reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zaburzenia SI - objawy

MaryH

Fanka BB :)
Dołączył(a)
9 Maj 2017
Postów
1 393
Cześć,
Dziewczyny mam pytanie odnośnie SI, jestem właśnie po rozmowie z nauczycielkami syna z przedszkola które zasugerowały że będą kierować syna do poradni w tym właśnie kierunku. Jestem dość mocno zdziwiona mamy w rodzinie dziecko z zaburzeniami integracji sensorycznej, troszkę też czytalam na ten temat i nie do końca rozumiem argumentację Pań. Opinia jest taka że syn nie umie usiedzieć na miejscu w jednej pozycji czy to przy jedzeniu czy przy innych zajęciach z kasiazką (z czym się zgadzam, pracujemy nad tym by siedział prosto), jest bardzo aktywny (za bardzo?) i to w zasadzie tyle. Rozmawiając z Paniami zwróciłam uwagę, że nigdy nie miał problemów z rownowagą, czy na placu zabaw czy na trampolinie, od roku jeździ na rowerku bez podpórek (ma 5 lat aktualnie) , zawsze uwielbiał chuśtawke, lubi muzykę, uwielbia przytulasy, nie ma nadwrażliwości na powierzchnię (piasek itp) czy substancje (w błocie bawi się chętnie 🤣). Fakt że mamy problem z dyscypliną, zdaza mu się że z premedytacją ignoruje to co do niego się mówi i potrzebuje większej dyscypliny bo jak się rozhula to rozniesie pokój, ale nigdy nie odbieralam tego jako czegoś poza normą.
Od Pań uslyszałam tylko że SI to nie tylko te czynniki o których mówię i ich zdaniem konieczna jest konsultacja.
Nie uchylam się od tego, jeśli dostaniemy skierowanie to pójdziemy, ale cały czas mnie nurtuje czy coś rzeczywiście przegapiłam?
Może wiecie czym jeszcze objawia się SI?
Na co powinnam zwracać uwagę?
 
reklama
Zaburzenia SI to też nadwrażliwość na odgłosy, światło itp. Nie tylko dotyk i równowaga. Zaburzeniem SI jest także nadaktywność, problemy ze skupieniem czy koncentracją uwagi.
Ja bym skorzystała z możliwości przeprowadzenia diagnozy. To nic nie boli, a może później ułatwić synkowi funkcjonowanie. Paniom z przedszkola zapewne łatwiej jest dostrzec pewne zaburzenia, bo na co dzień pracują z wieloma dziećmi i łatwiej im to wyłapać porównując je.
 
Przedszkole może dać skierowanie? Do poradni psychologiczno-pedagogicznej? Czy chodzi o opinię, którą rodzic może pokazać, gdy zdecyduje się na wizytę w poradni? U nas w grupie było dziecko z problemami w zachowaniu i nauczyciel powiedziała, że ona nic nie moze, bo rodzice nie chcą iść do PPP ani nigdzie indziej.
 
Zaburzenia SI to też nadwrażliwość na odgłosy, światło itp. Nie tylko dotyk i równowaga. Zaburzeniem SI jest także nadaktywność, problemy ze skupieniem czy koncentracją uwagi.
Ja bym skorzystała z możliwości przeprowadzenia diagnozy. To nic nie boli, a może później ułatwić synkowi funkcjonowanie. Paniom z przedszkola zapewne łatwiej jest dostrzec pewne zaburzenia, bo na co dzień pracują z wieloma dziećmi i łatwiej im to wyłapać porównując je.
Ani nadwrażliwości a odgłosy ani na światło nie zauważyłam, wieczorem nie raz zalanczamy muzykę głośniej i tańczymy z dzieciakami... Młody ma 5 lat a czyta proste teksty (2-3 zdania na kartce) , potrafi usiąść z ksiazką na 20-30 min i czytać albo rozwiązywać zadania, co prawda w międzyczasie z 5-6 razy zmieni pozycję ale nie zmienia to faktu że że skupieniem się nie ma problemu...
No nic, dzięki za odpowiedź.
 
Przedszkole może dać skierowanie? Do poradni psychologiczno-pedagogicznej? Czy chodzi o opinię, którą rodzic może pokazać, gdy zdecyduje się na wizytę w poradni? U nas w grupie było dziecko z problemami w zachowaniu i nauczyciel powiedziała, że ona nic nie moze, bo rodzice nie chcą iść do PPP ani nigdzie indziej.
Tak, przedszkole może skierować do poradni, ale nie wiem czy rodzic musi wtedy do niej iść, to jest sugestia i skierowanie ale jeśli rodzic z tego nie skorzysta to przedszkole chyba ma związane ręce.
 
reklama
@MaryH W domu potrafi usiąść, a w przedszkolu być może już nie. Bo tam jest więcej zewnętrznych bodźców, które mu w tym przeszkadzają. I to ma na celu diagnoza. Sprawdzenie czy tak jest faktycznie.
 
@MaryH zaburzenia SI to nie tylko nadwrażliwości. To może być zaalo jakiegoś bodźca i wtedy dziecko go szuka. Trochę tak jak na pewnym etapie dzieci uwielbiają się huśtać i kręcić aż do znudzenia, do upadku. U niektórych dzieci te czynności mogą powodować, że dziecko się pobudza, chce więcej. Nie umie zapanować nad zachowaniem. Ono może być bardziej głośne, krzykliwe, płaczliwe, tak bez powodu by się zdawało. Może nie umieć planować ruchu, zaplanować zadania, itp. Mimo iż na rowerze jeździ może mieć problem z równowaga. Może być zachowawczy na drabinkach, nie chcieć przejść po przezroczystym mostku, może wspinać się trochę, ale nie za wysoko lub robic to zbyt brawurowo. Zaburzeń jest wiele o długo by je opisywać. Po to jest diagnoza i potem ewentualną terapia. Ona służy dziecku by wiedziało, co może zrobić, by integrować zmysły, by ułatwić dziecku funkcjonowanie w tych sferach, które niedomagają. Uważam, że to dobrze, że Panie szybko to wyłapały i się tym zainteresowaly
 
Do góry