reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wypowiedzenie o pracę a ochrona podczas ciąży ?

Dołączył(a)
4 Styczeń 2019
Postów
2
Witam !

Chciałam zasięgnąć porady w następującej sprawie, po upływie 5 lat dnia 18.11.2018 złożyłam 3 miesięczne wypowiedzenie z pracy z poczatkiem 01.12.2018 do 01.03.2019.
03.12.2018 jestem na zwolnieniu lekarskim.
Byłam zatrudniona na umowę o pracę na czas 5 lat do 21.11.2018 a od 22.11.2018 kadry zmieniły umowę na czas nieokreślony w związku z jakąś zmianą przepisów.
Ten fakt w tej sprawie jest chyba mało ważny jednak wole napisać.
Prawdopodobnie koło 10.12.2018 zaszłam w ciążę i teraz zastanawiam jakie przysługują mi prawa i pensja ?

Czytając opinie i interpretacje prawne już zaczyna mnie boleć głowa bo wszędzie piszą co innego.
W jednym miejscu przeczytałam, że jeśli w dniu składania wypowiedzenia nie wiedziałam o ciąży to przysługuje mi ochrona.
W innym ze jeśli zaszłam w ciążę podczas okresu wypowiedzenia ochrona mi nie przysługuje.
W jeszcze innym, że jeśli podczas okresu wypowiedzenia zajdę w ciąże przysługuje mi ochrona nie ważne kiedy zaszłam .

Wszędzie pisze co innego...

Czy jest ktoś kto był w podobnej sytuacji bądź zna kogoś kto w takiej był i wie jak to rozwiązać ?

Z góry dziękuję za pomoc.
 
reklama
Problem jest w tym, że wycofanie wypowiedzenia powinno być złożone w ciągu 7 dni od dnia, w którym dowiedziałaś się o ciąży. Jeśli byłaś u lekarza wcześniej niż po świętach, to teraz może być problem z jego wycofaniem.
Takie wycofanie wypowiedzenia wynika z Kodeksu Cywilnego (bodajże art. 84), który mówi o możliwości uchylenia się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu (w tym przypadku błędu na temat wiedzy o swoim stanie).

Na szybko znalazłam - jak masz czas to zobacz sobie wyrok:
"Oświadczenie woli o uchyleniu się od skutków złożonego przez pracownicę wypowiedzenia lub podpisania porozumienia stron powinno zostać dostarczone pracodawcy w ciągu 7 dni od daty wykrycia błędu tj. od dnia uzyskania od lekarza informacji o ciąży i wystawienia zaświadczenia lekarskiego na tę okoliczność (wyrok SN z dnia 19 marca 2001 r. w sprawie I PKN 156/1, wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2013 r. w sprawie II PK 237/12). "
 
Problem jest w tym, że wycofanie wypowiedzenia powinno być złożone w ciągu 7 dni od dnia, w którym dowiedziałaś się o ciąży. Jeśli byłaś u lekarza wcześniej niż po świętach, to teraz może być problem z jego wycofaniem.
Takie wycofanie wypowiedzenia wynika z Kodeksu Cywilnego (bodajże art. 84), który mówi o możliwości uchylenia się od skutków oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu (w tym przypadku błędu na temat wiedzy o swoim stanie).

Na szybko znalazłam - jak masz czas to zobacz sobie wyrok:
"Oświadczenie woli o uchyleniu się od skutków złożonego przez pracownicę wypowiedzenia lub podpisania porozumienia stron powinno zostać dostarczone pracodawcy w ciągu 7 dni od daty wykrycia błędu tj. od dnia uzyskania od lekarza informacji o ciąży i wystawienia zaświadczenia lekarskiego na tę okoliczność (wyrok SN z dnia 19 marca 2001 r. w sprawie I PKN 156/1, wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2013 r. w sprawie II PK 237/12). "
O terminie 7 dni na dostarczenie zaświadczenia wiem, takiego zaświadczenia jeszcze nie mam, ponieważ dopiero jestem na wizytę do lekarza umówiona. Zastanawiam się tylko co mam dalej robić, czy pracodawca ma obowiązek przywrócić mnie do pracy po przestawieniu zaświadczenia lekarskiego o ciąży.
 
Do góry