reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zahamowanie wzrostu u dziecka

rubi

wakacyjna mama ;-)
Dołączył(a)
18 Październik 2008
Postów
5 167
Miasto
O'le ;-)
Witam ;-)

moja córeczka ma prawie 3 latka... Urodziła się w 39tc, ważyła 3710g... długo była sporym dzieckiem, teraz waży ok 14kg, ale o ile rok temu nie było tego widać, tak zimą zaczęła odstawać wzrostem od rówieśników :-( os jesieni chodzi w tych samych ubrankach...rękawy i nogawki nie robią się za krótkie :-:)no:
jesienią zmieniliśmy pediatrę, więc nasza nowa pani doktor nie ma porównania..., krzywa wzrostu naniesiona na siatkę centylową nie jest ponoć miarodajna...

mam więc pytanie - jak długo jeszcze czekać? czy mogę zrobić jakieś badania laboratoryjne, które wyjaśniłyby sytuację?

dodam tylko, że córka ma zdiagnozowaną astmę oskrzelową, ma koszmarne AZS, przyjmowała sterydy wziewne i w maściach, non stop przyjmuje singulair 4 mg oraz aerius (zimą przez 3 miesiące zamiast niego brała fenistil w kroplach: 3 x 15 kropli)

z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

pozdrawiam ;-)
 
reklama
Dobry wieczór, masa ciała dziecka jest na 50 centylu, nie podałaś wzrostu , dlatego trudno ocenić prawidłowość rozwoju córeczki. Ważne jest wykreślenie w siatkach centylowych dotychczasowego rozwoju dziecka żeby sprawdzić, czy przebiega harmonijnie.
Podawane przez Ciebie leki zasadniczo nie powinny wpłynąć na wzrost dziecka, ale ważne jest przeanalizowanie diety, znaczenie ma również wzrost rodziców. Czekam na więcej informacji.
 
Dziękuję za odpowiedź ;-)

i dokładam dane:
Monika ma 89-90cm wzrostu...
jej starszy brat ma 7 lat i 133cm wzrostu..
ja mam 164cm
mąż ma 177cm...

dziadek i 2 pradziadków - wysocy bardzo
1 prababcia i 1 babcia bardzo niskie...

dieta...ograniczone mleko i przetwory, nie przepada za mięsem, uwielbia suszone owoce, surowe owoce, płatki owsiane i kukurydziane, otręby...no i ZUPY ;-) generalnie mogłaby żyć na zupach i owocach - reszta jej do szczęścia niepotrzebna ;-)
nie pije kolorowych napojów, nie je cukierków, lizaków i ogólnie unikamy konserwantów, barwinków i tego typu cudów, nie dosładzam napojów cukrem (woli wodę albo kawę zbożową z mlekiem)

jak wrócę do domu to zrobię wykres na siatce centylowej ;-)
 
Sprawdziłam siatki centylowe...

od urodzenia do 12mż Monika była powyżej 7 centyla wzrostowego...teraz po 2 latach jest między 10 a 3 centylem...

jeśli o wagę chodzi to też mamy spadek - z 75 spadła na 50 centyl...
 
Witam Obniżenie masy ciała z 75 na 50 centyl nie jest niepokojące natomiast różnica miedzy wagą i wzrostem oraz obniżenie wzrostu z 75 do 3-10 centyla już ma znaczenie. Ważne jest również w jakim czasie doszło do tej zmiany. Radzę abyś z wykresami wagi i wzrostu zgłosiła się jeszcze raz do Twojego pediatry. Zdecyduje on jakie badania należy wykonać.
 
Do góry