reklama

wysokość zasiłku macierzyńskiego po url. wych

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Inke, 11 Kwiecień 2011.

1. Inke

Inke Kwietnióweczka '09

Mam umowe o prace na czas nieokreslony.
    Od ponad roku jestem na urlopie wychowawczym na piewrsze dziecko (urlop ten mam do konca kwietnia 2011r.), w lutym urodzilam drugie dziecko.
    W związku z tym mam pytanie, w jakiej wysokości powinnam dostawac zasiłek macierzyński na to drugie dziecko??
    Czy bierze się tu pod uwagę wysokość moich zarobków przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko??
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

I jeszcze jedno pytanie mi sie nasunelo, czy po skonczeniu urlopu macierzynskiego nalezy mi sie urlop wypoczynkowy? Jesli tak w jakim wymiarze?
    Dziekuje :)

Ostatnia edycja: 12 Kwiecień 2011
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Tak, powinna Pani dostać zasiłek macierzyński.

Uwzględnia się wysokosć wynagrodzenia znajdujacą się w umowie.

Rozpisze to pani dokładnie jak tylko poda Pani datę urodzenia dziecka i to, czy zamierza Pani korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

3. reklama
  4. Inke

Inke Kwietnióweczka '09

[/QUOTE]
    Rozpisze to pani dokładnie jak tylko poda Pani datę urodzenia dziecka i to, czy zamierza Pani korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.[/QUOTE]

* od 02.11.2009r, urlop wychowawczy na pierwsze dziecko do 30.04.2011r.
    * drugie dziecko rodzi sie 15.02.2011r,
    tak, bede brac dodatkowy urlop macierzynski,
    nastepnie chcialabym wziac nalezny mi urlop wypoczynowy (zaleglego nie mam, i mam pytanie, czy nalezy ni sie teraz i w jakim wymiarze?),
    nastepnie urlop wychowawczy na starsze dziecko,
    a po jego skonczeniu wziac urlop wychowawczy na mlodsze dziecko.
    Zalezy mi by jak najdluzej byc z dziecmi w domu.

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

To jeszcze data urodzenia starszego dziecka i będę wiedzieć wszystko czego potrzebuję

6. Inke

Inke Kwietnióweczka '09

26.04.2009

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

U Pani jest zatem tak:
    26.04.2009-1.11.2009 urlop macierzyński (i pewnie wypoczynkowy na I dziecko)
    2.11.2009-30.04.2011 urlop wychowawczy na I dziecko, od 15.02.2011 pobiera Pani zasiłek macierzyński, ale ciągle nie jest Pani na urlopie macierzyńskim)
    1.05.2011-4.07.2011 urlop macierzyński na II dziecko
    5.07.2011-18.07.2011 dodatkowy urlop macierzyński na II dziecko (musi Pani o niego wnioskować)
    19.07.2011- 11.08 urlop wypoczynkowy za 2011 rok (nalezy się Pani 2/3 urlopu, bo w okresie 01.2011-04.2011 była Pani na wychowawczym; przyjmuję, że ma Pzni 26 dni urlopu rocznie, stąd 2/3 z 26 to 18 dni)
    12.08.2011 - 13.03.2013 urlop wychowawczy na I dziecko
    14.03.2013 - 14.02.2015 urlop wychowawczy na II dziecko

Na II dziecko nie wykorzysta Panie więcej niż te 2 lata urlopu, bo dziecko skończy 4 lata.

8. Inke

Inke Kwietnióweczka '09

Dziekuje,
    zgadza sie urlop wypoczynkowy wykorzystalam po urlopie macierzynskim na I dziecko,
    daty zakonczenia urlopu macierzynskiego na II dziecko dokladnie jest taka sama jaka uzyskalam u siebie w pracy;
    pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziekuje :)

9. gosias141

gosias141 Początkująca w BB

Witam,
    Proszę o poradę - od listopada 2010 do lipca 2011 jestem w pracy po urlopie macierzyńskim . Od sierpnia planuję urlop wychowawczy na 2 lata. Pracodawca zaproponował mi 1/4 etatu - tak abym mogła sobie co nieco zarobić. Czy jeśli na urlopie wychowawczym (po 1 roku) zaszłabym w ciążę, to od czego liczony byłby zasiłek chorobowy i macierzyński:
    1. jeśli wróciłabym do pracy, przechodząc na L4 i dalej na macierzyński.
    2. Pozostając na wychowawczym i po urodzeniu przechodząc na macierzyński.
    Czy to wynagrodzenie z 1/4 etatu byłoby uwzględniane do zasiłku?
    A jeśli nie miałabym tego 1/4 etatu, z czego wyliczany byłby zasiłek?
    Z góry dziękuję za odp.
    pozdrawiam

10. reklama

Poleć forum