reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłek dla bezrobotnej czy Elterngeld? Dla dziecka Kindergeld.

Dołączył(a)
19 Lipiec 2018
Postów
4
Witam wszystkich. Mam nadzieję z znajdzie się tutaj jakaś osoba, która jest zorientowana co i jak z Kindergeld i Elterngeld. Powiem wam jak wygląda moja sytuacja. Inne porady gdzie się mogę udać, albo co mi sie należy będą mile widziane przeze mnie . Jestem jeszcze w ciąży, obecnie mam indywidualny zakaz pracy. Termin porodu mam na poczatek marca. Wraz z początkiem marca konczy mi sie umowa z moim obecnym pracodawcą.(pełny wymiar pracy) Nie za bardzo orientuje się czy mam sie rejestrować jako bezrobotna... Moj partner ma pracę to ja będę opiekować się naszym synkiem cały czas. Wiadomo ze po jakimś czasie będę chciała podjąć pracę nawet mini Job. Jednak nie mogę liczyć na niczyją pomoc proszę Was o poradę. Pozdrawiam Magda
 
reklama
Elterngeld sie wylicza z ostatnich 12 miesiecy wiec na pewno dostaniesz. Nie ma znaczenia czy jestes bezrobotna czy nie.

Kindergeld dostaje kazde dziecko niezaleznie od zarobkow rodzicow
 
Mozesz sie tez zgłosić do caritasu, przysługuje Ci jednorazowa pomoc pieniężna oni też pomagają przy wypełnianiu wniosków. Niestety do elterngeld i kindergeld potrzebny jest akt urodzenia dziecka. procedura trwa dlatego możesz sie do nich wybrać już teraz. Elterngeld mozna pobierac maksymalnie do roku ale zaraz potym nalezy sie zasilek opiekunczy jesli dalej jestes w domu z dzieckiem tylko ze to moze nie funkcjonowac w kazdym landzie. Minimalna kwota elterngeld to 300 euro, zasilek opiekunczy 250, kindergeld na jedno dziecko 192. Ja dostalam z caritasu okolo 1200 euro na meble i rzeczy dla dziecka w tym tez 150 euro na ubrania ciazowe tylko ze pieniazki zostaly wyplacone po porodzie.
 
Elterngeld dostajesz nawet jak wcześniej nie pracowałaś chyba ~300e. Można rozłożyć sobie do 3 lat (tylko wtedy dostaje się oczywiście mniej miesięcznie). Krippe jest od roku więc możesz wrócić do pracy wtedy lub przedłużyć Elternzeit i np podjąć pracę w niepełnym wymiarze godzin (można do 30h/tydzień pracować i wtedy państwo płaci Ci wszystkie składki łącznie z emerytalną). Co ważne na tym przedłużeniu można pracować gdzie się chce, nie musi to być nasz dotychczasowy pracodawca.
 
Do góry