reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyniki hormonów płciowych oraz badanie drożności jajowodów

Nowa1981

Fanka BB :)
Dołączył(a)
19 Luty 2020
Postów
208
Dziewczyny, jesteśmy po pierwszej wizycie w klinice leczenia niepłodności (7 cykli starań, ja mam 39 lat, partner 49), moje wyniki były w miarę ok, kiepsko natomiast z wynikami partnera. W badaniu CASA tylko 3% prawidłowych plemników. To co mnie zaskoczyło to to, że lekarz skupił się na mnie, a na wyniki partnera machnął tylko ręką. W pierwszej kolejności miałam zalecone badania hormonalne w trzecim dniu cyklu. Wykonałam je wiec w poniedziałek. I tutaj mam do Was prośbę bo nie wiem jak je zinterpretować a wizytę mam dopiero 20.07 :-(
TSH 3,24 (wiem, dużo.... przez miesiąc nie brałam Pregny Start, w listopadzie zbiłam do 2,01)
FT4 1,04 ng/dl
FSH 9,76 mlU/ml
LH 5,01 mlU/ml
Estradiol 41,40 pg/ml
Prolaktyna 380 mlU/l
Może ma któraś z Was doświadczenie w tym temacie ? I pomoże te wyniki zrozumieć.

Druga prośba dotyczy badania drożności jajowodów- jak się przygotować aby przejść przez nie jak najmniej boleśnie ? I czy mogę pójść bez partnera czy lepiej miec wsparcie po badaniu ? Macie jakieś złote rady ?
 
reklama
Jeśli chodzi o badanie męża - to po jednym parametrze ciężko ocenić czy jest coś nie tak. 3% prawidłowych to nie jest jeszcze jakaś tragedia (norma jest od 4%, ale np. przy dużej ilości nie ma to większego znaczenia). Tutaj trzeba na to spojrzeć całościowo

Co do Twoich wyników jest pytanie - w którym dniu cyklu robiłaś badanie?
 
O widzisz - na szybko przeleciałam wzrokiem i mi umknęło :)

To może będzie chaotycznie, ale spróbuję ogarnąć w miarę po kolei:
1. w przypadku prawidłowego cyklu stosunek LH:FSH jest bliski 1, w niewydolności przysadki ulega zmniejszeniu poniżej 0,6, a w zespole policystycznych jajników (PCOS) wzrasta powyżej 1,5. U Ciebie jest poniżej 0,6, co może świadczyć o niewydolności przysadki.
2. FSH- na tym poziomie może oznaczać obniżoną rezerwę jajnikową - proponuję zbadać AMH
3. Prolaktyna - jakie masz normy dla tych jednostek??
4. Tarczyca - do starań najlepiej by był 1-1,5, ale przy tych wartościach moim zdaniem nie jest to największe Twoje zmartwienie. W razie czego endokrynolog, bo w ciąży lubi tarczyca zaszaleć. Także jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, warto przed pierwszą wizytą mieć już wyniki
5. Estradiol - moim zdaniem zdecydowanie za niski - a to znów może świadczyć o obniżonej rezerwie jajnikowej

Myślę, że na wizycie lekarz więcej powie. Duża szansa, że zaczniecie od stymulacji. Przy niski poziomie rezerwy jajnikowej można się zastanowić nad pobraniem i zamrożeniem komórek jajowych, gdyby naturalnie się zajść nie udało. A czasu jak pewnie sama widzisz jest coraz mniej. Niemniej mocno trzymam kciuki. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.
 
Tak, dziękuję. Bardzo pomogłaś. Ja popełniłam błąd bo winiłam partnera za niepowodzenia (oczywiście w głowie, nie powiedziałam mu tego). AMH robione w maju 1.26. Teraz powtórzyłam ale nie mam jeszcze wyników...
Co do prolaktyny mam podane normy 102-496 i nic poza tym :-(
 
Dziewczyny, jesteśmy po pierwszej wizycie w klinice leczenia niepłodności (7 cykli starań, ja mam 39 lat, partner 49), moje wyniki były w miarę ok, kiepsko natomiast z wynikami partnera. W badaniu CASA tylko 3% prawidłowych plemników. To co mnie zaskoczyło to to, że lekarz skupił się na mnie, a na wyniki partnera machnął tylko ręką. W pierwszej kolejności miałam zalecone badania hormonalne w trzecim dniu cyklu. Wykonałam je wiec w poniedziałek. I tutaj mam do Was prośbę bo nie wiem jak je zinterpretować a wizytę mam dopiero 20.07 :-(
TSH 3,24 (wiem, dużo.... przez miesiąc nie brałam Pregny Start, w listopadzie zbiłam do 2,01)
FT4 1,04 ng/dl
FSH 9,76 mlU/ml
LH 5,01 mlU/ml
Estradiol 41,40 pg/ml
Prolaktyna 380 mlU/l
Może ma któraś z Was doświadczenie w tym temacie ? I pomoże te wyniki zrozumieć.

Druga prośba dotyczy badania drożności jajowodów- jak się przygotować aby przejść przez nie jak najmniej boleśnie ? I czy mogę pójść bez partnera czy lepiej miec wsparcie po badaniu ? Macie jakieś złote rady ?
Ja miałam laparoskopje i laserem nakuwane jajniki. Potem byłam stymulowana, 4 próby inseminacji i nic. Następnie byłam stymulowana do in vitro leki nie zadziałały. Potem lekarka kazała mi zrobić badanie DHEA i prolaktyne okazało się że mam niedoczynność tarczycy i za wysoki poziom prolaktyny. Dostałam euthyrox 150 i bromergon. Po pół roku systematycznego brania leków sama zaszłam w ciążę i mam 12 letnie bliźniaki córkę i syna. Ale chciałam jeszcze trzecie, ale z innym partnerem. I znów problem, ale mam nadzieję że się uda. 😉
 
Dzisiaj odebrałam wyniki AMH i jestem zrozpaczona :-( w maju miałam 1.26 a w lipcu jest już 0,96. Chce mi się wyć.... czy to możliwe ze tak szybko spada rezerwa jajnikowa ? Czy jakiś wpływ na wynik badania moze mieć fakt, iż majowe robione były ok 17 po całym dniu jedzenia etc a lipcowe na czczo, rano, w 3dc ?
 
Dzisiaj odebrałam wyniki AMH i jestem zrozpaczona :-( w maju miałam 1.26 a w lipcu jest już 0,96. Chce mi się wyć.... czy to możliwe ze tak szybko spada rezerwa jajnikowa ? Czy jakiś wpływ na wynik badania moze mieć fakt, iż majowe robione były ok 17 po całym dniu jedzenia etc a lipcowe na czczo, rano, w 3dc ?
Js mam 0,8 i lekarz powiedział że i z takimi wynikami można zajść w ciążę. Głowa do góry uda się 😘
 
reklama
Do góry