reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyprawka - Lista potrzebnych rzeczy

emotion_sickness

mama szkrabusia =)
Dołączył(a)
12 Marzec 2012
Postów
2 007
Miasto
malopolska/irlandia
Zakladam temat troszke wyczekany,
powoli juz kazda z nas dobija do magicznych '12 tyg'
i niedlugo zaczniemy kupowac co niezbedne, co potrzebne,
ale i pewnie czesciowo jakies niepotrzebne bzdety.

Wklejam liste swoja wyprawkowa,
wedlug ktorej ja kompletowalam wyprawke ponad rok temu
- z komentarzem co mysle na temat niektorych pozycjii czy sie przydaly czy nie.

Jesli macie jakies swoje listy
- czy sugestie czego jeszcze moze brakowac na liscie prosze dopisywac :)
czarny-konturu-ciarna-adna-zakupy-kobieta-21936437.jpg
[[ograniczmy sie prosze do minimum kometarzy]]
 
Ostatnia edycja:
reklama
1308918587_219905691_1-Zdjecia--Wyprawka-dla-noworodka.jpg



SEN:


- łóżeczko z odpowiednim materacykiem
- prześcieradło z miękkiej, frotowej bawełny (3 szt.) [[ja mialam 2 i wystarczylo]]
- pościel (2-3 szt.) [[jak wyzej- mi jeden komplet poscieli starczyl i starcza do tej pory]]
- kołdra
- śpiworek do spania (2 szt.) [[wogule nie używałam]]
- ochraniacz na łóżeczko
- cienki kocyk
- grubszy kocyk
- ceratka na łóżeczko [[nie kupowalam – kupilam ‘oddychajacy materac’ to po co walic na to cerate]]
- materac do lozeczka [[ja kupowalam 'gryka kokos']]
- rożek [[podobno sie przydaje – ja nie używałam]]
- 20szt.tetrwych pieluch
- 10szt flanelowych pieluch [[ja kupilam może 5 i było dosc]]


KĄPIEL I HIGIENA:
- wkład do wanienki [[mnie tyko denerwowal – użyłam może raz]]
- myjka z frotki (2 szt) [[na poczatku uzywalam gazy, potem gabeczki a teraz dopiero 'froty' ale 1dna mam tylko]]
- miseczka na wodę i odpady [[dlugo zastanawialam sie o co chodzi - uzywalam miseczki - malej - do przemywania buski dziecku z rana]]
- miękka szczotka do wloskow [[ja szybko przeszlam na gezebyki - ale cora byla wlochata]]
- termometr do wanienki
- patyczki do uszu, zwykłe i z ograniczeniem
- płatki dzidziuś do przemywania buzki
- nożyczki do paznokci/cazki [[ja uzywalam cążków]]
- ręcznik – okrycie kąpielowe (2szt.) [[ale i zwykly recznik (nowy!) sie nada- bo dzidzia szybko wyrasta z tych 'dzidziowych']]
- płyn do kąpania (np. oilatum, e45)
- oliwka lub mleczko [[ja używałam oilatum wtedy już nie trzeba oliwki]]
- krem na mroźne dni – tłusty, lub na każda pogodę
- chusteczki nawilżające
- pampersy
- woreczki na zużyte pampersy [[ja mam kosze na zużyte pampersy ale i bez woreczkow się można obejsc- wystarczy czesciej smieci wyosic, heh]]
- proszek do prania dla niemowląt


PIERWSZE UBRANKA:
[[na temat ubranek to się nie wypowiadam – wg wlasnego uznania – zazwyczaj mamy za duzo;)]]

- koszulki bawełniane 5-7 szt
- kaftaniki z dł rękawem trykotowe, bawełniane, frotte 4-6 szt
- body z kr i dł rękawem 5 szt
- śpiochy i pajacyki zapinane w kroku zakrywające stópki 4+4 szt
- czapeczki 2-3 cienkie 1 grubsza
- skarpetki 4-5 pary
- cieplejsze sweterki lub bluzeczki 2 szt
- ciepły kombinezon (dla dzieci ur zimą)
- sliniaczki 4 szt
- rękawiczki niedrapki 1-2pary
- spodnie 1 szt
- półśpioszki 3 szt


APTECZKA:

- sól fizjologiczna we fiolkach do przemywania oczu
- spirytus 70% do przemywania pępka (na rynku są dostępne także gotowe, sterylne gaziki nasączone 70% alkoholem izopropylowym)
- gaziki jałowe
- patyczki
- Oliatum emulsja do kapieli (może byc zamiast smarowania oliwką)
- bepanthen lub linomag do pupci
- sudocrem jeśli już jest odpazona
- Sab Simplex na kolkę a w zastępstwie odpowiedniki dostepne w Pl (Esputicon, Infacol, Espumisan) [[ja mialam delicol z polski - chyba 95% mamus to polecalo]]
- czopki glicerynowe na zatwardzenie (nam też sie moga przydac) [[nam sie nie przydalo do tej pory]]
-
na kolki i zaparcia- Windi kateter rektalny [[polecone przez Abezela]]
- rumianek [[chcby do przemywania buski - ale u nas nie bylo takiej potrzeby]]
- aspirator frida, katarek lub gumowa gruszka (do czyszczenia nosa)
- roztwor wody morskiej – nawilzanie noska
- termometr
- czopki p/gorączkowe dla niemowląt
- dla nas PureLan100 na sutki [[ja używałam bephantenu – swietna sprawa i nie trzeba zmywac zanim się dziecko przystawia do piersi]]


SPRZĘT:
- wózek
- fotelik samochodowy
- komoda
- przewijak [[dla mnie zbędny]]
- prześcieradła na przewijak (2-3 szt) [[j.w.]]
- oświetlenie przy przewijaku [[j.w.]]
- karuzela do łóżeczka [[to dopiero od 2 miesaca zycia dziecka tak]]
- laktator [[ja kupilam: avent SCF310/20, bardzo fajny]]
- poduszka do karmienia [[nie używałam, tylko mnie denerwowala]]
- wanienka
- stelaż do wanienki [[nie kupowalam. Ale wiele dziewczyn sobie chwalilo]]
- butelka do karmienia 125-250ml x2 [szczotki do czyszczenia]
- smoczki uspakajające
- pudełko i łańcuszek do smoczka


DO PRZEMYŚLENIA....NA POTEM:

- zioła laktacyjne [[nic takiego nie kupowalam]]
- herbatki (uspokajająca i na trawienie) [[ z kopru/rumianku – ale to zalezy czy mamy zamiar ‘dopijac’ dziecko]]
- pojemnik na brudną bieliznę
- podgrzewacz [[swietna sprawa – ale jak cyckujemy to nie ma co wydawac kasy – zawsze można dokupic pozniej]]
-
dozownik mleka w proszku [[swietna sprawa – ale jak cyckujemy to nie ma co wydawac kasy – zawsze można dokupic pozniej]]
- sterylizator [[mam od kogos – użyłam raz -… - no wole troche wrzatku i garczek J]]
- nakładki sylikonowe na brodawki [[przydaja się gdy mamy male/wklesle brodawki ale mnie tylko wkurzaly]]
- mata koedukacyjna
- leżaczek
- krzesełko do karmienia [[to dopiero zaczyna sie uzywac jak dziecko siedzi - wczesniej mozna w chustwce czy lezaczku dzecko karmic]]
- niania elektroniczna
- monitor oddechu [[podobno zalecane przy wczesniakach, ja nie mialam ale kolezanka narzekala na to troche]]
- pościel do wózka 2 szt [[ja kupilam 1 – ze względów estetycznych ale w sumie dziecko w kocyk można zawinąć i starczy]]
- śpiworek do wózka
- nosidełko lub chusta [[ani w nosidełka ani chusty się nie bawilam]]

 
Ostatnia edycja:
Jak kupować ubranka dla niemowlaka?
[artykul skopiowany ze strony: Wyprawka Bobasa: Jak kupować ubranka dla niemowlaka? ]

Z własnego doświadczenia wiemy, że kupowanie ubranek dla dziecka, a w szczególności dla niemowlaka nie jest sprawą oczywistą i jednoznaczną. W sklepach są setki i tysiące przepięknych ciuszków dla noworodków i niemowlaków, ale niestety co najmniej połowa z nich zupełnie niepraktyczna w użyciu, czasami dla dziecka, czasami dla opiekuna. Czym zatem kierować się kupując ubranka dla naszego niemowlaka?

Oto kilka naszych rad:

1. Wybieramy produkty uszyte z materiałów wysokiej jakości.
Po pierwsze, takie produkty są najlepsze dla dzieci - nie powodują alergii, obtarć i są wygodne. Po drugie, nasze niemowlaczki wymagają dość częstej zmiany ubranek, a ubranka prania. Ubranka muszą wytrzymać więc próbę czasu (czytaj "wielokrotnego prania"), nie powinny się w niekontrolowany sposób kurczyć czy rozciągać, albo tracić koloru. W przypadku ubranek mamy do wyboru różne rodzaje bawełny, w tym najdelikatniejszą z nich bawełnę organiczną.

2. Wybieramy ubranka z miękkich materiałów, nie uciskające dziecka.
Jeansy i koszula w rozmiarze 62 wygląda uroczo, ale chyba jest najmniej praktycznym strojem jaki można sobie wyobrazić dla naszego maluszka. Wybierajmy stroje z miękkich materiałów, bez gumek, zapięć, wiązań, kołnierzyków etc. , które mogą drażnić lub uciskać dziecko.

3. Wybieramy produkty znanych producentów odzieży dziecięcej. Mogą to być producenci krajowi - mamy kilka świetnych firm w Polsce, które produkują ubranka dla dzieci naprawdę wysokiej jakości. Są również inne firmy - głównie europejskie, które można zdecydowanie polecić. Ubranka takich producentów są wytrzymałe, nie tracą fasonu ani kolorów, a materiały, z których są wykonane nie podrażniają skóry dziecka. No i przede wszystkim wystarczą na dłużej, a nawet mogą służyć kolejnemu maleństwu :) Zwracajcie uwagę nie tylko skąd pochodzi właściciel marki odzieżowej, ale gdzie faktycznie ubranka są szyte.

4. Body dla noworodka kupujemy najlepiej tzw. kopertowe lub zapinane na brzuszku. Nawet nie wyobrażacie sobie jakim wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców jest przełożenie przez główkę noworodka body zapinanego przy szyi lub z tzw. łódeczką. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć i to szybko. Ale po co tak sobie utrudniać życie, jeżeli możemy wybierać wśród całej gamy produktów.

5. Metki na ubrankach nie mogą drażnić skóry maluszka. Co do zasady im dalej producent oddalony od naszego kraju, tym dłuższe i więcej metek przyczepia do swojego ubranka. Najlepiej wybierać takie ubranka, w których metka jest albo tekstem bezpośrednio na materiale, albo umieszczona jest na zewnątrz ubranka. Wszystkie metki ze środka ubranka staramy się wyciąć, usunąć, tak żeby nic nie drażniło delikatnej skóry maluszka.

6. Śpioszki i pajacyk powinny być zapinane na napy w kroku na dwu nogawkach. Możliwość rozpięcia śpioszków czy pajacyka w kroku daje nam szansę na zmianę pieluszki bez rozbierania całego maluszka. Istotna oszczędność czasu i spore ułatwienie, zwłaszcza gdy nie mamy jeszcze wprawy w ubieraniu noworodka lub w nocy. W sklepach są dostępne śpioszki i pajacyki rozpinane na jednej nogawce, ale możecie nam wierzyć, że ten sposób jest mniej praktyczny, gdyż wymaga wyciągania jednej nóżki, co nie zawsze jest takie proste :)

7. Napy przy ubrankach powinny być metalowe, dobrej jakości i być tak zamontowane, by nie zagrażały dziecku. Ubranek będziemy używali intensywnie, więc muszą być wytrzymałe. Napy powinny być dobrej jakości, tak żeby przy mocniejszym pociągnięciu rozpiąć nap, a nie wyrwać kawałek ubranka. I żeby przypadkiem się nie rozpadały, bo wtedy ubranko może stać się bezużyteczne (np. takie body bez napów). A poza tym napy są malutkie i jeśli odpadną, a my tego nie zauważymy, istnieje ryzyko, że dziecko może je połknąć. Odradzałabym raczej napy plastikowe - wyrabiają się i nie trzymają zbyt mocno. A dodatkowo przy prasowaniu ubranek na wysokiej temperaturze roztapiają się (sprawdziłam osobiście ;)). Napy powinny być również tak zamontowane żeby przypadkiem nie podrażniły np. główki dziecka gdy przekładamy koszulkę/body przez główkę.

8. Rozmiar ubranek podawany jest w centymetrach wzrostu dziecka. Po pierwsze, różni producenci mają różną rozmiarówkę. I mamy niemal gwarancję, że body w rozmiarze 62 u jednego producenta będzie większe, a u innego mniejsze. Oczywiście na tym etapie różnice nie są wielkie. Po drugie, z własnych doświadczeń radziłybyśmy zakup ubranek przede wszystkim w rozmiarze 62. Jeżeli spodziewacie się bliźniaków lub wieloraczków, albo istnieje duża szansa, że urodzicie przed terminem, wtedy możecie rzeczywiście zainwestować w kilka sztuk ubranek w rozmiarze 56. W innym wypadku naszym zdaniem rozmiar 62 jest zdecydowanie wystarczający. W przypadku mojego synka, który tuż po urodzeniu mierzył 59 cm, ubranka 56 mogłam tylko odłożyć na półkę.

9. Ubranka w większych rozmiarach kupujemy ostrożnie.
Niestety ale nie wiemy w jakim tempie dokładnie będzie rosło nasze dziecko (jakieś choć blade pojęcie daje tzw. siatka centylowa wzrostu chłopców/dziewczynek), a sporo ubranek ma charakter sezonowy np. w zimie potrzebujemy większej ilości body/koszulek z długim rękawem, a latem niemal wyłącznie z krótkim. Zapasy większych ubranek kupujcie z niewielkim wyprzedzeniem, wtedy najłatwiej będzie Wam ocenić czego będziecie potrzebowali w najbliższej przyszłości.

10. Unikamy ubranek z naklejanymi aplikacjami. Ubranka dla noworodków należy prać w jak najwyższej temperaturze i w miarę możliwości w pierwszym okresie prasować. Naklejane aplikacje w konfrontacji z wysoką temperaturą wody i żelazka nie wytrzymują i zaczynają się odklejać. Ani nie wygląda to estetycznie ani nie jest bezpieczne dla maluszka, do którego buzi może trafić w sposób niekontrolowany kawałek takiej aplikacji. Jeżeli więc już jakieś aplikacje, to raczej wyszywane. Ale też koniecznie sprawdźcie czy zostały odpowiednio zabezpieczone od wewnętrznej strony ubranka, żeby nie drapały przypadkiem naszego bobaska.



Kilka przydatnych artukulow na temat ubranek:
Wyprawka Bobasa: Encyklopedia garderoby niemowlaka

Wyprawka Bobasa: W jakim rozmiarze kupować ubranka dla niemowlaka?

Wyprawka Bobasa: Jak prać dziecięce ubranka?

Wyprawka Bobasa: Polscy i europejscy producenci ubranek niemowlęcych

Wyprawka Bobasa: Ubranka dziecięce a marki sieci handlowych
 

Załączniki

  • wyprawka bob.jpg
    wyprawka bob.jpg
    6,3 KB · Wyświetleń: 173
Ostatnia edycja:
Emotion lista wyczerpująca :) Fajnie, że wspomniałaś o Katarku, bo jak dla mnie to najwspanialszy wynalezek :) Dodałabym na kolki i zaparcia- Windi kateter rektalny :)
 
emotion dla mnie do bardzo pomocne, dziś się przyjżę tej liście, pewnie o wielu rzeczach nie mam zielonego pojęcia :)))
 
emotion super lista, praktycznie nic dodać, nic ująć :) Tylko taka mała sugestia z mojej strony w sprawie ciuszków dziecięcych,W pierwszych dwóch m-cach najlepsze są bawełniane, koniecznie rozpinane w kroku, lub pajace rozpinane po całej długości łącznie z nogami bez zbędnych szwów, kapturów itp. Jakieś 2 komplety dresów z kapturem na wyjścia of cors ale nic takiego do domku. Jeansy, sztruksy i różnego typu sweterki też na początku są zbędne. Najwygodniejsze dla mnie były body zapinane kopertowo - rewelacja, nie trzeba martwić się, że kark dziecku skręcimy i tatuś ma lżej przebierać ;)na to pajacyk albo półśpiochy w zależności od pogody. Wiadomo, że każda mamuśka kupi jakąś niekoniecznie wygodną perełkę co jej w oko wpadnie i ubierze raz czy dwa, ojj taka nasza kobieca natura ;) Ja pokupywałam masę malutkich sukieneczek, rajstopek, sweterków i bluzeczek i leży to jeszcze w kartonach z metkami :-)
 
Hej dziewczyny!

Własnie szukam po wszystkich forach takiej wyprawki, bo u nas ma marcóweczkach ten temat nie schodzi z pulpitu:-D
Pozwólcie, ze przekaże marcóweczkom, ze u Was jest tak super lista zrobiona, bo u nas, to listy albo bardzo podstawowe, albo tak wyczerpujące, ze połowa rzeczy jest zbędna:zawstydzona/y:

Mam nadzieję, ze mnie za to nie zlinczujecie tutaj:-D

Pozdrawiam!
 
reklama
Do góry