reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Zakończenie umowy na zastepstwo pomocy

Rozwiązania
0
Witam, mam pytanie bo do ZUSU dodzwonić się nie mogę w pracy każą się dopytać w Zusie i nie mogę otrzymać z żadnej strony odpowiedzi bo nie wszystko rozumiem, byłam zatrudniona na umowę na zastępstwo do piątku 22.05.2020 termin porodu mam na 06.07.2020, jestem od marca na zwolnieniu i aktualne zwolnienie mam do 04.06.2020 i zostanie przedłużone. Do tej pory za zwolnienie pieniądze przesyłał pracodawca. Czy teraz ja powinnam złożyć jakiś wniosek do ZUS żeby dalej do dnia porodu mi kasę wyplacal czy wystarczy że pracodawca przesyła dokumenty ? I czy u ginekolog na kolejnym spotkaniu kiedy bedzie przedluzal zwolnienie muszę zgłosić ze już jestem bez umowy ? Czy po przedłużeniu zwolnienia muszę coś złożyć w ZUSIE proszę o łopatologiczne wytłumaczenie bo czytam i czytam różne fora i jedni piszą o jakimś wniosku z-53 inni że pracodawca przesyła coś do ZUS a jeszcze inni że pracodawca przesyła i pracownik też musi a ja już nie wiem co dotyczy mojego przypadku. Z góry dziękuję za pomoc 😊

reklama

suonko88

Zaciekawiona BB
Rozwiązania
0
Ja w swojej pierwszej ciąży miałam tak, że umowa kończyła mi się grudzień/styczeń a rodziłam w lipcu. Wiem, że na pewno jak mi się kończyła umowa byłam w 12tc. Umowa wtedy przeszła na umowę do dnia porodu. Pracowałam w firmie gdzie było 10 osób i na tamten moment mój pracodawca sam rozliczał się z ZUS-em i mi pieniądze za zwolnienie on przesyłał. W momencie kiedy urodziłam musiałam udać się do ZUS-u z papierami, że urodziłam, na pewno jakieś dokumenty wypełniałam i zasiłek macierzyński wypłacał mi przez rok już ZUS.

witch84

Fanka BB :)
Rozwiązania
65
@Cate9326 Od bodajże 2016r. umowa zastępstwa jest traktowana jako umowa terminowa (na czas określony), ale §31 Kodeksu pracy doprecyzowuje, że zasada nie dotyczy umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Oznacza to, że umowa na zastępstwo, choć jest umową na czas określony, nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.
W tym przypadku nie będziesz miała prawa do zasiłku macierzyńskiego, ale będzie przysługiwać Ci świadczenie rodzinne, tzw. kosiniakowe.
A co do chorobowego - to poczytaj Link do: Strona główna - ZUS
ZUS nic nie będzie wypłacał, jeśli nie dostarczysz odpowiednich dokumentów - musisz złożyć druk ZAS-53.

PS. Zwolnienie lekarz powinien wystawiać dalej na "byłego" pracodawcę.

Rozwiązania
0
@Cate9326 Od bodajże 2016r. umowa zastępstwa jest traktowana jako umowa terminowa (na czas określony), ale §31 Kodeksu pracy doprecyzowuje, że zasada nie dotyczy umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Oznacza to, że umowa na zastępstwo, choć jest umową na czas określony, nie ulega przedłużeniu do dnia porodu.
W tym przypadku nie będziesz miała prawa do zasiłku macierzyńskiego, ale będzie przysługiwać Ci świadczenie rodzinne, tzw. kosiniakowe.
A co do chorobowego - to poczytaj Link do: Strona główna - ZUS
ZUS nic nie będzie wypłacał, jeśli nie dostarczysz odpowiednich dokumentów - musisz złożyć druk ZAS-53.

PS. Zwolnienie lekarz powinien wystawiać dalej na "byłego" pracodawcę.

Autor Podobne tematy Forum Odpowiedzi Data
M Zakończenie umowy o pracę w trakcie trwania urlopu macierzynskiego. Porady prawnika 0
A zakończenie umowy o pracę a ciąża Porady prawnika 2
T Zakończenie karmienia piersią Potrzebuję porady 23
K zakończenie karmienia Dzieci urodzone we wrześniu 2005 150
S Zaległy urlop po macierzyńskim a nieprzedłużenie umowy i pracę. Potrzebuję porady 3
C Przedłużenie umowy a wychowawcze z zus Potrzebuję porady 2
B Poród i koniec umowy - nauczyciel Potrzebuję porady 1
C Przedłużenie umowy do czasu porodu . Pytanie Potrzebuję porady 6
jw_jw zerwanie umowy szkoleniowej Potrzebuję porady 17
I Urlop macierzyński + koniec umowy + ekwiwalent za urlop Potrzebuję porady 12
G Koniec umowy a ciąża, lojalka Potrzebuję porady 7
M Koniec umowy i l4 co robic Potrzebuję porady 26
Mika06 wypowiedzenie umowy niewiedzac o ciazy Potrzebuję porady 20
I Koniec umowy na macierzyńskim a ciąża Potrzebuję porady 1
M Koniec umowy o pracę podczas ciąży Potrzebuję porady 16
malinka122 Pytanie odnośnie umowy Potrzebuję porady 2
Klaudyna92 Wypowiedzenie umowy o prace, a ciąża Potrzebuję porady 14
J Zaległy urlop wypoczynkowy po macierzyńskim - jak płatny po zakończeniu umowy na zastępstwo Potrzebuję porady 3
A Koniec umowy o pracę przed porodem a zasiłek macierzyński Potrzebuję porady 15
M urlop wychowawczy a koniec umowy o pracę Porady prawnika 3
G Koniec umowy a urlop macierzyński. Potrzebuję porady 18
AgnieszkaKRK31 Koniec urlopu wych. - koniec umowy o pracę - i co dalej? Porady prawnika 3
z@t wygaśnięcie umowy przed upływem 12 tygodnia Porady prawnika 9
B Aneks do umowy na czas określony a druga ciąża? Porady prawnika 1
K rozwiazanie umowy o prace a ciaza Porady prawnika 2
Bafinka ciąża w pierwszym miesiącu umowy o pracę Porady prawnika 6
K wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony czy można się odwołać w przypadku ciąży Porady prawnika 4
M Ciąża w trakcie urlopu rodzicielskiego i koniec umowy. Porady prawnika 0
C Wypłata zaległego urlopu po zakończeniu umowy na czas określony Porady prawnika 2
M macieżyński po zakończeniu umowy o pracę Porady prawnika 1
malamii06 koniec umowy o pracę miesiąc przed porodem Porady prawnika 7
Anecia1111 koniec umowy 2 miesiące po porodzie Porady prawnika 6
Kasienka_ Koniec umowy w trakcie rocznej ochrony po macierzyńskim Porady prawnika 2
K przedłużenie umowy lub rejestracja w UP a ciąża Porady prawnika 2
Galaxia Przedłużenie umowy do dnia porodu Porady prawnika 1
L koniec umowy o pracę a urlop macierzyński 2012 i 2013 Porady prawnika 4
K Ciąża pod koniec umowy o pracę podczas urlopu macierzyńskiego(ewent. obniżenie etatu) Porady prawnika 4
K koniec umowy o pracę a urlop macierzyński i wypoczynkowy Porady prawnika 5
N Umowy o pracę...jak to z nimi jest??? Porady prawnika 1
K rozwiazanie umowy na wykonanie robot budowlanych Porady prawnika 4
A nie zgłoszenie do pracodawcy umowy zlecenia na urlopie wychowawczym Porady prawnika 1
G rozwiązanie umowy z dniem porodu a zasiłek macierzyński i bezrobocie Porady prawnika 1
A Rozwiązanie umowy podczas urlopu wychowawczego? Porady prawnika 3
ninanineczka wypowiedzenie umowy najmu w trybie natychmiastowym. Porady prawnika 4
Vivienne Ciąża w czasie umowy na zastępstwo Porady prawnika 4
Karolki Koniec umowy o prace na urlopie wychowawczym. Porady prawnika 3
gorgusia wynagrodzenie na l4- przy braku ciągłości umowy Porady prawnika 0
O skrócenie umowy do dnia porodu Porady prawnika 1
K Poród, a koniec umowy w pracy... Ciąża, poród, połóg 7
K Rozwiązanie umowy o pracę. Porady prawnika 2