reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • 3.08 o godzinie 14:00 rozmawiam z prof. Jackowską o szczepieniach. Zebraliśmy wasze pytania i działamy. Czy rozwiejemy czyjeś wątpliwości? Zobaczymy. Możecie wpaść na YT Dostęp do YT

    Możecie dołączyć na FBMożecie wpaść na YT Dostęp do FB

reklama

Zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej

Aneczka_01

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
26 Styczeń 2009
Postów
30
Miasto
OTWOCK
Witam.
Czy któraś z mam się z tym spotkała? U mojej 3-miesięcznej córeczki stwierdzono właśnie zaburzenie tej gospodarki polegające na hipercalciuri i hiperfosfaturi. Naczytałam się o tym w necie ale w dalszym ciągu nie wiem czy to groźne czy nie.
Zalecono nam zaprzestanie podawania vit D3 i podawanie wapna.
Czekam na jakąś odpowiedź.
 
reklama

myszor78

Fanka BB :)
Dołączył(a)
22 Styczeń 2009
Postów
1 126
To zależy, na jakim tle wystepują te zaburzenia, trzeba by zrobić kilka badań. Zwiększony poziom tych pierwiastków prowadzi do ich odkładnia się z organizmie, przede wszystkim powodując występowanie kamicy układu moczowego, zaburzenia mineralizacji kości itd. Czy lekarz zasugerował inne badania, przede wszystkim hormonalne? Czy na razie kazał odstawić witaminy i ponownie zrobic kontrolę?
 

Aneczka_01

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
26 Styczeń 2009
Postów
30
Miasto
OTWOCK
Dzięki za zainteresowanie.
Narazie mam tylko odtawić D3 i kontrola za 8 tygodni. A jakie hormony mogą mieć wpływ? W sumie sama mogę zrobić jej jeszcze jakieś badania.
Córka obok tego ma jeszcze anemie i refluks i ogólnie słabo przybiera na wadze. Lecze ją na to już od 3 tygodni i żadnych zmian nie widzę. A ta gospodarka to nowość. Powoli się załamuje i chyba mam dość łażenia po lekarzach bo aż boje się co znajdą nowego.

Pozdrawiam
 

myszor78

Fanka BB :)
Dołączył(a)
22 Styczeń 2009
Postów
1 126
Głównie przytarczyce (parathormon), ewentualnie tarczyca, przysadka,w sumie trzeba by też skontrolować nerki ( bo poziomy tych minerałów są zwiększone tylko w moczu, jak piszesz, może tylko nieznacznie), ale jeśli lekarz kazał tylko odstawić to co piszesz, to na razie tak zrób i kontrola, też bym tak zaleciła. Nie stresuj sie na razie, głębsze zaburzenia zdarzają się bardzo bardzo rzadko, a najczęściej rzeczywiście powodem jest nadmiar podaży witamin i minerałów( więc nerki usuwają nadmiar). Będzie dobrze. A była kontrola tych poziomów we krwi?
A refluks - tez się borykam u mojej małej, trzeba to przetrwać, sama wiesz :)
 

Aneczka_01

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
26 Styczeń 2009
Postów
30
Miasto
OTWOCK
Różyczka75
U nas było tak, że nasza pani doktor skierowała nas na badania do szpitala ze względu na mały przyrost wagi małej (90 gr tygodniowo) i anemie. Byłyśmy tak dwa dni i mojej Olci zrobili mnóstwo badań łącznie z prześwietleniem klatki piersiowej EKG, USG przezciemieniowym, jamy brzuszka no i krew, mocz, kał. Wyszła nam oczywiście ta anemia i refluks. Poszłyśmy do domciu. Jak byłyśmy na kontroli za tydzień to lekarka raz jeszcze pobrała jej krew bo coś tam się jej nie podobało. Jak przyszłam tydzień później po ostateczny wypis zaskoczyło mnie to odkrycie. Tak więc sama widzisz że nie robiłam jej badań pod tym kontem.

myszor78
Nie wiem jakie to stężenie powinno być.
Jonogram z krwi:
Ca - 10.43mg/dl, P - 5.8mg/dl, Na - 138.3mg/dl K-4.66mg/d, Cl-105.5mg/dl Mg-2.2mg/dl
Mocz - kreatynina - 21.6 mg/dl Ca - 17.53mg/dl P-0.3mg/dl Mg-3.9mg/dl
wskaźnik Ca/kreatyninowy = 0.81
TRP=99.9%
W sumie lekarka nie za bardzo mi to wyjaśniła. Nie wiem co o tym myśleć.
 

Różyczka75

z ogrodu...
Dołączył(a)
10 Grudzień 2008
Postów
525
Miasto
inąd...
Rozumiem, hmm bo słyszalam, że zaburzenia gospod.wapn.fosforanowej podobno sie robi gdy jest podejrzenie złego dawkowania wit D3, czyli dzieki temu badaniu można stwierdzić czy dajemy go za mało lub za dużo. Pytam się ponieważ sama chcialam takie badanie synkowi zrobić z uwagi na jego mały apetyt..:sorry:
 

myszor78

Fanka BB :)
Dołączył(a)
22 Styczeń 2009
Postów
1 126
juz Aneczko, wezmę odpowiednią tabelkę z moich norm dla tego wieku, tylko mała uśnie, bo tam mam wszystkie swoje szpargały :)
 

myszor78

Fanka BB :)
Dołączył(a)
22 Styczeń 2009
Postów
1 126
wyniki w surowicy sa dobre, ale musisz mi podac wagę malucha, żebym mogła przeliczyć poziomy w moczu :) chyba, że przyjme przeciętna wagę..
 
reklama

myszor78

Fanka BB :)
Dołączył(a)
22 Styczeń 2009
Postów
1 126
Aneczko, przyjmując średnia wagę ciała ok. 5-6kg, rzeczywiście w moczu jest przekroczona norma wapnia, a szczegolnie fosforu, ale normy są dość szerokie, i poziom przekroczony jest bardzo nieznacznie. Natomiast w surowicy, jak juz pisałam, wyniki są idealne ( co jest BARDZO WAŻNE I DOBRZE ROKUJE), co sugeruje tylko złe dawkowanie leków. Jeśli chcesz, wyślę Ci prawidłowe normy , dla Twojego spokoju..Co do fosforanów: przekopiowałam kawałek fachowej literatury, bo nie chcialo mi się przepisywać. Generalnie wniosek z tekstu jest taki, że żeby prawidlowo określić jego poziom w moczu trzeba dokonać jego dobowej zbiórki i dopiero poddać mocz badaniu.
"Pomimo istnienia mechanizmu odzyskiwania fosforanów z tzw. moczu pierwotnego, u każdego zdrowego człowieka występuje utrata określonej ilości fosforanów z moczem. Samo stwierdzenie obecności fosforanów w moczu nie jest więc patologią. Przy podejrzeniu nieprawidłowości w gospodarce wapniowo-fosforanowej, lub przy podejrzeniu zaburzeń w funkcjonowaniu nerek, zaleca się obiektywne, ilościowe określenie jak nasilona jest utrata fosforanów z moczem. Należy pamiętać, że wydalanie to jest zasadniczo różne w poszczególnych grupach wiekowych - zawsze wynik należy porównywać z normą dla wieku! Wydalanie fosforanów w moczu zależy również od rodzaju żywienia - u niemowląt żywionych niemodyfikowanym mlekiem krowim może być kilkakrotnie wyższe niż u dzieci karmionych piersią. Uwaga! Oznaczenie wydalania fosforanów (jak również innych składników mineralnych) wymaga przeprowadzenia dobowej zbiórki moczu. Pojedyncza próbka moczu nie jest wiarygodna, ponieważ stężenie wapnia, czy fosforanów w moczu może być bardzo zmienne w czasie. Za najbardziej wiarygodny wskaźnik, oceniający utratę fosforanów z moczem, uważa się wskaźnik określany skrótem TRP (współczynnik wchłaniania zwrotnego fosforanów). Wymaga on oznaczenia stężeń kreatyniny i fosforanów w moczu i krwi. Prawidłowe TRP powinno wynosić od 85% do 95%. Zwiększone wydalanie fosforanów w moczu (czego odbiciem jest obniżenie TRP) występuje głównie przy niedoborze PTH i witaminy D."
Czyli: odczekasz, zrobisz kontrolę, jak wyniki będą złe, robisz kolejne badania.
 
Do góry