reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyprawka

Wiśnia

mamy lutowe'07 Fan(ka)
Dołączył(a)
26 Luty 2006
Postów
1 758
Miasto
inąd ;-)
Obiecałam więc wklejam :)

mam 3 wersje, myślę, że bez wielu z tych rzeczy można się obejść, ale każda może poczytać, przeanalizować i na tej podstawie zrobić własną listę, mam nadzieję że Wam się przyda.

do pierwszej listy pozwoliłam sobie podopisywać swoje komentarze, mam nadzieję że się nie obrazicie :)


LISTA NR 1:

1. ŁÓŻECZKO - może być 60 x 120 lub 70 x 140, albo turystyczne
2.MATERACYK DO ŁÓŻECZKA - my mamy pianka-kokos, chwalą jeszcze gryka-kokos
3.POŚCIEL-KOŁDERKA+PODUSZKA - przyda się później bo na początku bez poduszki, kołderka była wg mnie za duża, mała spała w rożku i pod kocykiem
4.POŚCIEL-POSZEWKI 2 kpl. - z ochraniaczem, baldachim według gustu, my nie używamy bo tylko się kurz gromadzi
5.PRZEŚCIERADŁA NA MATERACYK - na gumkę 2 - 3 szt.
6.CERATKI POD PRZEŚCIERADŁO DO ŁÓŻECZKA 2 szt. - eśli maluch będzie chowany w tetrze - niezastąpione, choć i pampers czasem przecieknie
7.PRZEWIJAK NA ŁÓŻECZKO - lub inny, np na komodę lub osobny
8. POKROWIEC FROTTE NA PRZEWIJAK - nie mamy, kładliśmy pieluchy flanelowe lub tetrowe
9. ŚPIWOREK DO SPANIA -świetna rzecz, dzidzia się nie wykopuje i nie martwimy się czy nie zmarznie w nocy
10. POJEMNIKI NA PIELUSZKI I KOSMETYKI - my mamy na to przeznaczoną 1 szufladę w komodzie
11.WÓZEK
12.PARASOLKA DO WÓZKA -nie mamy ale trzeba będzie kupić, przydatna w lecie
13. OSŁONA PRZECIWDESZCZOWA NA WÓZEK - czasami w kpl. z wózkiem, też nie mamy nie była potrzebna
14. MOSKITIERA DO WÓZKA - w zestawie z wózkiem, albo jako gratis, może się przydać latem, my nie mamy
15.FOTELIK SAMOCHODOWY 0-13KG - fajnie jak można go wpiąć w stelaż wózka
16. KOCYK lżejszy polarowy
17. KOCYK grubszy i większy np.akrylowy
18. KOCYK bawełniany
19. POŚCIEL DO WÓZKA poduszeczka +kołderka +poszewki - wg mnie nie potrzebna, są kocyki, można ewentualnie kupić później podusię, super za to są śpiworki do wózków
20.OCIEPLENIE NA NÓŻKI DO SPACERÓWKI - najczęściej jest w komplecie
21. BUTELKA np. Canpol lub Avent - nie miałam, kupiłam dopiero jak odstawiałąm od piersi mała miała 9 m-cy
22. LAKTATOR RĘCZNY Z POMKĄ
23.PODGRZEWACZ DO BUTELEK I SŁOICZKÓW - gadżet, można podgrzać w garnku, a mleko i tak robi się świeże zawsze
24. TERMOSIK DO BUTELEK - nam nie potrzebny
25.WKŁADKI LAKTACJNE z 40szt lub paczkę wielokrotnego użytku
26. BIUSTONOSZ DO KARMIENIA co najmniej 2 szt.
27.KOSZULA NOCNA DO KARMIENIA co najmniej 2szt
28. BLUZKI NA DZIEŃ Z ŁATWYM DOSTĘPEM DO PIERSI
29. ROŻEK - miałam 2, potem może być jako kołderka do wózka lub łóżeczka
30. PODUSZKA DO KARMIENIA nie miałam, teraz już zakupiłam dużą najpierw posłuży mi potem do karmienia
31. SZCZOTKA DO MYCIA BUTELEk potrzebna jeśli nie karmi się piersiątak jak butelki i smoczki
32.ŚLINIAKI -kupiłam dopiero jak małą zaczęła się ślinić i jeść inne rzeczy
33.PROSZEK DO PRANIA np. JELP, LOVELLA
34.PŁYN DO PRANIA RĘCZNEGO DLA MALUSZKA LUB PŁATKI MYDLANE - wg mnie wystarczy albo proszek albo płyn albo płatki, kto ma czas prać ręcznie przy noworodku ???
35. PIELUCHY FLANELOWE około 6szt.
36.PIELUCHY TETROWE około 20szt.- ja miałam więcej chyba z 40
37.PLEDZIK Z CERATKĄ DO PRZEWIJANIA - na spacery, często jest w torbie do wózka
38.PIELUCHY JEDNORAZOWE
39.CHUSTECZKI WILGOTNE
40.SUDOKREM LUB LINOMAG do pupy
41.ALANTAN zasypka - wg mnie nie potrzebne
42. WANIENKA
43.MAŁA MISECZKA NA WODĘ DO PRZEMYWANIA PUPY I TWARZY 2szt
44.MYJKA FROTTE 2 szt. - nie potrzebna
45.RĘCZNIKI Z KAPTURKIEM 2 szt.
46.NOŻYCZKI+OBCĄŻKI
47.GRUSZKA
48.GAZA np. do przemywania pępka
49.WACIKI I PAŁECZKI GRUBSZE
50.PŁATKI DO PRZEMYWANIA OCZU I TWARZY
51.KREM DO TWARZY
52.SZCZOTECZKA DO WŁOSÓW z miękkiego włosia
53.TERMOMETR POKOJOWY
54.MYDŁO
55.OLIWKA
56.SPIRYTUS 70%
57.KAFTANIKI 6szt rozm. 62
58.BODY 6szt. z długim rękawem rozm.62
59.BODY 6 szt. z krótkim rękawem rozm.62 - chyba w lutym niepotrzebne
60. KOSZULKI 4szt
61.ŚPIOSZKI 6szt. rozm.62
62.PAJACYKI ROZPINANE W KROKU CIENKIE
63.CZAPECZKI bawełniane cienkie 2szt.
64.CZAPECZKA welurowa albo z cienkiej wełenki lub polarowa wyjściowa
65.SKARPETKI frotte 6 par.
66.RĘKAWICZKI BAWEŁNIANE 2 szt.
67.PAJACYK welurowy lub polarowy wyjściowy wiosenny 2 szt. rozm. 62
68. BLUZA LUB SWETEREK NA CHŁODNIEJSZE DNI 2szt
69.SÓL FIZJOLOGICZNA
70. GENCJANA - roztwór wodny (pomocna przy pleśniawkach) oraz spirytusowy (do pielęgnacji pępka).
71.PARACETAMOL W CZOPKACH
73.HERBATKA KOPERKOWA
74.RUMIANEK
75. MAŚĆ NAGIETKOWA
76.TERMOMETR LEKARSKI
77. kombinezon - śpiworek dla naszego lutowego malucha i parę cieplejszych ciuszków się przyda
Ponadto do szpitala:
78.SZLAFROK CIENKI
79.OBUWIE DOMOWE
80.KLAPKI POD PRYSZNIC
81.RĘCZNIKI 2szt
82.MAJTKI POPORODOWE JEDNORAZOWE
83. BARDZO SZEROKIE PODPASKI ALBO PIELUCHY JEDNORAZOWE - są specjalne podkłady poporodowe, albo pieluchy belli


LISTA NR 2:

DLA MALUSZKA
1. UBRANKA:
śpioszki- 3 szt., kaftaniki zawiązywane z boku - od 4 do 6 szt.- tzw. "koszulki", kaftaniki - 3 szt., (body nie zakładać aż się pępuszek nie wygoi), pajacyki - 2-4 szt., sweterek cieplejszy- 1-2 szt., czapeczki - 2 cienkie i 2 cieplejsze, skarpetki- 4 szt.,ciepły kombinezon, rękawiczki- bawełniane i grubsze.

2. RZECZY DO SPANIA I SPACERÓW:
kocyki - 1 cieńszy i 1 cieplejszy, rożek, prześcieradełka - do wózka i łóżeczka (najlepiej frotte lub bawełna z gumkami), mała cienka i płaska poduszeczka do łóżeczka,śpiwór ciepły do wózka, ceratki do podłożenia pod prześcieradło - 2 szt., pieluszki bawełniane (do przykrycia dziecka, gdy jest ciepło), pileuchy tetrowe (do przykrycia buzi dziecka na dworze po wyjściu ze szpitala).

3. KOSMETYKI I PRZYBORY TOALETOWE:
nieperfumowane mydełko dla niemowląt (ph ok. 5,5),waciki (do przemywania oczu, okolic krocza), gaziki, pałeczki do czyszczenia uszu i noska, myjki - 2-3 szt. (nie używamy gąbki, ponieważ nie można jej zdezynfekować), miękką szczotkę - z naturalnego lub sztucznego włosia, nożyczki do paznokci (z zaokrąglonymi końcami),gruszka do noska, kremy ochronne i pielęgnacyjne zapobiegającre odparzeniom i pieluszkowemu zapaleniu skóry (polecane: Sudocrem i Bepanthen), oliwka do pielęgnacji suchej skóry (po kąpieli), puder, talk do zasypywania, bawełniana pielucha (na ręcznik kładzie się pieluchę i dopiero na to dziecko, nie bezpośrednio na ręczniczek), ręczniczki, niealergizujący proszek do prania (polecany Jelp) lub płatki mydlane.

4. SPRZĘTY CODZIENNEGO UŻYTKU:
łózeczko (powinno mieć regulowaną głębokość i wyjmowane szczebelki), wanienka plastikowa, wózek głęboki, torba podręczna (a wniej zestaw "SOS" do przewinięcia i ew. przebrania maluszka poza domem, itp.) fotelik samochodowy, butelka i smoczek dla noworodków, termos na butelkę ( na wyjścia).

5.APTECZKA:
70-procentowy spirytus lub jednorazowe gaziki nasączone spirytusem do pielęgnacji pępka, sól fizjologiczna- do płukania oczek, gdy ropieją lub noska, gdyby zdarzył się katar, maść nagietkowa (działa regenurująco i kojąco, maść pierwszej pomocy w razie pojawienia się wysypki), paracetamol ( w czopkach, dawka 50 lub 80 mg, lub w syropie- w razie gorączki, rumianek do robienia naparów (przemywania oczek i narządów płciowych lub dodawany do kąpieli), termometr dla niemowląt.

DLA MAMY:

1. koszula rozpinana z przodu - 3 szt., szlafrok, skarpetki, 6 par majtek (polecane jednorazowe), przybory toaletowe, płyn do higieny intymnej, 2 ręczniki, 20 pieluch jednorazowych w kształcie podpasek, ręczniki papierowe, 2 staniki do karmienia, wkładki laktacyjne, laktator.
2. dowód osobisty, aktualna książeczka ubezpieczeniowa i RUM, karta przebiegu ciąży, ew, skierowanie na cc.



LISTA NR 3:

Wyprawka dla dziecka
Przygotowanie do narodzin dziecka wiąże się także z przygotowaniem zestawu przedmiotów niezbędnych do jego pielęgnacji i ubranek. Szykując wyprawkę, nie wpadaj w panikę, czy zdołasz zgromadzić wszystko i czy wystarczy Ci na to pieniędzy. Warto porozmawiać ze znajomymi, którzy mają aktualnie małe dzieci, i skorzystać z ich doświadczeń, jednak ze świadomością, że nie musimy w 100% ich powielać.
Dowiedz się, co postanowiły sprezentować babcie dziecka. Nie ulegaj presji reklam - najczęściej ich oferta nie odpowiada rzeczywistym potrzebom. Nie wszystkie przedmioty, a zwłaszcza ubrania, muszą być przyniesione wprost ze sklepowej półki. Dobrym zwyczajem jest przekazywanie odzieży "z dziecka na dziecko" wśród znajomych i przyjaciół, zwłaszcza że małe rozmiary ubrań dzieci noszą krótko i nie zdołają ich zniszczyć. Zakupy można zrobić także w sklepie z używaną odzieżą. Ubrania tam sprzedawane są niejednokrotnie dobrej jakości, a dwukrotne wypranie ich lub wygotowanie i wyprasowanie sprawią, że będą one bezpieczne dla dziecka.
Pierwsze ubranka
• body z długim i krótkim rękawkiem - ok. 5. sztuk. Zwróć uwagę, by otwór na głowę był odpowiednio duży, tak, by nie trzeba było przeciskać jej na siłę. Body jest wygodne, ponieważ zapięcie na dole uniemożliwia odsłonięcie gołych plecków. Alternatywą dla body mogą być zawiązywane z boku koszulki (z krótkim rękawem).
• kaftaniki (z długim rękawem) zawiązywane z boku - od 4 do 6 sztuk
• śpioszki - 3 sztuki
• czapeczki - 2 cienkie i 1 cieplejsza
• pajacyki - 2- 4 sztuki. Jest to jednoczęściowe ubranie wierzchnie (z długim rękawem), odpinane w pupie tak, aby do zmiany pieluszki nie trzeba go zdejmować.
• cieplejsze pajacyki - ok. 2 sztuki
• skarpetki - 2-3 sztuki. Zwróć uwagę, by nie miały obcisłych gumek.
• sweterki lub bluzy zapinane z przodu - 2 sztuki
• ciepły kombinezon, jeżeli dziecko urodzone jest jesienią lub zimą, albo cienki kombinezon bawełniany dla "letnich" maluchów
Do zimowych spacerów potrzebować będziemy także: rękawiczek; ciepłego śpiworka; ciepłej czapki. Do letnich spacerów natomiast potrzebna jest cienka czapka z daszkiem.
Pamiętaj, że najmniejszym możliwym rozmiarem dostępnym na rynku jest rozmiar 56. Nie kupuj jednak zbyt wielu małych rzeczy, bo dziecko szybko wyrośnie i nie zdąży zużyć wszystkich "kreacji".
Ubranka mające bezpośrednią styczność ze skórą powinny być wykonane z naturalnych materiałów - np. bawełna, batyst, frotte, z niewielką najwyżej domieszką elastiku. Nie powinny mieć ostrych szwów ani guzików, które mogłyby uwierać. Przed pierwszym założeniem należy je wygotować.
Rzeczy do spania, spacerów i werandowania dziecka
• kocyki - 2 cienkie i 1 cieplejszy
• poszewki na kocyki - 2- 3 sztuki
• prześcieradełka -do wózka i łóżeczka (np. praktyczne frotte z gumkami) - 2-3 sztuki
• śpiwór ciepły do wózka na zimę
• ceratki do podłożenia pod prześcieradło - 2 sztuki
• pieluszki bawełniane - praktyczne do używania jako prześcieradełko, do przykrycia dziecka, gdy jest ciepło, albo do osuszania ciałka po kąpieli.
• pieluchy tetrowe - ich liczba zależna jest od tego, jaki sposób pieluchowania dziecka wybierasz. Jeżeli używać będziesz pieluch tetrowych, potrzebujesz ich ok. 60 sztuk (zakłada się je bowiem podwójnie). 30 kompletów daje Ci taki komfort, że nie musisz prać ich częściej niż raz na dwa dni. Jeżeli będziesz używać pieluszek jednorazowych, zaopatrz się w ok. 10 sztuk - będą przydatne do podłożenia jako prześcieradełko przy przewijaniu malucha lub do wycierania buzi.
Noworodek do spania nie potrzebuje poduszki ani kołdry. Płaskiej poduszki zaczynamy używać, gdy malec opanuje swobodnie umiejętność przewracania się z brzucha na plecy (ok. 5. miesiąca życia). Gdy w pomieszczeniu jest chłodno, wystarczy przykryć dziecko dodatkowym (lub cieplejszym) kocykiem. Nie ma także potrzeby różnicowania sposobu ubierania w ciągu dnia i w nocy.
Kosmetyki i przybory toaletowe
Kosmetyki powinny być przede wszystkim jak najprostsze i w małej ilości. Nowości wprowadzaj ostrożnie, żeby móc zaobserwować ewentualną reakcję alergiczną. Wybieraj kosmetyki bez dodatków zapachowych i barwników. Zaopatrz się w:
• nie perfumowane mydełko dla niemowląt Najlepiej żeby pH wynosiło ok.5,5. Zwróć uwagę, czy posiada atest PZH.
• waciki (przydatne do przemywania oczu, okolic krocza)
• gaziki
• pałeczki do czyszczenia uszu i noska
• myjki - 2-3 sztuki
Nie używamy gąbki, ponieważ nie można jej zdezynfekować.
• miękka szczotka - z naturalnego lub sztucznego włosia
• nożyczki do paznokci (z zaokrąglonymi końcami)
• środek do natłuszczania skóry dziecka - może być to oliwka do pielęgnacji niemowląt. Jeżeli dziecko ma tendencję do przesuszania się skóry, lepiej natłuszczać ją parafiną. Dobrze natłuszcza, a także działa odżywczo na skórę oliwka z oliwek (z pierwszego tłoczenia), jak również linomag w płynie.
• tłusty krem do pupy - np. z dodatkiem cynku
• bawełniana pielucha, a w późniejszym okresie ręcznik frotte do osuszania dziecka po kąpieli
• niealergizujący proszek do prania (lub płatki mydlane)
Sprzęty codziennego użytku
• łóżeczko - zwróć uwagę, czy ma wyjmowane szczebelki (przyda się to w późniejszym okresie) i czy ma regulowaną głębokość. W pierwszym okresie życia noworodek może spać w koszyku.
• wanienka plastikowa
• termometr do mierzenia temperatury wody.
• wózek głęboki - powinien zawierać wyjmowaną przenośną gondolkę, folię przeciwdeszczową oraz parasolkę. Najpraktyczniejszy jest wózek wielofunkcyjny, z którego można zrobić spacerówkę, gdy dziecko zacznie siedzieć. Ważne, by nie miał zbyt małych kółek - trudno go wtedy prowadzić.
• nosidełko - przeznaczone do noszenia dziecka z przodu, ze sztywną podpórką pod plecy i głowę dziecka.
• torba podręczna - będziesz w niej stale miała "zestaw SOS" do przewinięcia i ew. przebrania maluszka poza domem.
• fotelik samochodowy spełniający parametry bezpieczeństwa.
Apteczka
• 70-procentowy spirytus do przemywania pępka (potrzebne będą też gaziki lub patyczki jednorazowe).
• gencjana - roztwór wodny (pomocna przy pleśniawkach) oraz spirytusowy (do pielęgnacji pępka).
• rumianek - do robienia naparów (przemywania oczek, narządów płciowych) lub dodawany do kąpieli (świetny w profilaktyce krzywicy; kąpiele z dodatkiem rumianku dostarczają dziecku również cennych witamin).
• sól fizjologiczna - do płukania oczek w przypadku ropienia lub noska, gdyby zdarzył się katar.
• maść nagietkowa - działa gojąco i regenerująco na skórę. Jest to maść pierwszej pomocy w razie pojawienia się wysypki.
• paracetamol (w czopkach, dawka 50 lub 80 mg, lub w syropie). Preparat potrzebny w razie gorączki. Pamiętaj, że każda gorączka u noworodka jest bezwzględnym wskazaniem do kontaktu z lekarzem.
• termometr lekarski.
 
reklama
Wiśnia , jestem pod wrażeniem wyprawki i to jeszcze w róznych werscjach!! gratuluję!!
ja bym jeszcze dopisla, bi nie znalazłam, choć moglam przeoczyc w takiej niersamowitej ilości - wklad do wanienki (plastikowy lub z gąbki) ulatwia nam oparcie dziciaczka w wodzie, który na pewno się nam nie wyślizgnie. Nie jest to koniecznie ale bardzo ulatwia kąpiel. Ja mialam i wszystkim polecam.

mam wątpiwosci co do tego nosidełka do przodu, mojemu malemu wcale sie to nie podobalo i czytalam ze dzieciaki przed 6 miesiącem w ogolenie nie powinny z niego korzystac ze wzgledu na niezbyt naturalne polozenie ciala(dziecko w nim zwisa) a co myslicie o chuście, ktora teraz taka modna?
 
ano my też mieliśmy tą gąbkę do wanienki, tzn, do wanny bo Izek już od 3 m-ca w dużej wannie była kąpana ;) rzeczywiście ułatwia sprawę tylko trzeba często wymieniać bo się robi wstrętne :p

a nosidełko też mieliśmy i mała nie tolerowała, sprzedałam szybko, ale są dzieci, które lubiuą, najlepiej pożyczyć i wypróbować

co do chust słyszałam że super sprawa ale czy kupię? nie wiem ::) ::) ::)


jeśli chodzi o ilość to sporo tego jest rzeczywiście ale jak mówię nie wszystko jest konieczne i niezbędne przynajmniej na początku, poza tym można poprosić ludzi, którzy tak czy siak przyjdą odwiedzić maleństwo z prezentami, żeby kupili to co nam będzie potrzebne, unikniemy kłopotliwych prezentów ;)
 
Wiśnia właśnie drukuję te twoje listy i później pokażę mężowi ;D to dopiero sie zgarbi :o ;D....
ale tak na serio to na pewno mi się przyda dzieki, jak jeszcze będziecie miały coś do dopisania kobity to będę wdzięczna po pojęcia zielonego o tym nie mam... :p
 
oj wiśnia bardzo się nie myliłam... ;D
za to zobaczcie co mnie jeszcze czeka.... i jak wiele czeka mnie jeszcze pracy nad moim mężem ;)
kiedy zaczęłam wymieniać mu te wszystkie produkty potrzebne dla maluszka to przy haśle wanienka zdziwiony spojrzał na mnie i zapytał czy nie możemy kąpać go w zlewie bo jest pzrciez duży a pozatym nie będzie trzeba biegać z dzieckiem po człym domu... i wtedy mnie kopara opadła ;)
więc jak ja mogę mu zaufać i powierzyć zakup ubranek dla dzidzi..... ;D
 
Listy są rewelacyjne i wątpie, żeby było cos jeszcze do dodania :D a jak nawet to rzeczy nie bardzo istotne :) Dziękuje za pomoc :D
 
reklama
mam do was jedno pytanie. na jaki rozmiar kupowac dla maluszka pierwsze ubranka? 50, 56, 62? powiem szczerze ze jestem tym lekko skolowana :/
 
Do góry