reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zasiłek dla bezrobotnych

Dołączył(a)
20 Październik 2008
Postów
4 462
Dzień dobry.
Moje pytanie brzmi: czy mężowi przysługuje zasiłek dla bezrobotnych.

Od 16 grudnia 2009 roku miał podpisaną umowę zlecenie z firmą X,
w dniu 19 kwietnia 2010 roku podpisał z tą samą firmą X umowę o pracę na czas określony (2 lata). To "przepisanie" (że tak się wyrażę) umowy było ciągłe i płynne, nie było wcześniej żadnych wypowiedzeń itp.
W dniu 4 marca 2011 poinformowano męża, że go zwalniają z 2 tygodniowy wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia mija 18marca2011.

Mąż wyczytał, że obecnie okres umowy zlecenia liczy się do określenia podstaw przy zasiłku dla bezrobotnych. Czy to prawda?

Czy mężowi w jego sytuacji przysługuje ten zasiłek.
 
reklama
Mąż nie wie jakie składki miał odprowadzane gdy był na zleceniu. (nie ma to jak rozgarnięty mężczyzna).

Gdzie i jak spr. jakie składki miał odprowadzane?

Czy za okres gdy pracował na zlecenie firma powinna mu wystawić świadectwo pracy (mama mi coś namieszała, że przy zleceniu nie ma świadectwa pracy tylko jakiś inny "druk") ?

Czy po zakończeniu tej obecnej umowy (wygasa ona już w ten piątek) pracodawca wystawi mężowi świadectwo pracy za okres gdy był na umowie o pracę od ręki czy trzeba się o to samemu upomnieć?
 
Mąż nie wie jakie składki miał odprowadzane gdy był na zleceniu. (nie ma to jak rozgarnięty mężczyzna).
W takim razie nie mam możliwości udzielenia odpowiedzi na pytanie z pierwszego postu.

Gdzie i jak spr. jakie składki miał odprowadzane?
Na przykłąd na druku PIT jaki mąż otrzymał od zleceniodawcy.

Czy za okres gdy pracował na zlecenie firma powinna mu wystawić świadectwo pracy (mama mi coś namieszała, że przy zleceniu nie ma świadectwa pracy tylko jakiś inny "druk") ?
Nie. W przypadku umowy zlecenia nie wydaje się świadectwa pracy.

Czy po zakończeniu tej obecnej umowy (wygasa ona już w ten piątek) pracodawca wystawi mężowi świadectwo pracy za okres gdy był na umowie o pracę od ręki czy trzeba się o to samemu upomnieć?
[/QUOTE]
Pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Jeśli wydanie świadectwa pracy pracownikowi nie jest możliwe (np. pracownik wyjechał będąc na urlopie itp.) pracodawca, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy, przesyła świadectwo pracy pracownikowi pocztą albo doręcza go w inny sposób (np. osobiście, kurierem itp.).
 
Mam do Pani jeszcze pytanie. Otóż jak już pisałam wcześniej, męża zwolniono a okres wypowiedzenia minął 18marca.
17 marca marca mąż przedłożył w pracy zwolnienie lekarskie do 31 marca.

W poniedziałek przyszło pocztą świadectwo pracy męża, na którym jest napisane że pozostawał zatrudniony do dnia 19marca 2011.
Dziś przyszła wypłata w dość niskiej kwocie.

Moje pytanie, czy okres w którym mąż pozostawał na zwolnieniu lekarskim (17-31marzec) nie powinien być uwzględniony do świadectwa pracy? Czy to świadectwo które mu teraz wystawiono jest "zgodne z prawda".

Kto powinien zapłacić za okres w którym mąż przebywa na zwolnieniu, pracodawca, czy ZUS?
 
Do góry