reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłek macierzyński oraz rodzicielski w przypadku umowy o pracę na czas określony - podpowiedzcie

pawelek34

Początkująca w BB
Dołączył(a)
19 Listopad 2020
Postów
19
Witam serdecznie.
Moje pytanie dotyczy hipotetycznej sytuacji związanej o otrzymaniem zasiłku macierzyńskiego oraz rodzicielskiego.

Jeżeli kobieta jest zatrudniona na umowę o pracę na czas określony powiedzmy do końca maja 2021. W ciąże zajdzie np w styczniu 2021.
Po 3 miesiącach od zajścia w ciąże pracodawca jest zobowiązany przedłużyć jej umowę do czasu porodu.

Jak to się ma dalej jeżeli chodzi o zasiłek macierzyński oraz rodzicielski? Jakie kroki kobieta musi wykonać kolejno w takim przypadku, aby ten zasiłek otrzymać, gdy umowa jest przedłużona jak obowiązują przepisy do dnia porodu.

Pozdrawiam serdecznie
 
reklama
Umowa jest przedłużona do dnia porodu, jeśli jej ostatni dzień przypada po zakończeniu 3 m-ca ciąży. Po porodzie do byłego już pracodawcy dostarcza się wniosek o macierzyński/rodzicielski wraz z aktem urodzenia dziecka. Były pracodawca składa dokumenty do ZUS, a ty (a sądząc po nicku - to żona/partnerka) otrzymujesz zasiłek.
 
Umowa jest przedłużona do dnia porodu, jeśli jej ostatni dzień przypada po zakończeniu 3 m-ca ciąży. Po porodzie do byłego już pracodawcy dostarcza się wniosek o macierzyński/rodzicielski wraz z aktem urodzenia dziecka. Były pracodawca składa dokumenty do ZUS, a ty (a sądząc po nicku - to żona/partnerka) otrzymujesz zasiłek.
Nawet jak już umowy zona nie będzie miała po porodzie to w przeciągu jakiego czasu musi zanieść te dokumenty do byłego pracodawcy?
Jaki czas ma były pracodawca aby je zgłosić do ZUS?
 
Ostatnia edycja:
Źródło: Link do: Strona główna - ZUS

Jeśli jesteś pracownicą lub gdy jesteś ubezpieczoną z innego tytułu i w terminie 21 dni po porodzie złożysz wniosek o zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze - zasiłek macierzyński za ww. okresy będzie Ci przysługiwał w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli nie dotrzymasz tego terminu albo Twój wniosek nie obejmuje maksymalnego należnego Ci okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, zasiłek macierzyński będzie Ci przysługiwał w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego i za okres do:
  • 6 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 8 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci;
    oraz 60% podstawy wymiaru zasiłku za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego przysługujący po upływie powyższych okresów.

    Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.
Jeśli nie zgłosiłaś roszczenia o wypłatę zasiłku z przyczyn niezależnych od Ciebie, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.

Wypłata zasiłku przez ZUS nastąpi niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.


A co do pracodawcy:
Pracodawca nie ma określonego czasu, ale powinien to zrobić niezwłocznie. Jeśli są wątpliwości, to zawsze można zadzwonić do ZUSu i zapytać czy dokumenty dotarły.
 
Źródło: Link do: Strona główna - ZUS

Jeśli jesteś pracownicą lub gdy jesteś ubezpieczoną z innego tytułu i w terminie 21 dni po porodzie złożysz wniosek o zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze - zasiłek macierzyński za ww. okresy będzie Ci przysługiwał w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli nie dotrzymasz tego terminu albo Twój wniosek nie obejmuje maksymalnego należnego Ci okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, zasiłek macierzyński będzie Ci przysługiwał w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego i za okres do:
  • 6 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 8 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci;
    oraz 60% podstawy wymiaru zasiłku za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego przysługujący po upływie powyższych okresów.

    Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.
Jeśli nie zgłosiłaś roszczenia o wypłatę zasiłku z przyczyn niezależnych od Ciebie, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.

Wypłata zasiłku przez ZUS nastąpi niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.


A co do pracodawcy:
Pracodawca nie ma określonego czasu, ale powinien to zrobić niezwłocznie. Jeśli są wątpliwości, to zawsze można zadzwonić do ZUSu i zapytać czy dokumenty dotarły.

"Jeśli jesteś pracownicą..."
Ale umowa jest do dnia porodu. Potem przecież już jej nie ma to jak ma zanieść dokumenty do byłego pracodawcy jak nie jest już u niego zatrudniona i umowa wygasła w dniu porodu.
 
"Jeśli jesteś pracownicą..."
Ale umowa jest do dnia porodu. Potem przecież już jej nie ma to jak ma zanieść dokumenty do byłego pracodawcy jak nie jest już u niego zatrudniona i umowa wygasła w dniu porodu.
 
reklama
No ale jak ma zanieść w dniu porodu :) Jak będzie w szpitalu
Och matko, normalnie, wychodzi ze szpitala, zawieziesz prawdopodobnie Ty do byłego pracodawcy żony dokumenty a on dalej działa. A najlepiej zadzwonić do ZUS i tam wszystko wyjaśnią. Ja miałam taką sytuację w pierwszej ciąży. Miałam długo umowę zlecenie, dostałam umowę o pracę na okres próbny trzech miesięcy, który kończył się w moim czwartym miesiącu ciąży. Oni umowy mi nie przedłużyli ale z mocy prawa automatycznie przedłuża się do dnia porodu.
Jak urodziłam to już nie pamiętam czy było wysłane pocztą czy partner zawiózł papierki do księgowej i ona już potem zalatwiala wszystko. Ja też coś musiałam do zusu zawieźć. Trochę tych papierkow było. Potem dostawałam macierzyński z ZUS w kwocie 80% pensji.
Ale to było 6 lat temu więc coś mogło się zmienić.
 
reklama
To muszę chyba zapytać w ZUSie. Nadal nie wiem jak jest z tymi dokumentami po porodzie jeśli umowa obowiązuje do dnia porodu. Czy jak umowa wygasła to mam jakiś czas aby te dokumenty dostarczyć do byłem pracodawcy itp.
 
Do góry