz mniej więcej 2500/30 x liczba dni za które przysługuje chorobowe (dzielimy na 30 bez względu na liczbę dni w m-cu). Jeśli jest to 15 dni, to z ZUS za listopad powinnaś otrzymać ok. 1200-1250zł.
Za grudzień otrzymasz ok 2500zł

W wypłatach z ZUS nie są uwzględniane koszty uzyskania przychodu.
 
netto to jest tyle co dostajesz, więc od tego się już nic nie potrąca... netto jest już po odjęciu wszelkich składek i zaliczek na podatek
 
Dziewczyny a jak to jest jeśli np. byłam zatrudniona przez 7miesiecy na umowie o pracę a później była przerwa 3miesiace i umowa zlecenie. Jak będzie obliczone l4.? Z 12 miesięcy czy z umowy zlecenie.?
 
@Mamam11 A jesteś zgłoszona do dobrowolnego chorobowego? Będzie liczone ze zlecenia, a zasiłek będzie wypłacony pod warunkiem, że byłaś zgłoszona do chorobowego. A macierzyński będzie wypłacany - o ile w dniu porodu będziesz miała dalej umowę.
 
@Mamam11 A jesteś zgłoszona do dobrowolnego chorobowego? Będzie liczone ze zlecenia, a zasiłek będzie wypłacony pod warunkiem, że byłaś zgłoszona do chorobowego. A macierzyński będzie wypłacany - o ile w dniu porodu będziesz miała dalej umowę.
Jestem zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego
 
reklama
OK. Tak tylko pytam, bo mało kto zdaje sobie sprawę, że przy umowie zlecenie chorobowe nie jest obowiązkowe, tylko dobrowolne (i o chęci przystąpienia należy powiadomić pisemnie pracodawcę.zlecaniodawcę).
Także będziesz miała liczoną podstawę tylko z tego co na umowie zlecenie zarobiłaś.
 
Do góry