reklama

zasiłek macierzyński, urlop wychowawczy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Tygrysek1985, 9 Styczeń 2013.

1. Tygrysek1985

Tygrysek1985 Fanka BB :)

Witam serdecznie, byłam zatrudniona na umowę aktywizacyjną dla niań do dnia porodu (12.09.2012r) od 25.10.2012r., zasiłek macierzyński kończy mi się pod koniec lutego, czy będzie mi przysługiwał jakiś zasiłek np. dla bezrobotnych? lub wychowawczy?

Czy w przypadku podjęcia zatrudnienia w innej firmie mogę po 3 miesiącach od zatrudnienia przejść na urlop wychowawczy jeśli nowy pracodawca sie zgodzi?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Zasiłku wychowawczego nie ma. A nawet gdyby był, nie miałaby Pani do niego prawa, bo byłby zapewne dla osób przebywajacych na urlopie wychowawczym, który przysługuje pracownikom. Nie można być na urlopie wychowawczym nie będąc zatrudnionym. Co do zasiłku dla bezrobotnych - za mało wiem. Nie wiem ile Pani przepracowała w ciągu oststnich 18 m-cy.

Pracownik, który spełnia warunki do otrzymania urlopu składa wniosek, który jest wiążący dla pracodawcy. Nie ma tu zatem kryterium zgadzania się lub nie. jednym z podstawowych wymogów jest 6-miesięczny staż pracy (nie u tego pracodawcy, ale ogółem). Nie wiem, czy taki staż Pani by wtedy miała.

3. reklama
  4. Tygrysek1985

Pracowałam tylko na tej umowie uaktywniającej od 25.10.2012 do 12.09.2013. Wcześniejszą umowę miałam dwa lata temu, ale na 3/4 etatu przez 3 m-ce i przed tem jeszcze jedną, ale to było ponad 6 lat temu.

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

A z jakim wynagrodzeniam? Powyżej wynagrodzenia minimalnego?

6. Tygrysek1985

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Zatem zasiłek dla bezrobotnych nie będzie przysługiwał.

8. Tygrysek1985

A ile bym musiała przepracować u nowego pracodawcy żeby moc przejść na urlop wychowawczy?

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

Dokąłdnie tak jak napisłąm wczoraj - musi Pani mieć staż pracy (umowa o pracę) 6 m-cy. Nieważne u jakiego pracodawcy. Symują się wsztystkie okresy zatrudnienia.

10. reklama
  11. Tygrysek1985

Nawet jeśli to umowa sprzed 6 lat? Tez się liczy? Mogę podjąć prace i przejść na urlop wychowawczy od razu? A kto w czasie mojego przebywania na urlopie wychowawczym opłaca wszystkie składki?

I czy w przypadku przejścia na urlop wychowawczy zaraz po podjęciu pracy u nowego pracodawcy będzie mi przyslugiwal dodatek wychowawczy z tego tytulu, dodam, ze dochód na osobe w rodzinie nie przekracza 400zl na osobę, a umowe aktywizacyjna mialam do dnia porodu czyli 12.09.2012

Ostatnia edycja: 11 Styczeń 2013
  12. E. Słotwińska-Rosłanowska

Tak. Kodeks pracy stawia jedynie dwa wymagania: pozostawanie w zatrudnieniu oraz wymóg 6-mies stażu nie precyzujac tego pojęcia zatem nalezy je rozumieć najogólniej. Sumuje się wszystkie staże niezaleznie od tego jak krótkie zatrudmnienia to były, powód rozwiązania umowy, długość przerw miedzy zatrudnieniami itp (potwierdził to Sąd Najwyższy: uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 lutego 1979 r., V PZP 7/78, OSN 1979/5/85)
    Po 14 dniach, bo tyle wcześniej składa Pani wniosek.
    Płaci skarb państwa, nalicza pracodawca.

Tak.

Poleć forum