reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

zasiłek macierzyński a umowa o pracę na czas nieokreślony

Dołączył(a)
17 Wrzesień 2013
Postów
1
Witam.

Odpowiedzi na moje pytania długo szukałam w necie, ale im więcej czytam tym bardziej się gubię i nie wiem co robić.

Oto moja sytuacja:

Jestem w ósmym miesiącu ciąży. Planowana data porodu jest na 17 październik. Przed ciążą byłam zatrudniona przez okres powyżej roku na umowę o pracę na czas określony (2 lata). Ze względu na charakter mojej pracy praktycznie już od samego początku ciąży jestem na zwolnieniu lekarskim i na nim pozostanę do dnia porodu. Problem polega na tym, że moja umowa kończy się 23 października. A oto moje pytania:

1) Jeśli urodzę tak jak jest planowana data, czyli przed zakończeniem umowy o pracę to czy należy mi się urlop macierzyński i rodzicielski czy tylko zasiłek macierzyński? Gdzie, kiedy i jakie dokumenty mam złożyć, aby ten urlop (lub zasiłek) otrzymać.

2)Wiem, że jeśli urodzę po 23 to umowa jest przedłużana do dnia porodu i należy mi się zasiłek macierzyński. Czy w mojej sytuacji, na tych nowych zasadach będę otrzymywała zasiłek przez rok 80% pensji tak jak osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony? co powinnam zrobić, aby taki zasiłek uzyskać? Jakie i gdzie złożyć dokumenty? do pracodawcy czy do ZUS?

Bardzo proszę o pomoc, gdyż jestem w trudnej sytuacji, a niestety wiem, że pracodawca nie przedłuży mi umowy i nie ma szans by wrócić do tej pracy po porodzie.
 
reklama
Jestem w ósmym miesiącu ciąży. Planowana data porodu jest na 17 październik. Przed ciążą byłam zatrudniona przez okres powyżej roku na umowę o pracę na czas określony (2 lata). Ze względu na charakter mojej pracy praktycznie już od samego początku ciąży jestem na zwolnieniu lekarskim i na nim pozostanę do dnia porodu. Problem polega na tym, że moja umowa kończy się 23 października. A oto moje pytania:

1) Jeśli urodzę tak jak jest planowana data, czyli przed zakończeniem umowy o pracę to czy należy mi się urlop macierzyński i rodzicielski czy tylko zasiłek macierzyński? Gdzie, kiedy i jakie dokumenty mam złożyć, aby ten urlop (lub zasiłek) otrzymać.

Urlop do 23 października, potem zasiłek.
2)Wiem, że jeśli urodzę po 23 to umowa jest przedłużana do dnia porodu i należy mi się zasiłek macierzyński. Czy w mojej sytuacji, na tych nowych zasadach będę otrzymywała zasiłek przez rok 80% pensji tak jak osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony? co powinnam zrobić, aby taki zasiłek uzyskać? Jakie i gdzie złożyć dokumenty? do pracodawcy czy do ZUS?
Tak. Należy złożyć odpowiednie dokumenty w ZUS. Moze złożyć je Pani lub pracodawca.
 
Do góry