reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłek macierzyński oraz rodzicielski w przypadku umowy o pracę na czas określony - podpowiedzcie

pawelek34

Początkująca w BB
Dołączył(a)
19 Listopad 2020
Postów
19
Witam serdecznie.
Moje pytanie dotyczy hipotetycznej sytuacji związanej o otrzymaniem zasiłku macierzyńskiego oraz rodzicielskiego.

Jeżeli kobieta jest zatrudniona na umowę o pracę na czas określony powiedzmy do końca maja 2021. W ciąże zajdzie np w styczniu 2021.
Po 3 miesiącach od zajścia w ciąże pracodawca jest zobowiązany przedłużyć jej umowę do czasu porodu.

Jak to się ma dalej jeżeli chodzi o zasiłek macierzyński oraz rodzicielski? Jakie kroki kobieta musi wykonać kolejno w takim przypadku, aby ten zasiłek otrzymać, gdy umowa jest przedłużona jak obowiązują przepisy do dnia porodu.

Pozdrawiam serdecznie
 
reklama
reklama
To muszę chyba zapytać w ZUSie. Nadal nie wiem jak jest z tymi dokumentami po porodzie jeśli umowa obowiązuje do dnia porodu. Czy jak umowa wygasła to mam jakiś czas aby te dokumenty dostarczyć do byłem pracodawcy itp.
Ale @witch84 dokładnie Ci to wyjaśniła. Żona ma 21 dni na dostarczenie dokumentów do pracodawcy. Bez znaczenia jest, że już tam nie będzie pracować ale w chwili porodu była pracownikiem firmy i to się liczy.
 
Byłam w takiej sytuacji jeśli to Cię uspokoi[emoji854] umowa do dnia porodu, po wyjściu ze szpitala dzwoniłam do kadr i oni się tym zajmują, ja wysłałam im skan wniosku o macierzyński i akt urodzenia, a oryginały poczta. Pracodawca to wysyła do zusu i oprócz tego jeszcze musi wypełnić jakies papiery. Wyprzedzając pytanie ma obowiązek[emoji846] mało tego coś w zusie się nie zgadzało, dzwoniłam znów do kadr i mi pomagali mimo że już od paru tyg nie byłam ich pracownica.
To muszę chyba zapytać w ZUSie. Nadal nie wiem jak jest z tymi dokumentami po porodzie jeśli umowa obowiązuje do dnia porodu. Czy jak umowa wygasła to mam jakiś czas aby te dokumenty dostarczyć do byłem pracodawcy itp.
 
Wystarczy bliżej porodu skontaktować się z kadrami w pracy Pani i myślę że spokojnie odpowiedza co i jak, mi jeszcze pomagali wyliczyć od kiedyś do kiedy dokładnie mam we wniosku daty wpisać.
 
reklama
Do góry