reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyplata zasiłku macierzynskiego przez ZUS

Casablanca1234

Fanka BB :)
Dołączył(a)
31 Lipiec 2019
Postów
522
Witajcie.
Pracuje w firm prywatnej od 2017 roku. Oprócz podstawy ktora mam na umowie dostawam rowniez premie razem na konto a nie pod stolem. Bedac na zwolnoeniu miałam wyliczana premie i dostawalam rowniez dobre pieniadze( wg mnie byla to srednia z 12mcy). Pytanie moje do was,w jakiej wysokosci albo w jaki sposob ZUS bedzie naliczal zasilek? od podstawy samej czy bedzie rowniez wyliczany ze sredniej z 12 mcy? Czy kroras miala podobna sytuację?
Drugie pytanie to niewykorzystany urlop za 2018 rok-12 dni i za 2019 -26 dni i 2020- 3 dni. Umowa wygasła mi 15 stycznia tego roku natomiast dziecko urodzilam 12 grudnia(chociaz nie wiem czy ma to cos do rzeczy?)
 
reklama
Rozwiązanie
@Onaija Podstawa do ekwiwalentu liczy się z 3 miesięcy. Podstawa do chorobowego i macierzyńskiego - z 12 miesięcy. Jak chcesz to mogę spróbować pomóc Ci to obliczyć. Nie ma znaczenia za ile dni urlopu należy Ci się ekwiwalent - podstawa zawsze jest liczona z 3 miesięcy.
edit. Tutaj to w miarę dobrze opisali: Link do: Jaką metodą można wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Jakbyśmy przyjęli, że średnia Twoja wypłata to 4.000 brutto to wówczas liczysz:
4000/21,08 = 189,75zł
21,08 - to współczynnik ekwiwalentowy na 2020rok

Potem ten wynik dzielisz przez dobową normę czasu pracy. Zapewne jest to 8 godzin, więc:
189,75zł / 8 = 23,72zł

a potem mnożysz przez liczbę godzin urlopu, tj.:
23,72zł * 41dni * 8h =7780,16zł...
Po pierwsze sama decydujesz czy bierzesz odrazu zasiłek macierzyński i rodzicielski czyli odrazu rok czasu i wtedy masz 80% wypłacane lub przez pierwsze 6 miesięcy 100% a przez drugie 60% lub narazie bierzesz tylko zasiłek macierzyński 100% który nie wynosi roku czasu
 
Podstawa będzie taka sama jak przy zwolnieniu ale nie będą to te same pieniądze. Albo właśnie przez rok 80 % albo 100 % i 60 %. Zależy jak zadeklarowalas. Ekwiwalent za urlop wypłaci pracodawca. Za 2020 nie należy Ci się 3 dni tylko adekwatnie do dni trwania umowy.
 
Po pierwsze sama decydujesz czy bierzesz odrazu zasiłek macierzyński i rodzicielski czyli odrazu rok czasu i wtedy masz 80% wypłacane lub przez pierwsze 6 miesięcy 100% a przez drugie 60% lub narazie bierzesz tylko zasiłek macierzyński 100% który nie wynosi roku czasu
89%macierzynski i rodzicielski tylko nie wiem jak on jest wyliczany od samej podstawu czy sredniej z 12 mcy?
 
To zależy jaki masz regulamin wypłacania premii. Jeśli premia jest wypłacana przez pracodawcę nawet jeśli nie ma Ciebie w pracy (bo jesteś na zwolnieniu), to nie będzie ona brana do podstawy (np. premia zależna od obrotu całego sklepu w danym miesiącu).

@jasani Urlop przysługuje w wysokości 1/12 26dni za każdy miesiąc, w którym była zatrudniona (choćby to był 1 dzień stycznia - to będzie jej za ten miesiąc przysługiwało 2.16dnia, a to zawsze zaokrąglamy w górę do 3 dni).
 
reklama
reklama
To zależy jaki masz regulamin wypłacania premii. Jeśli premia jest wypłacana przez pracodawcę nawet jeśli nie ma Ciebie w pracy (bo jesteś na zwolnieniu), to nie będzie ona brana do podstawy (np. premia zależna od obrotu całego sklepu w danym miesiącu).

@jasani Urlop przysługuje w wysokości 1/12 26dni za każdy miesiąc, w którym była zatrudniona (choćby to był 1 dzień stycznia - to będzie jej za ten miesiąc przysługiwało 2.16dnia, a to zawsze zaokrąglamy w górę do 3 dni).
Będąc na zwolnieniu dostawałam srednia czyli brali pod uwagę premie naromiast nie wiem jak liczy sie za niewykorzystany urlop. Dodam ze jak pracowałam wychodzila mi dobra kasa.
 
Do góry