reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyprawka - niezbędnik dla malucha i mamy :)

reklama
wklejam tu swoją listę
jesli niepotrzebna usuniecie


WYPRAWKA DLA NOWORODKA

HIGIENA
o mydełko dla niemowląt
o emulsja do kąpieli dla niemowląt
o zasypka (puder, można też używać mąki ziemniaczanej)
o maść na odparzenia (np. Sudocrem)
o spirytus do przemywania pępka
o sól fizjologiczna do przemywania oczu lub czyszczenia noska
o oliwka pielęgnacyjna lub balsam po kąpieli
o chusteczki pielęgnacyjne nawilżone
o 2 paczki pieluszek jednorazowych dla noworodka (tzw. pieluchy Newborn)
o miękka szczoteczka do włosków
o gumowa gruszka lub aspirator do noska (np.Nosefrida)
o nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami lub malutkie cążki
o patyczki do uszu (specjalne dla dzieci)
o pałeczki higieniczne do czyszczenia zewnętrznych części uszu i przemywania pępka spirytusem.
o wyjałowione gaziki oraz waciki
o pieluchy tetrowe (około 10-15 sztuk)
o 2 miękkie ręczniki kąpielowe
o termometr do mierzenia temperatury wody
o wanienka
o myjki frotte
o przewijak
o proszek do prania ubranek niemowlęcych( np: Jelp)
o płyn do płukania ubranek dla niemowląt

UBRANKA
o 5 bawełnianych śpioszków
o body z krótkim rękawem 6 szt.
o body z długim rękawem 3 szt.
o kaftaniki 3 szt.
o pajacyki 3 szt.
o 2 sweterki lub grubsze kaftaniki
o czapeczka na dwór, grubość czapeczki zależy od
o pory roku;
o 2 czapeczki bawełniane, które stosujesz po kąpieli;
o 2-3 pary skarpetek
o rękawiczki niedrapki 2 pary
o Kombinezon zimowy, jednoczęściowy lub ciepła kurteczka i spodnie ocieplane (na jesień lub zimę)
o 1 grubszy pajacyk (np. Polarowy)
o ciepłe rękawiczki i szalik (na jesień lub zimę)

KARMIENIE
o butelka125 ml (2 sztuki)
o smoczki do butelki
o podgrzewacz do pokarmu
o sterylizator do butelek;
o zestaw szczotek do czyszczenia butelek i smoczków
o termoopakowanie do butelek.
o wkładki ochronne do biustonosza
o laktator
o bepanthen na sutki

TRANSPORT
o wózek
o folia przeciwdeszczowa do wózka
o moskitiera przeciwko owadom
o fotelik samochodowy dla niemowląt

SEN
o łóżeczko
o materacyk ( z kokosem)
o 2 komplety pościeli
o rożek
o kołderka oraz poduszka "klin"
o cienki kocyk
o grubszy kocyk
o 3 prześcieradła z miękkiej bawełny( z gumką)
o śpiworek
o bawełniany ochraniacz na szczebelki

INNE
o podkłady do przewijania
o pojemnik na pokarm
o termometr do pomiaru temperatury ciała
o niania elektroniczna,
o poduszka do karmienia piersią
o monitor oddechu
o smoczek uspokajający





WYPRAWKA DO SZPITALA – LISTA

DOKUMENTY

o dowód osobisty
o badanie grupy krwi - oryginał – (jeśli ujemne RH
o badanie na obecność przeciwciał antyRH)
o aktualne badania (mocz, morfologia, elektrolity,
o układ krzepnięcia, HBS, WR, mocz, cukier, owa)
o karta ciąży
o NIP pracodawcy (lub własny, jeśli prowadzisz
o działalność gospodarczą)


UBRANIA

o koszula nocna – min. 3-4 szt.
o biustonosz dla karmiących matek - 2 szt.
o majtki siatkowe jednorazowe
o szlafrok
o kapcie
o klapki pod prysznic
o skarpety


HIGIENA

o podpaski duże
o płyn do higieny intymnej
o ręczniki
o balsam do ust
o chusteczki do higieny intymnej
o pasta i szczotka do zębów
o wkładki ochronne do biustonosza
o podkłady higieniczne chłonne na łóżko
o przybory toaletowe













DLA DZIECKA

o paczka najmniejszych pieluch jednorazowych
o pieluchy tetrowe (kilka sztuk)
o body lub koszulki bawełniane 3szt.
o pajacyk albo kaftanik i śpioszki 3 szt.
o czapeczki 2 szt.
o skarpetki, rękawiczki niedrapki po 2-3 pary
o chusteczki nawilżone
o ręcznik z kapturem
o miękka szczotka do włosów
o oliwka
o krem do pupy
o łagodne mydełko
o ubranko na wyjście
o rożek
o kocyk

INNE

o leki które przyjmujemy
o pieniądze - na wszelki wypadek
o sztućce i kubek
o herbatka laktacyjna
o woda mineralna
o aparat cyfrowy
o telefon +ładowarka
 
Sawi - Twoja lista to jest tak już bardzo "na bogato", przy pierwszym dziecku tak kompletowałam wyprawkę, dziś uważam, że wiele rzeczy z tej listy jest zbędnych,jednak tak jak napisałaś - każdy wybierze to co uważa za potrzebne :)
 
Ja właśnie jestem w ciąży po raz pierwszy, ta lista jest naprawdę długa, aż przerażająca, bo tak naprawdę jeszcze nie zdaję sobie sprawy, że aż tyle rzeczy jest potrzebnych... Wiadomo, że da się radę skromniej. Może któraś doświadczona mama napisałaby wg siebie taką wyprawkę startową, że tak powiem. Przede wszystkim zastanawia mnie wyprawka do szpitala, ile rzeczy jest naprawdę niezbędnych wg Was. Zaszokowała mnie też liczba potrzebnych pieluszek tetrowych 10-15, może naprawdę tyle jest potrzebnych, nie podważam, ale chciałabym się dowiedzieć od doświadczonych mam o właśnie takich rzeczach, które wydają się błahymi sprawami, a mogą być naprawdę bardzo ważne, a w szczególności w takich ilościach.
 
Rajo na pierwszej stronie masz wyprawkę a pod spodem wypowiedzi doświadczonych mam :) tam jest wszystko napisane :) :*
jeśłi o pieluszki to nam sie bardzo przydały bo przy każdym karmieniu pieluchę przy cycku misiałam trzymać żeby cory nie zalać mlekiem:) a i często dzici lubią spać z pieluszką.. moja akurat nie chciała ale duzo jest takih maluszkow :) z reszta też uzywane sa przy odbiciu czasami dziecku sie uleje bo za dużo wypiję.. :)
 
Rajo ale Sawi jest doświadczona :) po prostu różnym osobom przydają się różne rzeczy ;)
 
No tak, tak, doświadczona, nie mówię, że nie ;-) ale faktycznie, zobaczę sobie wpisy od początku, bo jak na razie jestem przerażona ilością tego wszystkiego dla tak małej istotki. Ale chyba "świeże" mamusie tak na początku mają :) Mam nadzieję, że jak się urodzi moja córcia to jakoś temu wszystkiemu podołam :)
 
Ja też uważam że lista sawi jest na bogato. Nie ukrywam, skorzystałam (dzięki ;-)) ale wyrzuciłam kilka pozycji bo wydają się dla mnie zbędne. Oczywiście to pojęcie względne bo każdy kupi to co wg niego jest potrzebne ale ja niektórych rzeczy po prostu nie chcę kupować bo nie będę z nich korzystać.

Może bardzo doświadczona nie jestem a córkę rodziłam dawno temu ale napiszę moje uwagi.
Jak dla mnie za dużo kosmetyków. Wyznaję zasadę im mniej tym lepiej. Wyrzucam mydełko (mi wystarczy dobra emulsja do kąpieli), puder, oliwkę i balsam (chyba że dziecko będzie miało suchą skórę to kupię) i myjkę (bo to siedlisko bakterii).
Niani elektronicznej i monitora oddechu też nie zamierzam kupować.

U mnie w szpitalu nie myje się samemu dziecka więc wszystkie rzeczy potrzebne do kąpieli wypadają a dziecko w czasie pobytu w szpitalu było w ich ciuszkach (mimo że miałam swoje) więc potrzebne były tylko na wyjście. To pewnie kwestia zasad panujących w danym szpitalu.

Poza tym uważam, że z niektórymi pozycjami warto się wstrzymać bo nie wiemy czy będziemy karmić naturalnie czy butelką i sterylizator, pojemniki na pokarm, termoopakowanie, podgrzewacz mogą okazać się nie potrzebne.

W dzisiejszych czasach wszystko jest dostępne od ręki i w każdej chwili można dokupić.
 
reklama
To moze ja tez napisze jak wyglada moja wyprawka. Oczywiscie nie wszystko bedzie kazdej z Was odpowiadac ale i tak napisze to sobie dziewczyny dodacie lub odejmiecie z tych wszystkich wypisanych wyprawek co sie Wam podoba :)

- ciuszki, czapeczki, skarpetki, rekawiczki, sweterki itp (specjalnie nie pisze ile czego bo mysle ze to sprawa indywidualna kto ile potrzebuje/chce, mi to akurat sprawia duzo przyjemnosci takie male ciuszki i mam ich sporo :p tez nie pisze jakie ciuszki bo to tez kto co lubi, ja np dla takich maluszkow wole body i pajace zamiast sukienek i dzinsow)

- pieluszki tetrowe z 10 sztuk (duzo naprawde sie przydaje i przy karmieniu i przy odklepywaniu malucha do bekniecia bo one moga sporo ulewac plus np na noc mozna je wsadzic do stanika i wtedy wchlaniaja fajnie wylewajace sie mleko :) ale mozna np zaczac od 5 sztuk i sprawdzic czy potrzebujecie wiecej)

- kurteczka/kombinezon na jesien/zime

- kocyki dwa ciensze i jeden grubszy

- lozeczko (tez jakie kto lubi) plus materac

- ochraniacze na lozeczko jezeli jest drewniane ze szczebelkami

- przescieradla razy 4 bo maluchy ulewaja, sikaja i robia inne rzeczy :p wiec sa brudne dosyc szybko

- spiworki do spania x2 lub kolderka (jak kto woli)

- plyn/mydlo do kapieli, sudocrem lub inny krem na odparzenia i oliwka (ja uzywam bo maluchy maja mnostwo roznych faldek skory ktore latwo sie odparzaja jak sie ich nie smaruje a to dlatego ze nie ruszaja jeszcze wtedy za mocno raczkami i nozkami i np pod pachami moga sie odparzyc jak nie sa natluszczone lub na szyjce, pod kolanami nie wspominajac o pupie :))

- myjka/gabka do mycia

- waciki malutkie polecam na poczatku do wycierania pupy plus woda

Mozna tu dodac wanienke i reczniki z kapturami ale ja nie bede miec ani pierwszego ani drugiego bo uwazam ze nie jest to potrzebne. Kapac mozna spokojnie w zwyklej wannie (ja sobie tak radze) i zawijac w duze zwykle reczniki. Mozna tez termometr do wanny ale dla mnie tez jest zbedny bo mozna spokojnie na wyczucie, sa sposoby.

- fotelik samochodowy

- wozek

- butelki x4, sterylizator, szczotka do mycia butelek, mleko w proszku dla tych co nie beda karmic piersia

- pieluszki, husteczki mokre do pupy

- termometr dla dzieci

- nozyczki/cazki

- smoczki (tez nie kazdy potrzebuje. Moj najstarszy nie chcial smoczka, wypluwal go. Takze ja bym zaczela od dwoch tylko i zobaczyla jak bedzie)

- lezaczek bujaczek (przydaje sie zeby dzidzius mogl siedziec i obserwowac wszystko dookola plus bawic sie swoimi zabawkami ale to na troche wiekszego malucha)

- mata edykacyjna jak ktos nie chce klasc malucha na kocu na podlodze

Reszta jak np monitor oddechu czy podobne mi sie nie przydaja no ale to sprawa indywidualna. Ja nawet nie kupuje maluchom takich rzeczy jak gruszka do czyszczenia nosa bo tez nie widze potrzeby, jak maluch ma katar to sam sobie czysci nos przez kichanie, to bardzo naturalna rzecz i nigdy jakos nie mialam z tym problemu.

I u mnie chyba to tyle :) przynajmniej teraz tyle mi do glowy przychodzi... Jak cos mi sie przypomni to jeszcze napisze. Poza tym tak jak Ritta napisala wszystko mozna kupic teraz w sklepach i jak sie okaze ze potrzebne cos jest jeszcze to zawsze mozna dokupic :)
 
Do góry