reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zaległy urlop wypoczynkowy po zwolnieniu lekarskim

Dołączył(a)
26 Styczeń 2013
Postów
8
Witam,

Mam pytanie do Pani Eweliny dotyczące połączenia urlopu wypoczynkowego ze zwolnieniem lekarskim bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

5 maja 2012r. urodziłam synka. Urlop macierzyński (łącznie z dodatkowymi 4-tygodniowym macierzyńskim) zakończyłam 19.10.2012 (piątek). Na polecenie pani bhp, najpierw wykorzystałam należne dwa dni opieki nad dzieckiem 22-23.10.2012 (poniedziałek, wtorek), a następnie przebywałam na urlopie wypoczynkowym. Urlop wychowawczy miał się rozpocząć z dniem 15 grudnia. W dniach 26.11-7.12 przebywałam na L4. Obecnie od 21.12.2012r. do 1 lutego 2013r. włącznie przebywam na L4. Do wykorzystania mam 16 dni urlopu za 2012r. Poprosiłam pracodawcę o udzielenie urlopu również za 2013r. w pełnym wymiarze, czyli 26 dni+2 dni opieki nad dzieckiem. W odpowiedzi uzyskałam informację, że pracodawca się zgadza na wykorzystanie urlopu za 2013r. relatywnie do przepracowanych dni w roku 2013. Mam umowę o pracę u tego pracodawcy na czas nieokreślony od czerwca 2006r. Moje pytania do Pani:

1. Czy należy mi się urlop w wymiarze 26 dni za 2013 rok?
2. Nie wiem czy zwolnienie zostanie przedłużone i czy mogę zaplanować dalsze zwolnienie (w związku z chorym kręgosłupem i przewidywaną rehabilitacją - obecnie czekam na wizytę u lekarza rehabilitanta i zapewne rehabilitację rozpocznę nie wcześniej niż za około 2 miesiące)?
3. Po pierwszym zwolnieniu 26.11.-7.12. nie składałam wniosku o urlop, został on "naliczony" automatycznie po zakończeniu zwolnienia, czy teraz po dłuższym zwolnieniu mam składać taki wniosek?
4. Pracodawca napisał mi w dniu 23 stycznia 2013r. informację, dotyczącą zmiany warunków pracy (cofnięcie mi indywidualnego systemu pracy, ustalonego w 2010r. ze względu na pracę w innej firmie) z dniem 1 lutego 2013r. - decyzja pracodawcy i dzień jej wprowadzenia przypadają na okres, kiedy jestem na zwolnieniu lekarskim. Jest to uargumentowane podpisanym moim oświadczeniem o braku wyrażenia zgody na pracę ponad 8 godzin dziennie - przy czym bez zaznaczenia formalnego, kiedy ta praca miałaby się rozpocząć. Nieformalnie mi powiedziano, że oświadczenie dotyczy pracy po powrocie z urlopu wychowawczego, a według aktualnego pisma znaczy, że godziny pracy mam zmienione w chwili przebywania na urlopie wypoczynkowym - czy jest to zgodne z prawem?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź, na ile to możliwe.
Pozdrawiam.
 
reklama
5 maja 2012r. urodziłam synka. Urlop macierzyński (łącznie z dodatkowymi 4-tygodniowym macierzyńskim) zakończyłam 19.10.2012 (piątek). Na polecenie pani bhp, najpierw wykorzystałam należne dwa dni opieki nad dzieckiem 22-23.10.2012 (poniedziałek, wtorek), a następnie przebywałam na urlopie wypoczynkowym.

Jak to 'na polecenie"? Takie rozwiazanie skutkuje tym, ze pracodawca moze odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego, bo nie przypada on bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Urlop wychowawczy miał się rozpocząć z dniem 15 grudnia. W dniach 26.11-7.12 przebywałam na L4. Obecnie od 21.12.2012r. do 1 lutego 2013r. włącznie przebywam na L4. Do wykorzystania mam 16 dni urlopu za 2012r. Poprosiłam pracodawcę o udzielenie urlopu również za 2013r. w pełnym wymiarze, czyli 26 dni+2 dni opieki nad dzieckiem. W odpowiedzi uzyskałam informację, że pracodawca się zgadza na wykorzystanie urlopu za 2013r. relatywnie do przepracowanych dni w roku 2013. Mam umowę o pracę u tego pracodawcy na czas nieokreślony od czerwca 2006r. Moje pytania do Pani:
1. Czy należy mi się urlop w wymiarze 26 dni za 2013 rok?
Tak, ale to nie znaczy, ze pracodawca musi się zgodzić na jedo wykorzystanie teraz.

2. Nie wiem czy zwolnienie zostanie przedłużone i czy mogę zaplanować dalsze zwolnienie (w związku z chorym kręgosłupem i przewidywaną rehabilitacją - obecnie czekam na wizytę u lekarza rehabilitanta i zapewne rehabilitację rozpocznę nie wcześniej niż za około 2 miesiące)?
Nie rozumiem tego pytania.
3. Po pierwszym zwolnieniu 26.11.-7.12. nie składałam wniosku o urlop, został on "naliczony" automatycznie po zakończeniu zwolnienia, czy teraz po dłuższym zwolnieniu mam składać taki wniosek?
Prawo nie stanowi o tym wprost. W mojej ocenie zachowanie powinno być spójne.

4. Pracodawca napisał mi w dniu 23 stycznia 2013r. informację, dotyczącą zmiany warunków pracy (cofnięcie mi indywidualnego systemu pracy, ustalonego w 2010r. ze względu na pracę w innej firmie) z dniem 1 lutego 2013r. - decyzja pracodawcy i dzień jej wprowadzenia przypadają na okres, kiedy jestem na zwolnieniu lekarskim.

Co to znaczy "informację". Czy jest to wypowiedzenie zmieniające? Czy to dostosowanie do jakiegos Pani wniosku?

Jest to uargumentowane podpisanym moim oświadczeniem o braku wyrażenia zgody na pracę ponad 8 godzin dziennie - przy czym bez zaznaczenia formalnego, kiedy ta praca miałaby się rozpocząć.
Wiele zalezy od tego co to za dokument (wątpliwości powyżej).

Nieformalnie mi powiedziano, że oświadczenie dotyczy pracy po powrocie z urlopu wychowawczego, a według aktualnego pisma znaczy, że godziny pracy mam zmienione w chwili przebywania na urlopie wypoczynkowym - czy jest to zgodne z prawem?
Szczerze mówiąc nie rozumiem połowy z tego co pani tutaj napisała, stad nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Proszę o doprecyzowanie wątpliwości.
 
5 maja 2012r. urodziłam synka. Urlop macierzyński (łącznie z dodatkowymi 4-tygodniowym macierzyńskim) zakończyłam 19.10.2012 (piątek). Na polecenie pani bhp, najpierw wykorzystałam należne dwa dni opieki nad dzieckiem 22-23.10.2012 (poniedziałek, wtorek), a następnie przebywałam na urlopie wypoczynkowym.



Jak to 'na polecenie"? Takie rozwiazanie skutkuje tym, ze pracodawca moze odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego, bo nie przypada on bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.


Ja tego wcześniej nie sprawdzałam. Pani bhpowiec przysłała mi kartki urlopowe do podpisania z podkreśleniem tego, że najpierw musi być wykorzystana opieka nad dzieckiem, a dopiero później urlop wypoczynkowy.

4. Pracodawca napisał mi w dniu 23 stycznia 2013r. informację, dotyczącą zmiany warunków pracy (cofnięcie mi indywidualnego systemu pracy, ustalonego w 2010r. ze względu na pracę w innej firmie) z dniem 1 lutego 2013r. - decyzja pracodawcy i dzień jej wprowadzenia przypadają na okres, kiedy jestem na zwolnieniu lekarskim.



Co to znaczy "informację". Czy jest to wypowiedzenie zmieniające? Czy to dostosowanie do jakiegoś Pani wniosku?


Pismo zatytułowane: decyzja pracodawcy o rezygnacji z zastosowania wobec pracownika ruchomego czasu pracy. Argumentem jest podpisane przeze mnie oświadczenie - przesyłam Pani w pliku. Oświadczenie nie ma żadnej daty podpisu, ani daty od kiedy jaki punkt obowiązuje.

Mój błąd, że nie żądałam takich ruchów na piśmie, jak np. to, że najpierw mam wybrać opiekę, z tego co tutaj Pani pisze, najpierw ma być urlop macierzyński. Wiem, że brak wiedzy nie zwalnia z odpowiedzialności, ale jest to lekcja dla mnie i mam nadzieję przestroga dla tych kobiet, które to czytają, że w takiej relacji nie ufa się na słowo i na wszystko trzeba żądać potwierdzenia na piśmie.



1. Czy należy mi się urlop w wymiarze 26 dni za 2013 rok?


Tak, ale to nie znaczy, ze pracodawca musi się zgodzić na jego wykorzystanie teraz.


Mam zgodę pracodawcy na wykorzystanie urlopu za 2013 rok relatywnie do ilości przepracowanych dni w 2013, Pani mówi że należy się całość, ale nie teraz. Ja zaraz po wykorzystaniu wypoczynkowego przechodzę na wychowawczy - kiedy zatem mogę/muszę wykorzystać zaległy i należny urlop??
 
Ja tego wcześniej nie sprawdzałam. Pani bhpowiec przysłała mi kartki urlopowe do podpisania z podkreśleniem tego, że najpierw musi być wykorzystana opieka nad dzieckiem, a dopiero później urlop wypoczynkowy.


Nie ma żadnej podstawy by tak twierdzić.

Pismo zatytułowane: decyzja pracodawcy o rezygnacji z zastosowania wobec pracownika ruchomego czasu pracy. Argumentem jest podpisane przeze mnie oświadczenie - przesyłam Pani w pliku. Oświadczenie nie ma żadnej daty podpisu, ani daty od kiedy jaki punkt obowiązuje.
Czyli mozna uznać, ze zmiana dokonana jest na Pani wniosek. Obowiazuje od już.
Mój błąd, że nie żądałam takich ruchów na piśmie, jak np. to, że najpierw mam wybrać opiekę, z tego co tutaj Pani pisze, najpierw ma być urlop macierzyński.
Nie pisąłam o macierzynskim, ale o wypoczynkowym.


Mam zgodę pracodawcy na wykorzystanie urlopu za 2013 rok relatywnie do ilości przepracowanych dni w 2013, Pani mówi że należy się całość, ale nie teraz.
Tak nie napisałam. Napisałam jedynie, ze na dziś nalezy się Pani pełny wymiar urlopu. Nie ma przeszkód by wykorzystać całość, ale ponieważ Pani urlop wypoczynkowy nie wypada bezpośrednio po macierzyńskim to pracodawca nie musi się zgodzić na wykorzystanie teraz pełnego urlopu.

Ja zaraz po wykorzystaniu wypoczynkowego przechodzę na wychowawczy - kiedy zatem mogę/muszę wykorzystać zaległy i należny urlop??
Po powrocie z wychowawczego za rok 2013 będzie Pani przysługiwał urlop skrocony proporcjonalnie o czas przebywania na urlopie. Wiem, ze to moze mało czytelna, ale gdyby wykorzystała Pani urlop teraz to byłby to pełny wymiar a po powrocie to nie bedzie już pełny wymiar tylko proporcjonalny.
Urlop może Pani wykorzystać po powrocie do pracy z urlopu.
 
Zwracam się ponownie z tą samą sprawą, szczególnie z jednym punktem.

Ponownie otrzymałam od pracodawcy pismo z nakazem podpisania i odesłania go do firmy. Pismo jest następujące:

"Decyzja pracodawcy o rezygnacji z zastosowania wobec pracownika ruchomego czasu pracy
1. Informuję, że rezygnuję z zastosowania wobec Pani indywidualnego rozkładu czasu pracy.
2. Przyczyną rezygnacji jest Pani Oświadczenie (w załączniku kserokopia).
3. Jednocześnie informuję, że od dnia 1.02.2013. obowiązuje Panią rozkład czasu pracy dotyczący wszystkich pracowników.
4. Ponadto informuję, że nieprzestrzeganie polecenia służbowego, o którym mowa w pkt.3 stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych."

Moje oświadczenie jest zamieszczone we wcześniejszym poście do Pani.
Moje pytanie:
1. Skoro wysłałam takie oświadczenie i obowiązuje ono od już, tak jak Pani mi wcześniej napisała, to czy jest zasadne pisanie przez szefa takiej decyzji?
2. Skoro sama napisałam oświadczenie, oznacza to,że jest na moją prośbę, a to oznacza (co jest według mnie logiczne) że nie zamierzam się uchylać od prośby którą sama wnoszę - gdzie zatem logika w wysyłaniu do mnie takiego pisma?
3. Skoro pozostaję na zwolnieniu lekarskim, potem mam przyznany urlop wypoczynkowy a potem wychowawczy - nie mam fizycznej możliwości niestosowania się do mojej prośby. Co zatem oznacza pkt.4 z pisma szefa? Skoro mi to po raz kolejny przysyłają, to rozumiem że dla nich jest ważne bym podpisała pismo które wskazywałoby, że zamierzam uchylać się od przestrzegania poleceń - co dla mnie w tej sytuacji jest całkowicie pozbawione logiki. Więc gdzie jest haczyk??

Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Do góry