reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zamartwica - niedotlenienie mózgu

nimfii

nadzieja umiera ostatnia
Dołączył(a)
21 Październik 2008
Postów
8 073
Miasto
kraków
Syn urodził się z zamartwica... Podczas porodu pępowina owineła się woklo niego prowadzac do niedotlenienia łożyska. W 1szej minucie dostal 5pkt Apgar, mial robiony masaz serca i byl sztucznie dotleniany. W 10min po porodzie dostal juz 9pkt.
Dzien lezal w inkubatorze. Wyniki badan (takze USG) wyszly w normie.

Prosze o wypowiedzi na ten temat. Może wiece coś o zamartwicy, albo spotkaliscie sie z kims kto to przechodzil?

Obserwuje syna ale nie wiem na co zwracac najwieksza uwage. Wizyte w poradni patologi mam dopiero za dwa tygodnie a syn powinien miec juz teraz zrobione kolejne USG glowy:dry:
Nasza sluzba zdrowia jednak dziala tak ze nie ma przebacz dla wszczesniejszego terminu, nawet w naglych wypadkach
 
reklama
Ja niestety nie potafie Ci pomoc, ale sama bardzo chcialabym cos wiecej dowiedziec sie na ten temat.
Moja pierwsza corka urodzila sie z niedotlenieniem i 3 punktami, w 5 minucie miala 6 punktow. Lezala w inkubatorze niecala dobe. Nigdy nie slyszalam od zadnego lekarza ze powinnam isc z nia do jakiejs poradni.....:confused::confused::confused: Druga cora miala po urodzeniu 4 punkty, a w 5 minucie 7pkt. Urodzila sie w Szkocji, lezala w inkubatorze okolo godziny. Ze szpitala wyszlysmy po 2 dniach i o zadnej poradni tez nie slyszalam....Czy powinnam? Moze tez powinnam zwrocic na cos uwage! A jesli tak , to na co. Dodam ze starsza jest calkiem zdrowa, mlodsza tez raczej dobrze sie rozwija...:baffled:
 
Moja córka urodziła się w zamartwicy dostała 6 punktów, po 10 min już 9 punktów. Nie dostałam żadnego skierowania do specjalisty, żadnych wskazówek i porad przy wypisie do domu. Dopiero teraz, siedem lat po porodzie zdaję sobie sprawę jak poważny był stan mojego dziecka. Całe szczęście Marta jest zdrowa, rozwija się prawidłowo chociaż jest trochę nerwowa.
 
Syn urodził się z zamartwica... Podczas porodu pępowina owineła się woklo niego prowadzac do niedotlenienia łożyska. W 1szej minucie dostal 5pkt Apgar, mial robiony masaz serca i byl sztucznie dotleniany. W 10min po porodzie dostal juz 9pkt.
Dzien lezal w inkubatorze. Wyniki badan (takze USG) wyszly w normie.

Zupełnie, jakbym czytała o moim synku :-(. Mój za napięcie mięśniowe dostał tylko 1 pkt :tak:. Od pierwszego miesiąca życia jest pod opieką poradni neurologicznej (skierowanie dostaliśmy od pediatry). Neurolog dał nam skierowanie na USG głowy i zalecił rehabilitację.
Podobno Adrianek od razu po porodzie powinien mieć zrobione pierwsze USG głowy, ale mu nie zrobili :wściekła/y:. A następne badanie powinno być kontrolne.
Ponadto dobrze jest zrobić badanie dna oka :tak:. Skierowanie do okulisty nie jest potrzebne.

Powinnaś zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
Czy dziecko nie jest cały czas wiotkie bądź napięte?
Czy jak leży na pleckach, nie wygina się w lewą lub prawą stronę?
Czy nie zaciska kciuków?

A jeśli wykryto u niego jakieś szmery w sercu lub miał kiedykolwiek omdlenia, powinnaś zgłosić się z nim do kardiologa (skierowanie dostaniesz od pediatry).
 
Dzieci po niedotlenieniu sa zagrozone nawet porazeniem mozgowym :zawstydzona/y: ale wydaje mi sie ze jak do tej pory nic sie nie wykrylo to juz sie nie wykryje :dry:

U was - jesli kilkuletnie dziecic sa zdrowe to juz im raczej nic nie grozi :-) ale zawsze mozna zapytac lekarza na wizycie

Chociaz moj syn ma dopiero miesiac i dlatego jestem ciekawa czy moze miec to jakies nastepstwa w przyszlosci?
Wiem ze takie dzieci sa bardziej nerwowe, ale nie musza wcale sie wolniej rozwijac. On jest juz bardzo silny, choc tez otrzymal 1pkt z napiecia miesni :tak:

Kciuki zaciska caly czas, ale mnie sie wydaje ze to jeszcze odruch chwytny - chhyba juz coraz czesciej ma otwarte dlonie, a lezac na plecach tylko glowe przekreca caly czas na lewy bok :dry: Na prawy prawie wcale nie chce jej klasc...

Za tydzien kontrola u lekarza... Oby bylo dobrze :blink:
 
Na szczęście mój synek też jest bardzo silny i rozwija się prawidłowo :-).
Neurolog zaleciła mu rehabilitację, bo zaciskał kciuki i układał się na prawą stronę (teraz już tego nie robi). Ma ona za zadanie stymulować jego rozwój.
Zaciskanie kciuków do końca 3 miesiąca życia jest dopuszczalne, a o kładzeniu główki tylko na lewym boku lepiej poinformować lekarza.
Powodzenia na kontroli :-)!
 
Ja spotkalam sie z przypadkiem niedotlenienia i zamartwicy bardzo osobiscie. Po urodzeniu dostalam 5 pkt, potem 3, po 10 minutach 8. W tamtych czasach nie bylo mowy o usg u takiego dziecka, rechabilitacji tez. Jedynie informacja, ze dziecko moze byc uposledzone. Nie jestem, intelektualnie w normie, 4 uczennica, z "darow" niedotlenienia mam dysleksje, bylam slabsza fizycznie od rowiesnikow.
 
Wczoraj dowiedziałam się, że córka mojej koleżanki z pracy (obecnie prawie 18-stolatka) też urodziła się z niedotlenieniem. Nie chodziła do neurologa, nie była rehabilitowana. I tak, jak Kluliczek, ma dysleksję i jest troszkę słabsza fizycznie od rówieśników.
 
W sumie ja tez zawsze bylam slabsza fizycznie od rowiesnikow i tez mam dysleksje :rofl2: ale nie mialam niedotlenienia przy porodzie bo az 10pkt Apgar :-p
Jesli tylko takie moze miec nastepstwa zamartwicy u mojego syna to bede szczesliwa ;-)

Na razie ladnie sie rozwija, chociaz nie wiem czego mialabym sie spodziewac?

Tylko denrwuja mnie lekarze :-( Terminy mnie wykoncza, bo do patologi idziemy jak maly skonczy 6 tyg i pewnie sie jeszcze naczekam na kolejny termin na USG - ktore juz powinnam miec zrobione!
Nie wiece czy neurolog na patologi moze zrobuc USG od reki? Czy bede musiala czekac kolejne tygodnie? Juz myslalam aby zrobic mu USG odplatnie na wlasna reke. Wstrzymalalm sie bo nie wiem czy nie za bardzo panikuje :dry:

Z jednej strony chcialabym zaufac lekarzom a z drugiej strony wiem ze im wczesniej sie cos wykryje tym szybciej sie wyleczy :tak:
 
reklama
Nie wiece czy neurolog na patologi moze zrobuc USG od reki? Czy bede musiala czekac kolejne tygodnie? Juz myslalam aby zrobic mu USG odplatnie na wlasna reke. Wstrzymalalm sie bo nie wiem czy nie za bardzo panikuje :dry:

Niestety nie umiem odpowiedzieć na to pytanie :zawstydzona/y:.
Ja chodzę z moim synkiem do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Na pierwszą wizytę u neurologa czekaliśmy tylko dwa tygodnie, bo zwolnił się termin :-). Pani doktor zbadała Adusia, zaleciła rehabilitację i dała skierowanie na USG główki. Z tym skierowaniem poszłam do rejestracji, gdzie zapisuje się na USG. Badanie zrobiono mu tego samego dnia :-), być może dlatego, że w poczekalni było tylko dwoje dzieci.
 
Do góry