reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyprawka malucha

reklama
Ja zrobiłam własną listę po przeczytaniu wielu artykułów i yt: :)
*body długi i krotki rekaw,
*pizama (tak zwane pajacyki czyli nozki i raczki zakryte)
*spodenki ze stopkami i bez stopek
*sweterki i bluzy (zapinane na guziczki, zatrzaski ale bez kaptura)

Rodzimy w kwietniu i może być i ciepło i zimno wiec poszukam kombinezonu ale może polarowego? Takiego, niezbyt grubego i niezbyt cienkiego. Lub jakiejś kurteczki
*Czapeczki x2, skarpetki x4 i łapki.
*Kocyki cienkie i grubsze ze 2,
*pieluszki tetrowe, flanelowe i bambusowe
*sliniaczki (po co zmieniać często body można zmienić sliniaczki, wyjdzie w praniu :p)
*kilka bluzeczek

Z pielęgnacji:
*Ja nie mam wanny więc wanienka koniecznie
*ręcznik z kapturem
*nożyczki do paznokci
*sol fizjologiczna
*maść na odparzenia linomag, bepathen,
*płyn do kąpieli : oilatum, oilum <- myje i nawilża ale szukam jeszcze fajnych kosmetykow
*gaziki jałowe
*pampersy rozmiar ten do 5kg do szpitala (i chyba zdecyduje się na początku na te z paskiem który informuje ze jest pełno [emoji14] )
*podkłady jednorazowe pod prześcieradło (żeby materaca nie zamoczyć siuśkami)
*witamina D i lek przeciwgoraczkowy
*przescieradlo 3 sztuki

Pościeli nie kupie bo to wydaje mi się zbędne, maluszki nie śpią na poduszkach a kolderka za ciezka na lato.
pościel dopiero na zimę jak dziecko będzie starsze może. Zawsze można dokupić

Edit:
Zapomniałam :D

*łóżeczko i materac
*fotelik samochodowy
*wózek z gondola
*poduszka do karmienia
*przewijac i przescieradlo na przewijak
*elektroniczna niania
*smoczki
*nawilżane chusteczki (ja akurat stawiam na Water Wipes 98% wody, najfajniejszy skład lub Hipp Ultra Sensiv tez spoko skład. Jak sie nie uda tych to wole gaziki i wodę. Stawiam na naturalność i bez zbędnej chemii)
 
Ostatnia edycja:
Ja używam pieluszek pampers premium care i nic nie uczula. Syn ma obecnie 4 miesiące.
Myślę, że to indywidualna sprawa. Jedno dziecko może mieć uczulenie na Pampers inne na Dada a jeszcze inne może mieć tak delikatną skórę, że tylko wielorazowe.
Natomiast pasek zmieniający kolor rządzi. Jak jest niebieski to widać nawet przez białego bawełnianego bodziaka :) nie tylko Pampersy mają pasek, Dada i Happy też chyba mają.

Jeśli chodzi o pościel - zaleca się, żeby niemowlęta i noworodki spały na płasko, bez poduszki i najlepiej zawinięte w rożek, otulacz lub inny śpiworek, zamiast pościeli. Nie powinno się też używać kocyków na noc, ponieważ dziecko mogłyby się taką pościelą/kocykiem nakryć i udusić. Stosowanie poduszek zwiększa ryzyko SIDS. Jeśli chcemy dziecku podniesc nico głowę bo np. ulewa w nocy to można opd materac włożyć specjalny klin. Lub zrobić taki klin z koca pod materacem.

Do odkażania pępka nie zaleca się już stosowania spirytusu, a Octanisept. A niektórzy pediatrzy wręcz mówią, żeby niczym nie psikać, tylko dobrze myć wodą z mydłem i porządnie osuszać.
 
Ja bym z tej listy wywaliła kaftaniki i koszulki w ich miejsce lepiej użyć body kopertowego. Ja mialam zawsze wrażenie ze takiemu dziecku ten kaftan czy koszulka się podwija i jest mu nie wygodnie. Dla mnie najwygodniej było body i śpiochy lub pajacyk. Do listy dodałabym jeszcze cieplejsze spodenki dresowe na spacery i jakieś grube skarpety. Aa i z mojego doświadczenia to na poczatku kocyków jest wiecznie za malo. Bo a to do wózka a to do przykrycia, a to gdzieś położyć. Dwa mogą być za mało ☺. Aa i jeszcze pieluszki flanelowe z 5 sztuk i tetrowe z 10. Pozatym 2 lub 3 sztuki śpiochów to troche malo. Ja stawialam na minimum i pajacy mialam 5 sztuk. Do tego przyda sie jeszcze czapeczka bawełniana po kąpieli
 
W jakich pięknych czasach żyję ;D Żeby jeszcze były takie samosprzątajace się :D

Dużo osób się wypowiada że pampersy uczulają. Polecają zazwyczaj pieluszki dada. Ktoś potwierdzi?
Ja mam uczuleniowca w domu i małą akurat uczulają wszytkie pieluszki oprócz pampersow(a najbardziej dada), wiec nie ma reguły. Podpisuje się pod tym że kaftanik i koszulki są kiepskie, mi też się podwijaly i najlepiej sprawdziły się body kopertowe- dużo lepiej się je zakłada niż takie standardowe, szczególnie gdy dziecko jest jeszcze maleńkie. Od śpiochów ja wolę pajace na sam początek bo wydaje mi się że szybciej i wygodniej się je zakłada, ale to samemu najlepiej wypróbować :)
 
reklama
Zgadzam się, że koszulki nie koniecznie się przydadzą przy noworodku. Natomiast kaftaniki zdarzało mi się (i zdarza nadal) ubierać na bodziaka, na spacer w wietrzną pogodę. Nóżki pozostawały zawinięte w kocyk, a żeby rączki nie marzły to właśnie kaftanik. Można oczywiście body z długim rękawem, ale przy zmiennej pogodzie łatwiej założyć/zdjąć kaftanik.
Body kopertowe są dobre dla początkujących. Nie trzeba kombinować z przekładaniem tej malutkiej, wiotkiej jeszcze główki :)
Też wolę pajaca zamiast body+śpioch. Przy wymianie pieluchy lepiej mieć 1 warstwę odzieży do odpinania. Tym bardziej, że nie wszystkie śpiochy mają rozpinanie w kroku. Warto na to zwrócić uwagę.
Kocyków nigdy dosyć, ale dobrze zacząć z 2 małymi i 1 większym a potem dokupić w razie potrzeby.
Ręczniki mogę polecić bambusowe. Są droższe, ale superchłonne i o wiele przyjemniejsze w dotyku niż frotte. Koniecznie z kapturkiem.
 
Do góry