reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Za wysoki cukier na czczo

Rew

Początkująca w BB
Dołączył(a)
26 Maj 2021
Postów
20
Cześć, mam cukrzycę ciążową wykrytą w pierwszym trymestrze, teraz 12 tc. Po posiłkach cukier dobry - zawsze poniżej 115, średnio 95-110, parę razy poniżej 90. Przed ciążą i do 6 tygodnia na czczo 80-85. Na razie walczę dietą. Na czczo cukier teraz za wysoki. Na 4 tygodnie samokontroli tylko jeden tydzień powiedzmy, że w normie - cukier od 83 do 91. W drugim tygodniu już 94-96, raz 99, ale byłam też wtedy przeziębiona. Byłam w 2 poradniach diabetologicznych (specjalnych dla kobiet z cc), po wzwyżkach w drugim tygodniu kazano mi jeść zamiast jednej kromki na kolację 3-4. Od 2 tygodni cukry 89-96. W sumie nie widzę różnicy czy jem 1 kromkę czy 4, czy w ogóle jem złożone węglowodany wieczorem czy nie, czy o 20 czy 22 - po prostu ten cukier na czczo jest powyżej normy czego bym nie zrobiła... Trochę ćwiczę, sporo spaceruję. Bardzo bardzo chciałabym uniknąć teraz insuliny, opóźnić jej branie, pewnie mnie to czeka, ale wolałabym ją brać jak najkrócej. Ten tydzień miał być moją ostatnią szansą na „poprawę”. Mam wrażenie, że im bardziej stosuję dietę, tym mam gorsze wyniki na czczo, nie stosując diety miałam lepsze wyniki (tak wiem, że w miarę ciąży jest gorzej, ale ja jestem tak naprawdę na początku)... Pierwsze pytanie - jak to u Was wygląda - co jecie i o której, jakie macie wyniki na czczo wtedy (i jakie miałyście przez zmianą żywienia)? Drugie pytanie - czy mogłam zaszkodzić dziecku mając cukier 96 na czczo, (norma jeszcze nie tak dawno była 100...)? Trochę dziwi mnie to, że po posiłkach mogę mieć 140 i to nie zagraża maleństwu, a ponad 90 na czczo już tak. Nawet jak wezmę insulinę, to jednak przez miesiąc te wyniki miałam na czczo podwyższone, mam wyrzuty sumienia...
 
reklama
Prawidłowa glikemia na czczo jest tak ważna, bo pokazuje jak prowadzona jest cukrzyca oraz jak sprawnie działają wątroba i trzustka. Poza tym wysoki poziom na czczo znaczy, że dłużej jest więcej glukozy we krwi docierającej do dziecka. Ale spokojnie, takie poziomy jak masz nie zaszkodzą dziecku. Leczona cukrzyca ciążowa nie ma żadnego wpływu na dziecko. Epizodyczne hiperglikemie nie są groźne, na zachodzie norma dla CC to 95 na czczo. Nie stresuj się.
Spróbuj na kolację dołożyć białka albo tłuszczu do węglowodanów złożonych. I wyluzuj, bo stres podnosi glikemie :)
 
Ja mam cukrzycę od 6tc, na insuline nocnej od 7tc. Osobiście wole insu niż wysoki cukier na czczo. U mnie nic nie pomagalo. Aktualnie 27tc i mam tylko nocną, reszta regulowana dietą. W pierwszej ciąży insu dzienna od 30tc.
 
Cześć, mam cukrzycę ciążową wykrytą w pierwszym trymestrze, teraz 12 tc. Po posiłkach cukier dobry - zawsze poniżej 115, średnio 95-110, parę razy poniżej 90. Przed ciążą i do 6 tygodnia na czczo 80-85. Na razie walczę dietą. Na czczo cukier teraz za wysoki. Na 4 tygodnie samokontroli tylko jeden tydzień powiedzmy, że w normie - cukier od 83 do 91. W drugim tygodniu już 94-96, raz 99, ale byłam też wtedy przeziębiona. Byłam w 2 poradniach diabetologicznych (specjalnych dla kobiet z cc), po wzwyżkach w drugim tygodniu kazano mi jeść zamiast jednej kromki na kolację 3-4. Od 2 tygodni cukry 89-96. W sumie nie widzę różnicy czy jem 1 kromkę czy 4, czy w ogóle jem złożone węglowodany wieczorem czy nie, czy o 20 czy 22 - po prostu ten cukier na czczo jest powyżej normy czego bym nie zrobiła... Trochę ćwiczę, sporo spaceruję. Bardzo bardzo chciałabym uniknąć teraz insuliny, opóźnić jej branie, pewnie mnie to czeka, ale wolałabym ją brać jak najkrócej. Ten tydzień miał być moją ostatnią szansą na „poprawę”. Mam wrażenie, że im bardziej stosuję dietę, tym mam gorsze wyniki na czczo, nie stosując diety miałam lepsze wyniki (tak wiem, że w miarę ciąży jest gorzej, ale ja jestem tak naprawdę na początku)... Pierwsze pytanie - jak to u Was wygląda - co jecie i o której, jakie macie wyniki na czczo wtedy (i jakie miałyście przez zmianą żywienia)? Drugie pytanie - czy mogłam zaszkodzić dziecku mając cukier 96 na czczo, (norma jeszcze nie tak dawno była 100...)? Trochę dziwi mnie to, że po posiłkach mogę mieć 140 i to nie zagraża maleństwu, a ponad 90 na czczo już tak. Nawet jak wezmę insulinę, to jednak przez miesiąc te wyniki miałam na czczo podwyższone, mam wyrzuty sumienia...
Hej, ja jestem obecnie w 35 TC, na krzywej cukrowej nie miałam cukrów powyżej normy, ale wszystkie były w górnej granicy, więc dostałam zalecenie: dieta i glukometr. Też wiele rzeczy testowałam i u mnie na zbicie cukru na czczo wpływa następującą sytuacja: na kolacje jem coś z węglowodanami, np. z makaronem, ale na ten posiłek na 2h przed snem w ogóle nie jem węglowodanów, tylko białko i warzywa. Rano cukier perfekto 👍 możesz spróbować u siebie. Ja też na śniadanie nie jem węglowodanów, dopiero od II śniadania wprowadzam. I dziecko prawidłowo się rozwija, wagowo ok, mój stan wygląda na ustabilizowany.
Trzymam kciuki i za Ciebie!
 
Do góry