reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zachcianki i to co pysznego robimy do jedzonka ;)

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
A czemu nie jeść ciast lub kapusty z grzybami. Ja tam jem
Ja robiłam ze 4 miesiące temu listeriozę, , brucelozę i cytomegalia,toxoplazmozę do tego chyba jeszcze przeciwciała antykardiolipidowe i wszystko ok a całe życie mam zwierzaki i z nimi obcuję na codzień. Niestety to kosztowne badania zapłaciłam coś około 400 zł za wszystko jak nie 500. Teraz powtórzę tylko toxoplazmozę bo nią jeśli już najłatwiej się zarazić szczególnie z surowego mięsa a wiadomo mielone zanim się przygotuje to próbuje czy dobrze przyprawione.
 
reklama
Ja w pierwszej ciąży piłam cole - nie często od wielkiego dzwoni ale jednak i nic małej nie było kolek nie miała, kawę piję 1 dzennie słabą rozpuszczalną z dużą ilością mleka, od czasu do czasu skuszę się na pizzę i jakiegoś mcdonalda, wszystko oczywiście w rozsądnych ilościach i od czasu do czasu. Ciasta, pierogi z kapustą i grzybami jak najbardziej tak w ciąży - nie podczas karmienia. A znalazłam jeszcze takie info, może komuś się przyda

Ryby.
Ryby są smacznym i wartościowym składnikiem naszego pożywienia. Niestety, pewne gatunki, nie są zalecane w ciąży. Mogą zawierać one metale ciężkie oraz inne pierwiastki pochodzące z zanieczyszcznonego środowiska.
Ryby, których należy unikać:

*okonie
o szczupaki
o sandacze
o miętusy
o wątróbki z dorsza, innych ryb
o węgorze
o surowe owoce morza
o ryby zimnowędzone oraz wędzone, niewiadomego pochodzenia, niezbyt świeże

Ryby, które można spożywać bez ograniczeń:

* ryby, pochodzące z otwartych mórz, oceanów, np. dorsz, makrela, sielawa
* potrawy ze śledzi, paluszki rybne, kawior
* łososie morskie, oceaniczne
* ryby hodowlane
* sieje
* śledzie, poch. z połowów oceanicznych
* świeże ryby, z renomowanych wędzarni
* surowe ryby, np. sushi można spożywać pod warunkiem, że są świeże, poch. z renomowanego sklepu, baru, restauracji

Mięso
Unikaj:

* surowych, półsurowych mięs, drobiu, jaj
* wątróbek ! ! ! ! ! (zawierają b. duże ilości wit A.)
* tatara, surowego, mielonego mięsa
* nie spożywaj na zimno mięs, które powinny być podgrzane !
* uważaj na podroby, spożywaj tylko świeże, z renomowanych firm, sklepów
* zwróć uwage, czy mięso z grilla jest dostatecznie dopieczone !

Mleko i sery
Bez ograniczeń można spożywać:

* sery żółte
* białe
* topione
* Feta, pod warunkiem, że wyprod. go z pasteryzowanego mleka


Należy unikać:

* niepasteryzowanego mleka i serów z niego wyprodukowanych
miękkich i półmiękkich serów pleśniowych (camambert, gorgonzola, brie)

Inne zasady:

* Pamiętaj, że bakterie i pasożyty, pochodzące ze źle przygotowanych potraw mogą zaszkodzić Twojemu dziecku !
* Zwróć uwagę, czy jedzenie jest dogotowane i dopieczone ! Potrawy gotowe, do podgrzania powinny być odpowiednio długo przyrządzane, wg. przepisu. Nie zapomnij, że kuchenka mikrofalowa podgrzewana nierównomiernie !
* Regularnie, często, myj ręcę podczas gotowania.
* Wykorzystuj świeże i świeżo zapakowane produkty.
* Myj owoce, warzywa, obieraj, jeśli to jest możliwe.
* Zachowaj szczególną ostrożność podczas zagranicznych wojaży !
* Nie odchudzaj się podczas ciąży ! (Toksyny, będące skutkiem odchudzania moga uszkodzić płód oraz zaszkodzić Tobie !). Jeśli sporo przybywasz na wadze, ogranicz spożywanie ciastek, śmietany, chipsów, cukierków, dużej ilości tluszczu.

Uwaga ! Lista produktów nie polecanych w ciąży pochodzi z broszury szwedzkiego Urzędu Konsumenta
_________________

i jeszcze czytałam gdzieś by nie przesadzać z herbatami malinowymi i ogólne z ziołami i jeszcze o orzeszkach zmienych co mnie mega ździwiło http://vitalia.pl/index.php/mid/3/fid/2/diety/dieta/article_id/739/offsetk/0


edycja o soku malinowym, że nie wolno bo: "W soku z malin występuje kwas salicylowy - substancja używana m. in. do produkcji obecnego w aspirynie kwasu acetylosalicylowego, który ma właściwości napotne. Malinowe olejki eteryczne działają rozgrzewająco..."
 
Ostatnia edycja:
znalazłam częściowo o ziołach Zioła w ciąży:
Stosowanie ziół w czasie ciąży lub karmienia piersią zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Za w miarę bezpieczne uchodzą: łopian, melisa, mniszek, pokrzywa i rumianek. Niebezpieczne są rośliny wpływające na kurczliwość mięśni macicy (glistnik, krwawnik). Szkodliwie działają na płód m.in.: żeń-szeń, chmiel, arcydzięgiel, rozmaryn, cząber, tymianek. Kobiety w ciąży powinny też unikać środków przeczyszczjących i moczopędnych (aloes, kruszyna, rabarbar dłoniasty, szakłak amerykański, senes, rzewień), grozi to przekrwieniem narządów w obrębie miednicy. Zioła napotne, jak gorący sok z malin czy herbatka lipowa powodują gwałtowne ukrwienie skóry i jednoczesne odpłynięcie krwi m.in. z łożyska, co może prowadzić do niedotlenienia płodu. Ryzykowne może być stosowanie bylicy, werbeny, ruty, serdecznika i szałwii.
 
Ryby, które można spożywać bez ograniczeń:

* ryby, pochodzące z otwartych mórz, oceanów, np. dorsz, makrela, sielawa
* potrawy ze śledzi, paluszki rybne, kawior
* łososie morskie, oceaniczne
* ryby hodowlane
* sieje
* śledzie, poch. z połowów oceanicznych
* świeże ryby, z renomowanych wędzarni
* surowe ryby, np. sushi można spożywać pod warunkiem, że są świeże, poch. z renomowanego sklepu, baru, restauracji

OO oo oo! W koncu cos o tych nieszczesnych sledziach! Dzieki ;-)

Co do kawy to czytalam gdzies ostatnio artykul o obalaniu mitow ciazowych i bylo napisane że żeby sie cos stalo to trzeba by pic 7 kaw dziennie :O
Myślę, że lekarze zabraniają kawy tak na wszelki wypadek... w granicach rozsądku pewnie nie zaszkodzi. Tak samo z Colą.

Ja akurat nie mam problemu z kawa mdli mnie na sam zapach hehe a jeszcze pare tygodni temu nie moglam sie obyc bez kilku kaw dziennie :-)
 
A mi się chcę śmiać. Mąż mi kupił na 5 rocznice ślubu ekspres ciśnieniowy do kawy i napiłam się tylko raz kawy i do samego zapachu mam obrzydzenie. Coś czuję, że postoi jeszcze trochę:)
 
A w temacie coli to powiem Wam, że ona mi najbardziej pomagała na mdłości w poprzedniej ciąży. Spróbujcie jeśli Wam nic innego nie pomaga. Na kawę też nie mogę patrzeć póki co...
 
jak się cieszę, że taki wątek powstał:-)
powiedzcie mi co sądzicie o jedzeniu mozarelli?uwielbiam ją jeść i tak myślę czy mogę?
kapustę jem grzyby też jadłam w pierwszej ciąży, w sumie jadłam wszystko bo ginka mówiła że można wszystko ale z umiarem,
colę wypiję ale rzadko,kawa jedna góra dwie dziennie
jedyne czego nie jadłam w pierwszej ciąży to sery pleśniowe, a bardzo je lubię
 
Ostatnia edycja:
Wczoraj przeglądałam jakieś stare gazety i akurat były tam przepisy ;-) I zachciało mi się smażonego camemberta... surowego wiem że nie można, bo to ser pleśniowy. Ale taki usmażony też jest zabroniony?
 
reklama
hania_uk , dobrze że zadałas takie pytanie , sama jestem fanką smażonego sera :) wiadomo zę pewnie to za tłuste ,ale jak się raz czy dwa przytrafi to się pewnie nic nie stanie ;) mi się wydaje że jeżeli się czegoś nie je za dużo to nie zaszkodzi :) szklanka Coli , czy jakiś kawałek camemberta nic wielkiego nie narobi - tak uważam ;) byle nie jeść go codziennie ale raz na kilkanaście dni dwa czy trzy kawałeczki nikomu krzywdy nie zrobią :p taką mam nadzieje ;)
dla mnie najgorszą wiadomością jest to że będe musiała zrezygnowac z sushi które wręcz ubóstwiam ! chyba że jakieś wegetariańskie sobie wszamie , i bez algi bo pewnie też nie jest wskazana .... ah ah ...
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry