reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zasiłek dla samotnej matki

patrynia

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
5 Listopad 2009
Postów
65
Dzień dobry, ten wątek jest szeroko omawiany na forum i każdy mowi co innego, wiec jestem ciekawa co Pani moze na ten temat powiedziec.

Jeżeli samotna matka (w akcie urodzenia ojciec nieznany) mieszka pod jednym dachem z rodzicami i nie ma wlasnych dochodow (nie liczac zasilku dla samotnej matki) to dla MOPSu wg prawa jest ona z dzieckiem osobna rodzina czy rodzina wciaz sa tez rodzice?

chodzi mi np. o zasilek rodzinny gdzie trzeba przedstawic zaswiadczenie o dochodach czlonkow rodziny.

W mojej sytuacji to wyglada tak, ze studiuje dziennie i chcialabym to kontynuowac po urodzeniu dziecka, moje laczne zarobki w zeszlym roku to bylo niecale ponad 1000 zl bo bylam w stanie jedynie pracowac dorywczo. Czy w takim razie po urodzeniu dziecka moge zaargumentowac, ze pomimo tego, ze mieszkam z rodzicami to prowadzimy osobne gospodarstwo domowe bo rodzice nie maja obowiazku mnie dluzej utrzymywac i powinnam dokladac sie do wydatkow na mieszkanie? Wiec nalezy mi sie to 'drugie becikowe' czy stypendium socjalne z uczelni?

I przy okazji chcialam sie spytac. Bo po urodzeniu dziecka wniose sprawe o ustalenie ojcostwa i alimenty, czy do momentu w ktorym sad nie wyda postanowienia bede samotna matka (w akcie urodzenia bedzie ojciec nieznany) i bede mogla pobierac zasilek dla samotnej matki?
Chodzi mi ot o czy jak juz ustalenie ojcostwa bedzie to nie kaza mi zwrocic pieniedzy z zasilku dla samotnej matki?
 
reklama
Usystematyzujmy najpierw kilka kwestii. Nie ma czegoś takiego jak "zasiłek dla samotnej matki" podobnie jak nie ma "zasiłku wychowawczego " i jeszcze kilku dość często wymienianych.
Obecny system zasiłków przewiduje istnienie zasiłku rodzinnego (duży artykuł na ten temat jest na stronie głównej portalu) oraz różnych dodatków do tego zasiłku (np. dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego itp.) . Najpierw zatem należy uzyskać prawo do zasiłku rodzinnego (o tym we wspomnianym artykule), a następnie osoby uprawnione do zasiłku mogą ubiegać się o dodatki do niego.
Odpowiadając na Pani pytania:
1. Rozumienie rodziny jest rzeczywiście różne w zależności od celu jakiemu służy. W przypadku definiowania rodziny w kontekście świadczeń rodzinnych nie mam wątpliwości, że rodzinę w stanowi w tym przypadku (gdy ojciec jest nieznany) Pani i dziecko. Fakt, że mieszka Pani ze swoimi rodzicami nie ma tu nic do rzeczy. Wcale nie musi Pani niczego argumentować. Nie musi Pani nawet kogokolwiek informować, z kim Pani mieszka.
2. Do momentu ustalenia ojcostwa jest pani samotną matką. Jeśli jednak sąd zasądzi alimenty wstecz (na przykład od chwili urodzenia dziecka), dodatek będzie Pani musiała zwrócić (jako świadczenie nienależne).
 
Witam ;)
Jestem nauczycielką dwóch rozbrykanych chłopców. Rozbrykanych, bo ich mama, aby powiązać koniec z końcem pracuje na dwa etaty czyli od 7 do 1 w nocy nie ma jej domu. Robi to ponoć dla dobra, chyba materialnego chłopców. Jak chłopców nadal będzie wychowywać ulica to za kilka lat nie będą uczęszczać do szkoły tylko siedzieć w poprawczaku. Z tego co wiem to mama mieszka ze swoją mamą, która otrzymuje rentę- niestety nie wiem w jakiej wysokości, oraz chłopcy z tego co mi wiadomo z życia powinni otrzymywać rentę po ojcu. Tu mi się nasuwa pytanie, poniewaz nie jestem w pełni zorientowana ani w ich sytuacji, ani w przepisach. Czy jak by ojciec tych chłopców pracował "na czarno" to chłopcom należy się renta?? Te informacje są mi potrzebne, aby porozmawiać z matką chłopców, że nie musi pracować na dwóch etatach, państwo wspomoże ją jako "samotną matkę". Z tego też powodu jest mi potrzebna informacja ile mniej więcej może wynosić taki wychowawczy czy też zasiłek dla chłopców w wieku szkolnym ( 10 i 12 lat) Z góry dziękuję za odpowiedź
warszawska nauczycielka
 
chłopcy z tego co mi wiadomo z życia powinni otrzymywać rentę po ojcu.
Rentę po ojcu otrzymują dzieci w przypadku, gdy ojciec umrze. Czy tak jest w tej sytuacji?

Czy jak by ojciec tych chłopców pracował "na czarno" to chłopcom należy się renta??
Nie. Renta nalezy sie dzieciom po ZMARŁYM rodzicu.

Z tego też powodu jest mi potrzebna informacja ile mniej więcej może wynosić taki wychowawczy
Matka z tego co Pani pisze ma dwoje dużych dzieci. Może ma Pani na myśli zasiłek rodzinny? Wtedy jest to 91 zł na dziecko. Zasiłek przysługuje na dziecko w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza 504 zł netto na miesiąc.

A co z ojcem dzieci? Czy rodzice są małżeństwem/po rozwodzie/w nieformalnym związku itp? Czy ojciec łoży na dzieci?
 
Dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedź. Czytając sumę zasiłku jaki pani przedstawiła zaczynam rozumieć dlaczego matka pracuje na dwa etaty.... :( Ojciec chłopców nie żyje.
 
reklama
Jesli ojciec nie żyje to dzieciom przysługuje renta rodzinna. Zazwyczaj to kilkaset złotych na dziecko (bardziej 400 niż 800).

Jeśli dochód na osobę w rodzinie (matka i dwoje dzieci) nie przekracza 504 zł/os netto tomatce przysługuje wspomniany zasiłek rodzinny (91 złna dziecko/m-c) oraz kilka dodatków do zasiłku:
1. dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka 170 zł/dziecko/m-c
2. dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 100 zł/dziecko raz w roku

Jesli dochód na osobę jest wyższy niż 504 zł/m-c matka nie ma prawa do zasiłku, a tym samym do dodatków.
Mam nadzieję, że choć troszkę pomogłam.
Pozdrawiam
 
Do góry