reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wypłata wynagrodzenia na zwolnieniul ekarskim

reklama
Rubi do wypłaty chorobowego liczy się tylko podstawę pensji, żadne dodatki i premie się nie doliczają:-(.

Przepraszam ale brzydko się wyrażę ale to totalna bzdura co napisałaś.
Do wyliczenia chorobowego w czasie ciąży liczy się średnia z ostatnich 12 miesiecy otrzymanych wynagrodzeń albo z tylu pełnych miesięcy ile się przepracowało u pracodawcy.
Chyba ze pracodawca jest tak dobry ze oprócz średniej wypłaca jeszcze dodatkowe premie?? Ale z tym to sie nie spotkałam:tak:

Przypuśćmy pracujemy u pracodawcy tylko 6 miesięcy zaczynamy prace dokładnie 1.1.2008 ) i otrzymujemy takie wypłaty, a 25.07.2008 idziemy na L4. (lipiec jako niepelny miesiąc nie wlicza się do wyliczenia średniej)
1. 1000 zl
2. 1000 zł
3. 1000 zl plus premia 500 zl, łacznie 1500
4 1000 zł
5 1000 zł
6 1000 zł plus premia 1000 zł, łacznie 2000

Razem mamy 7500:6 msc= srednio 1250: (w zależności czy miesiąc ma 30 czy 31 dni, czy ten 28 jak luty, wyliczana jest proporcjonalnie ta kwota)
Mowa tu oczywiście o premiach od których sa odprowadzane składki a nie takich pod stołem dawanych w kopercie na lewo.

Tak samo wliczają się wszystkie dodatki za nadgodziny , nocne zmiany itp.
Po prostu to jest średnia z wypłat z 12 miesiecy w przypadku osoby pracującej tyle, a w przypadku osoby pracującej krócej to średnia z tylu pełnych miesięcy jakie przepracowała u danego pracodawcy, przed otrzymaniem L4.


A podstawa pensji jest wyliczana na na L4 owszem , ale jeśli wrócimy np z wychowawczego i pójdziemy od razu ponownie na L4 z powodu ciąży. Wtedy otrzymuje się tylko podstawe a nie średnią z tych miesięcy.

Najgorzej to chyba nie być świadomym przepisów.
 
Ostatnia edycja:
wiec napisalam ze wedlug uznania pracodawcy...ale potem ZUS przejmuje i on liczy swoja srednia

Zus liczy średnią na podstawie wypłat od pracodawcy.
Poza tym jeśli firma zatrudnia więcej niz 20 osób to dalej ona wypłaca świadczenie chorobowe, a potem rozlicza się z ZUSem . Tak jest w moim przypadku. Jeśli mniej niż 20 osób to tak jak miala askkle płatności przechodza na ZUS i to od nich sie dostaje przelew.
 
wiecie co... wydaje mi sie ze powinni mi wliczyc te premie kwartalne chocby z tego tytulu ze odprowadzaja mi od nich podatek i skladki na ZUS - jak place skladki to mi sie chyba cos z tego tytulu nalezy ale zeby miec pewnosc w poniedzialek zadzwonie do pracy i zrobie male dochodzenie ;-)

i zapytam jeszcze czy wlicza sie do sredniej tzw. "trzynastka" - od niej tez odprowadzaja mi skladki na ZUS!!!

informacje ze sledztwa przekaze w przyszlym tygodniu ;-)
 
Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 2008-06-24, sygn. SK 16/06
Zasady przyznawania premii uznaniowej w okresie pobierania zasiłku chorobowego
Z.U. 2008 / 5A / 85
Dz.U. 2008.119.771 z dnia 2008-07-07
uznal, że jest to niezgodne z konstutucją .
A mianowicie że, jeżeli od premii są odprowadzane składki na ubezp. społeczne ( w tym chorobowe ) to ten składnik ma stanowić również podstawę do naliczenia chorobowego

I podobno z tym wyrokiem można występować do pracodawcy lub ZUS o wyrównanie na podstawie art. 94 KP, art. 291 KP, art 67 ust 4 ustawy o świadczeniach pienieżnych z ubezp. społ.; Wyrok Trybunału.


Czyli jeśli od waszej premii były odprowadzane składki do ZUSu to powinna być ona wliczona do średniej.
Załączam Wam link, ciekawy topik o rzeczach prawnych.

Pomóżcie - wynagrodzenie w czasie ciąży i na l4! - Forum dyskusyjne portalu maluchy.pl Ť ciąża, poród, zdrowie dzieci
 
bo mnie krew zalewa jak dziewczyny nie są świadome swoich prawach a potem pracodawca może chciec je oszukac:wściekła/y:
Sama asskle wiesz ze często pojawiam się na takich wątkach prawnych i staram sie to czytac a co wiem to odpisywac, tym bardziej ze miałam nielada przejścia z pracodawcą i mi bardzo melulu ze styczniówek pomogła....
wrrrr:wściekła/y:
 
madzik, ja tez staram sie byc na bieżąco, ale raczej wiem to co mnie dotyczy (ja premii nie mialam, wiec sie w tym temacie dobrze nie orientuje). Nawet bylam na kursie kadrowo-placowym, ale juz wiele zapomnialam, a notatek mam full :)
Ciekawe jak tam melulu sobie radzi z malenstwem ?!?! Pozdrawiam
 
ja też staram się być na bieżąco-zawsze to człowiek bogatszy o ta wiedze:tak:
No ja też jestem ciekawa jak melulu, wiem ze miała trochę przejsć z synkiem ale już chyba było ok, choc widze ze na forum sie nie pojawiała za dużo.
 
reklama
Widzę, że można na was liczyć, więc może pomożecie mi jeszcze w jednej kwestii:-) Jeśli zatrudniam pracownika na pół etatu, to najniższy zus za niego wynosi około 300 zł. Czy wysokość składki zus jest uzależniona od zarobków pracownika? Pytam, bo tak kombinuje czym by się tu w ciąży zająć, ale boję się, że teraz nikt nie będzie pracował za najniższą krajową a ja będąc w ciąży muszę mieć kogoś na pół etatu.Trochę namieszałam, ale mam nadzieję, że mnie ktoś zrozumiał:-)
 
Do góry