reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyprawka

Pożyczyłam z poprzedniociążowego forum, myślę, że wciąż aktualna lista ;)


Kosmetyki i higiena noworodka
(apteka, allegro, markety, sklepy dziecięce)
• wanienka lub wiaderko do kąpieli
• opcjonalnie stojak na wanienkę
• mydełko w płynie dla noworodków
• oliwka lub emulsja dla niemowląt (polecam blog srokao z analizą składu kosmetyków)
• nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami lub malutkie cążki
• płatki higieniczne, sól fizjologiczna (do przemywania oczu)
• spirytus do przemywania pępuszka (możesz kupić specjalny w sprayu w aptece)
• termometr do wody w kąpieli
• aspirator do nosa (do odkurzacza najefektowniejszy, na noc pozostaje nam 'doustny' obiecuje niczym sie nie zaciagniecie :D)
• nasączone chusteczki dla niemowląt
• pieluszki jednorazowe (rozmiar 1 lub 2)
• maść na odparzenia (np. linomag zielony ostatecznie sudocrem)
• maść na brodawki (maltan)
• krem ochronny dla niemowląt (na spacery - ponownie srokao - polecany nivea na kazda pogode)
• płyn do prania dla niemowląt
• płyn do płukania dla niemowląt (opcjonalnie)
• jednorazowe podkłady na przewijak (wg własnej potrzeby)
• hermetyczny kosz na pieluszki lub woreczki zapachowe ( wg. mnie must have)




Tekstylia do wyprawki
(supermarket, allegro i sklepy dziecięce)
• pieluszki tetrowe- około 10 sztuk
• pieluszki bawełniane- około 3 sztuk
• minimum 2 miękkie ręczniki
• poszewka na przewijak
• 2 miękkie kocyki
• kołderka i 2 poszewki
• 2 prześcieradełka z gumką
• rożek (ponoć najlepszy zawiązywany na sznureczek)




Ubranka dla noworodka
(sklepy dla dzieci i supermarkety + allegro)
• 3-4 długie kaftaniki
• 3-4 pary krótkich body
• 3-4 pary długich body
• 2 pajacyki
• 2-3 miękkie czapeczki
• rękawiczki-łapki (niedrapki) aby dzidziuś się nie podrapał
• 4 pary luźnych skarpetek
• 2-3 pary spodenek „dresowych”
( z tymi ilościami to wydaje mi się, ktoś ostro okroił, bo taki zestaw często zużywa się w jeden dzień, kupimy więcej pralka odetchnie)


Meble i akcesoria
(sklepy stacjonarne i internetowe)
• łóżeczko z regulacją wysokości spania
• materacyk
• przewijak do położenia na łóżeczko lub osobny
• szafa lub komoda na ubranka i akcesoria dziecięce
• jeśli noworodek śpi w innym pokoju- niania elektroniczna
• lampka z bardzo słabą żarówką (najlepiej 3-5W)
• wózek z głęboką gondolą
• pokrowiec foliowy na wózek
• torba na spacery (często w komplecie z wózkiem)
• fotelik samochodowy



Co zabrać do szpitala do porodu?
Dla mamy:
• Koszula wkładana przez głowę z głębokim dekoltem (do karmienia po porodzie) - UWAGA! Nie każdy szpital pozwala na rodzenie we własnej koszuli, najlepiej sprawdzić wymagania w szpitalu, w którym chcemy urodzić
• Klapki do poruszania się po oddziale
• Klapki pod prysznic
• Majtki poporodowe (z bawełnianej siateczki)
• Pieluchy (wkładki) poporodowe
• Koszula nocna na zmianę
• Luźne spodnie od pidżamy (nie każdy szpital pozwala)
• Bluza (na wypadek wietrzenia sali)
• Laktator (może się przydać do pobudzenia piersi)
• Ciepłe, luźne skarpetki (pomocne szczególnie po niespodziewanej narkozie)
• Szczoteczka i pasta do zębów
• Szare mydło (można kupić w płynie) lub neutralny płyn do higieny intymnej
• Chusteczki higieniczne
• Woda mineralna 1,5l
• Telefon komórkowy + ładowarka
• Ręcznik do ciała + osobny ręcznik do krocza (może wymagać codziennej zmiany)


Dla dziecka:
• Pieluszki jednorazowe (około 30 sztuk)
• Pieluszki tetrowe- 3-4 sztuki
• Chusteczki nawilżane (o neutralnym zapachu)
• Rękawiczki-łapki (aby dzidziuś się nie drapał)
• Czapeczka bawełniana
• 2-3 kaftaniki rozpinane na całej długości
• Rożek do zawinięcia dziecka




Wyprawka dla noworodka - czego nie kupować?
1. Monitor oddechu „zapobiegający” śmierci łóżeczkowej
• jest drogi
• często się włącza (nawet jeśli dziecko po prostu wtuli się na moment w kołderkę)
• stresuje rodziców kilka razy na dobę
• nie jest potrzebny zdrowemu dziecku, nie mającemu problemów z układem oddechowym lub sercem.


2. Wkładka do wanienki ułatwiające kąpiel
Siedlisko bakterii (niezależnie od tego, co pisze producent na opakowaniu) - trudno to wysuszyć. Noworodka nie położysz na takiej wkładce i i tak musisz go trzymać jedną ręką. Wlewane do kąpieli kosmetyki dla noworodka (takie jak choćby oliwka czy Oilatum) będą powodowały intensywne zabrudzenia wkładki.
Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z 3-4 kilogramowym dzieckiem podczas kąpieli w wanience, to pomyśl, co będzie z dzidziusiem 7-8 kilogramowym. Wkładka do kąpieli noworodka- NIE-PO-TRZE-BNA.


3. Sterylizator do smoczków i butelek
Gdy skompletujesz całą wyprawkę, Twój dom zagraci się nie do poznania. Czy potrzebujesz urządzenia, które robi dokładnie to samo, co wrzątek z czajnika?
Sposób na sterylizację butelek i smoczków - zalewanie ich wrzątkiem po każdym myciu, a raz w tygodniu wrzucenie do dużego garnka i zagotowanie.


4. Baldachim nad łóżeczko
Oczywiście są rodzice, którym dokucza owadowa fobia i wydaje im się, że każda mucha w promieniu 50 metrów od dziecka stanowi zagrożenie bakteriologiczne. Dlatego niektórzy rodzice postanowili ograniczyć dziecku dostęp do tlenu, by uchronić je przed owadami.
Baldachim nad łóżeczkiem dodatkowo świetnie łapie kuch i staje się siedliskiem roztoczy.






Do pobrania: lista zakupów z podziałem na wyprawkę oraz szpital
upload_2018-4-19_12-30-40.gif
z miejscem do odhaczenia zakupów
upload_2018-4-19_12-30-40.gif

 

Załączniki

  • upload_2018-4-19_12-30-40.gif
    upload_2018-4-19_12-30-40.gif
    2 KB · Wyświetleń: 1 305
  • upload_2018-4-19_12-30-40.gif
    upload_2018-4-19_12-30-40.gif
    2 KB · Wyświetleń: 1 300
  • szpital.pdf
    107,4 KB · Wyświetleń: 118
  • wyprawka.pdf
    115,4 KB · Wyświetleń: 90
reklama
Zrobiłam listę apteczno-drogeryjną. Starałam się wypisać firmy, które u mnie się sprawdziły. Jak coś mi się przypomni, to dopiszę.

Przed porodem (do wzięcia do szpitala):
- maść do pupy np. Bepanthen Baby Maść
- lanolina 100% na brodawki np. Lansinoh, Medela lub Ziaja Lano-maść (można też stosować jeden z Bepanthenów - jest info w ulotce)
- chłonne podpaski, tzw. podkłady poporodowe, np. Bella Mama, 2 paczki* (nie polecam Canpol)
- wkładki laktacyjne ok. 10 sztuk*, np. Baby Ono, Lansinoh
- podkłady jednorazowe do przewijania, np. Babydream Wickelunterlage, 3 szt. (niecała paczka)*
- żel do mycia ciała dla niemowląt, np. podróżna buteleczka Babydream Kopf bis fuss
- mydło, płyn do higieny intymnej i inne kosmetyki codziennego użytku
- pieluchy niemowlęce rozmiar 1, 1 paczka*
- mokre chusteczki, 1 paczka*
- papier toaletowy, 1 rolka* (czasem w szpitalach nie ma czym się podetrzeć...)
- ręcznik papierowy, 1 rolka* (jak wyżej)
- Tantum Rosa saszetki ok. 8 sztuk* (raczej tylko w przypadku porodu SN; tu uwaga nt. stosowania: polecam wziąć do szpitala wodę mineralną z dziubkiem z którego swobodnie leci woda bez zasysania np. Żywiec 0,7l i nie wyrzucać butelki po wypiciu: nalewa się w nią ciepłą wodę, wsypuje Tantum Rosa, wstrząsa do rozpuszczenia i nad muszlą toaletową lub w kabinie prysznicowej opryskuje krocze, dzięki dziubkowi strumień jest konkretny i dobrze wycelowany)

*) W tych przypadkach uznaję, że przy dłuższym pobycie w szpitalu ktoś doniesie kolejny zapas. W sumie przed porodem kupuję:
- 1 lub 2 paczki wkładek laktacyjnych, razem 60 sztuk
- 3 paczki podpasek Bella Mama, 1 dużą paczkę chłonnych podpasek ze skrzydełkami, 1 dużą paczkę zwykłych podpasek ze skrzydełkami
- 2 paczki pieluch rozmiar 1
- 6 paczek mokrych chusteczek
- 1 paczkę jednorazowych podkładów do przewijania (zwykle jest w takiej paczce ok. 10 podkładów)

Do domu:
- Octenisept mała butelka
- sól fizjologiczna, ok. 5 ampułek po 5 ml
- duże płatki kosmetyczne
- duży żel do mycia ciała dla niemowląt, np. Babydream Kopf bis fuss
- zasypka do pupy, np. Nivea Puder łagodzący dla dzieci
- proszek do prania dla niemowląt


Przydatne w pierwszych miesiącach:
- witamina D3 i/lub K dla niemowląt (można by kupić przed porodem, ale może lepiej poczekać na zalecenia ze szpitala lub od pediatry), ja preferuję krople w sprayu i nie na oleju MCT, np. ApoD3
- czopki z paracetamolem dla niemowląt (do ewentualnego wykorzystania po szczepieniu w 6 tyg)
- simetikon/dimetikon przeciwko wzdęciom, np. Bobotic Twist-off (dobre, gdy wzdęcia są rzadkie i nie zużyje się butelki, która ma krótki termin ważności po otwarciu) lub Espumisan 100 (duże stężene=mniej kropel do podania dziecku, więc mniejsze ryzyko wyplucia)
- probiotyk, tu też preferuję krople, np. BioGaia, Dicoflor
- krem do ochrony twarzy i dłoni przed zimnem, np. wazelina biała lub Nivea Krem na każdą pogodę
- parafina ciekła zamiast emolientu do kąpieli
- maść majerankowa


Często w szpitalach rozdawane są pudełka z ulotkami oraz z próbkami i można tam znaleźć m.in. witaminy D3/D3+K twist off, pieluchy, małe opakowania kremów z tlenkiem cynku przeciwko oparzeniom.
 
Ostatnia edycja:
Zrobiłam listę apteczno-drogeryjną. Starałam się wypisać firmy, które u mnie się sprawdziły. Jak coś mi się przypomni, to dopiszę.

Przed porodem (do wzięcia do szpitala):
- maść do pupy np. Bepanthen Baby Maść
- lanolina 100% na brodawki np. Ziaja Lano-maść (można też stosować jeden z Bepanthenów - jest w ulotce)
- chłonne podpaski, tzw. podkłady poporodowe, np. Bella Mama, 2 paczki* (nie polecam Canpol)
- wkładki laktacyjne ok. 10 sztuk*, np. Baby Ono, Lansinoh
- podkłady jednorazowe do przewijania, np. Babydream Wickelunterlage, 3 szt. (niecała paczka)*
- żel do mycia ciała dla niemowląt, np. podróżna buteleczka Babydream Kopf bis fuss
- mydło, płyn do higieny intymnej i inne kosmetyki codziennego użytku
- pieluchy niemowlęce rozmiar 1, 1 paczka*
- mokre chusteczki, 1 paczka*
- papier toaletowy, 1 rolka* (czasem w szpitalach nie ma czym się podetrzeć...)
- ręcznik papierowy, 1 rolka* (jak wyżej)
- Tantum Rosa saszetki ok. 8 sztuk* (raczej tylko w przypadku porodu SN; tu uwaga nt. stosowania: polecam wziąć do szpitala wodę mineralną z dziubkiem z którego swobodnie leci woda bez zasysania np. Żywiec 0,7l i nie wyrzucać butelki po wypiciu: nalewa się w nią ciepłą wodę, wsypuje Tantum Rosa, wstrząsa do rozpuszczenia i nad muszlą toaletową lub w kabinie prysznicowej opryskuje krocze, dzięki dziubkowi strumień jest konkretny i dobrze wycelowany)

*) W tych przypadkach uznaję, że przy dłuższym pobycie w szpitalu ktoś doniesie kolejny zapas. W sumie przed porodem kupuję:
- 1 lub 2 paczki wkładek laktacyjnych, razem 60 sztuk
- 3 paczki podpasek Bella Mama, 1 dużą paczkę chłonnych podpasek ze skrzydełkami, 1 dużą paczkę zwykłych podpasek ze skrzydełkami
- 2 paczki pieluch rozmiar 1
- 6 paczek mokrych chusteczek
- 1 paczkę jednorazowych podkładów do przewijania (zwykle jest w takiej paczce ok. 10 podkładów)

Do domu:
- Octenisept mała butelka
- sól fizjologiczna, ok. 5 ampułek po 5 ml
- duże płatki kosmetyczne
- duży żel do mycia ciała dla niemowląt, np. Babydream Kopf bis fuss
- zasypka do pupy, np. Nivea Puder łagodzący dla dzieci
- proszek do prania dla niemowląt


Przydatne w pierwszych miesiącach:
- witamina D3 i/lub K dla niemowląt (można by kupić przed porodem, ale może lepiej poczekać na zalecenia ze szpitala lub od pediatry), ja preferuję krople w sprayu i nie na oleju MCT, np. ApoD3
- czopki z paracetamolem dla niemowląt (do ewentualnego wykorzystania po szczepieniu w 6 tyg)
- simetikon/dimetikon przeciwko wzdęciom, np. Bobotic Twist-off (dobre, gdy wzdęcia są rzadkie i nie zużyje się butelki, która ma krótki termin ważności po otwarciu) lub Espumisan 100 (duże stężene=mniej kropel do podania dziecku, więc mniejsze ryzyko wyplucia)
- probiotyk, tu też preferuję krople, np. BioGaia, Dicoflor
- krem do ochrony twarzy i dłoni przed zimnem, np. wazelina biała lub Nivea Krem na każdą pogodę
- parafina ciekła zamiast emolientu do kąpieli
- maść majerankowa


Często w szpitalach rozdawane są pudełka z ulotkami oraz z próbkami i można tam znaleźć m.in. witaminy D3/D3+K twist off, pieluchy, małe opakowania kremów z tlenkiem cynku przeciwko oparzeniom.
Super lista, na pewno ja wykorzystam przy zakupach, dzięki :)
 
Co nam sie nie przydalo:

-lozeczko - pelni i zapewne bedzie nadal pelnic role 'pierdolnika' czyli pojemnika na piekuszki zabawki tylko nie do spania dla dziecka :D

-butelki, termosy, smoczki, podgrzewacze - karmie wylacznie piersia, wiec ma mowy o smokach, ktore, zaburzaja odruch ssania. Butelki takze sa zbedne.

-nakladki na cycusie - takze nie uzywamy z powodow jak wyzej, jako ze karmie nadal nie obawiam sie poranionych sutkow

-masc Maltan na cycusie - zawiera glukoze, ktora moze byc pozywka dla grzybicy. Uzywamy lanoliny z Ziaji i to sporadycznie.

-Sudocremy, Bephanteny itd - uzywwne sporadycznie. Sama robie kremy dla dzieciakow (z naturlanych skladnikow)

-monitor oddechu, elektroniczne nianie i kamerki - moje dziecko w duchu rb spi ze mna, jest przy mnie caly czas jak tylko sie da wiec sa to zbedne wydatki.

-fizelinowe majty poporodowe - duzo lepsze sa siateczkowe, zapewniaja lepszy doplyw powietrza.

- wozek do joggingu - jesli biegam to sama, nie narazam dziecka na wstrzasy ktore moga prowadzic do mikrouszkodzen mozgu i stawow

Moje must have

-majcioszki z siateczki
- wklady poporodowe najlepiej niebielone
-woda utleniona
-lanolina
- aspirator katarek do noska (higienicznjeszy niz frida, a w chorobach nieoceniony nawet u przedszkolakow)
- nebulizator/inhalator
- bawelniane ubranka
-waciki kosmetyczne zamiast nawilzanych chusteczek (te powoduja odparzenia u maluszkow i stany zapalne skory)
- makq ziemniaczana - jako zasypka, do kapieli, srodek wszechstronny
- pieluszki tetrowe i bambusowe - zastosowanie wszechstronne
- sol fizjologiczna - jw. od mycia oczek po inhalacje
- patyczki do uszu - czyszczenie pepusia
- wozek i wanienka
- chusta (dla nas absolutne must have)
 
Wzięłam się dziś za opisanie wyprawki i torby do szpitala :D wrzucę Wam moje przemyślenia , są trochę inne niż przy pierwszym dziecku ;)

Zacznę od torby porodowej :
Dla mamy:
-3 koszule do karmienia ( jedna może być do porodu)
- 3 biustonosze do karmienia
- podkłady poporodowe (Bella)
- majtki poporodowe -5szt.
- olej kokosowy do smarowania brzucha ( po porodzie też mogą wyjść rozstępy:/)
-lanolina do sutków
- nakładki na sutki (nie miałam ich za pierwszym razem, ale położne kazały spróbować, mąż się obiegał, trzeba znać rozmiar itd. więc lepiej kupić wcześniej)
-wkladki latkacyjne
- mydło szare
- papier toaletowy -2 rolki... Masakra z tym w szpitalu...
- sztucce
-kubek ( oczywiście dają szpitalne i sztućce i kubki ale fajnie mieć swoje)
- chusteczki higieniczne
- 2 ręczniki
-klapki pod prysznic
- kapcie
- szlafrok lub długa bluza
-telefon i ładowarka
- pasta do zębów
- szczoteczka do zębów
- szczotka do włosów
- gumka do włosów
- ja biorę tym razem tusz do rzęs i kredkę do oczu.
-do porodu woda w małych butelkach że smoczkiem - min. 2szt
- coś słodkiego do przekąszenia w czasie porodu (batonik)
- najważniejsze : DOKUMENTY (grupa krwi, karta ciąży, ostatnie wyniki moczu i morfologia, oraz te wazniejsze wyniki, jak GBS, HIV itd.
- dobrze jest wzac do szpitala zapisane gdzieś dane przychodni do której zapisujemy dziecko, bo każą wypełniać dokumenty z tym związane, chyba też pytają o pediatrę i położna.
- kawa Inka na laktację ( nie pamiętam jaka to była)

Teraz dla dzidziusia:
- pampersy
- chusteczki nawilżane
- ubranka ( 4 komplety)
- płyn do kąpieli
-niedrapki
- skarpetki
-2 czapeczki
-masc witaminowa do pupy
- 2 pieluchy tetrowe.
 
reklama
Moja wyprawka:
- wózek
- kocyk do wozka
- dostawka
- prześcieradła na materac 2szt
- 2 komplety pościeli
- bujaczek
- mata edukacyjna
- wanienka
- przewijak
- niania elektroniczna

Z ubranek r. 56/62:
- pajacyki 6 szt
- body z dl. rękawem 8 szt.
- spodenki lub śpiochy 5 szt.
- skarpetki 5 par
- niedrapki 3 pary
- kombinezon jesienny 2 szt.
-czapeczki kąpielowe 3 szt.
- czapeczki na dwór 2 szt.
- ręcznik - 3 szt.
- rozek -2 szt.
- pieluchy tetrowe 10szt.
- smoczek
- sweterki 3 szt
Ja na rozmiar 50 kupuje jeszcze 3 komplety ubranek bo wiem że mi się przydadzą :)

Kosmetyki:
- pampersy
- maść witaminowa
-plyn do kąpieli
- chusteczki nawilżane
- płatki higieniczne
- patyczki do uszu (do przemywania pępka)
- sól fizjologiczna ( do przemywania oczek i do noska)
- podkłady do przewijania
- czopki glicerynowe przeciwgorączkowe
- termometr bezdotykowy
- termometr do wody
-plyn/proszek do prania lovella

Chyba tyle jak na razie :)
 
Do góry