reklama

wysokie TSH

Temat na forum 'Potrzebuję porady' rozpoczęty przez Wenka2000, 8 Luty 2016.

 1. Wenka2000

  Wenka2000

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,

  Jestem w 15 tygodniu ciąży i dopiero teraz wykryto u mnie niedoczynność tarczycy : wynik 4,60. Od razu zrobiłam ft3 i ft4 i są w normie. Wiem, że tsh powinno wynosić w ciązy w okolicy 2,5. Nigdy wcześniej na tarczycę nie chorowałam. Dziecko do tej pory rozwija się wzorowo, zaszłam w ciążę w pierwszym cyklu starań. Moje pytanie brzmi: czy niedoczynność wykryta dopiero w 15 tc może mieć jakieś negatywne skutki dla rozwoju dalszego mojego maluszka? Jeśli tak to jaki? oraz czy w przyszłości po np odpowiednim leczeniu będzie miało szansę na normalny rozwój? dodam , że od tygodnia biorę lek hormonalny na obniżenie tsh. Proszę o odp. i szczerość. Pozdrawiam
   
 2. NeSSi

  NeSSi 2 + 2 = Moderatorka Członek załogi

  Najlepsze odpowiedzi:
  70
  Najważniejsze że FT4, jest w normie, dzidzi nic nie będzie :) Nie martw się na zapas. Od 12 tyg. ciązy dzidzia już sama uzupełnia sobie niedobory. Myślę, że najlepiej żeby uspokoił Cię Twój ginekolog/endokrynolog ...
  Nie martw się, bo nerwy nie służą maluszkowi ...i gratuluję dzidziusia :)
  Pewnie jakaś mama z niedoczynnością Cię później bardziej uspokoi ...
  Główka do góry ...
   
 3. reklama
 4. Martya

  Martya Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ja kilka lat temu miałam lekką niedoczynność tarczycy, wyleczyłam ją i nie musiałam brać leków. A w 8 tc TSH urosło mi do 5,30 i musiałam wrócić do przyjmowania leków aby je obniżyć. Lekarz uspokoił mnie, że to w ciąży TSH wzrasta, a że miałam już problemy wcześniej to tak bardzo urosło. I jeżeli będę brała leki to będzie wszystko w porządku. Więc nie martw się, wszystko będzie dobrze :)
   
 5. Wenka2000

  Wenka2000

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję za słowa otuchy :) biorę leki, ale jak czytam ze to 12 tyg jest najważniejsze żeby obniżyć to się obawiam że za późno będzie dla maluszka a tak już go kocham i chciałabym aby było zdrowe :) a jest jakaś mama co dopiero w 2 trymestrze ciazy odkryli wyższe tsh a dziecko dobrze ze rozwija ?
   
 6. _zuzanka

  _zuzanka Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Wenka - ja miałam niedoczynność wykrytą w pierwszej ciąży, dopiero na początku 5 miesiąca (po zmianie gin prowadzącego dopiero się dowiedziałam że powinnam zmierzyć tsh). Wynik miałam chyba powyżej 5. Córeczka urodziła się cała i zdrowa i rozwija się zupełnie prawidłowo.
   
 7. Wenka2000

  Wenka2000

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nawet nie wiesz jak takie słowa dodały mi otuchy. Dziękuję za Twoją odpowiedź :*
   
 8. pralina82

  pralina82

  Najlepsze odpowiedzi:
  1
  Ja od kilku lat choruje na niedoczynność. Po jakiś 3 latach udało mi się unormować tsh a gdy zaszłam w ciąże - bardzo długo oczekiwaną - to zaś skoczylo do ponad 5. I mój endokrynolog i gin mówili że w ciąży to częste zjawisko i ważniejsze jest żeby ft 4 było w normie. Z Euthyrox 75 przeszłam na 100, przez całą ciążę byłam pod opieką endokrynologa i teraz mam pięknego, zdrowego syna.
   
 9. Espanola

  Espanola

  Najlepsze odpowiedzi:
  1
  ja również mam podwyższone TSH. Lekarz mówi że w ciąży to normalne biorę od dzisiaj tabletki. Dla dziecka to nie jest zagrożenie, ale duży dyskomfort dla mam - ciągłe zmęczenie i senność oraz uczucie zimna i dreszcze :) Na to musisz się nastawić. A jeśli chodzi o dziecko to moja koleżanka, która jest wieloletnią niedoczynnosciowa tarczyca w pierwszej ciąży w ogóle miała niewykryte TSH a dziecko urodziła zdrowe. Nie martw się
   
 10. reklama
 11. Wenka2000

  Wenka2000

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję za słowa wsparcia.
   
 12. aluśka :)

  aluśka :) Listopadowa mama '07

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Wenka mi wyszedł taki sam wynik jak Tobie: TSH 4,60, ft4 w normie (badania wykonane pod koniec stycznia) i było to dla mnie dużym zaskoczeniem bo nigdy z tarczycą problemów nie miałam a miesiąc przed zajściem w ciąże (listopad'15) robiłam badania i TSH wynosiło 2,12:confused:
  Wczoraj byłam na pierwszej wizycie u endokrynologa (był to u mnie 10 tydz. 5 dzień ciąży) dostałam lek Euthyrox N50 + do wykonania dodatkowe badania a za 4 tygodnie kolejna wizyta u endo...
  Jestem dobrej myśli :tak:

  W poprzednich ciążach nawet lekarz nie pomyślał żeby mi zlecić wykonanie TSH a chodziłam prywatnie więc co mu szkodziło:dry: Dobrze że ten obecny gin ma głowę na karku :confused:
   

Poleć forum